Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bipolar bozukluğu olan kişiler ne hisseder?

Bipolar bozuklukta 4 farklı duygudurum süreci olabilir;

  1. Mani
  2. Hipomani
  3. Depresyon
  4. Karma (mikst) dönem

Mani; Kendisini aşırı mutlu, enerjisini artmış hisseder bazen de aşırı öfkeli olabilir. Çok az uykuya rağmen çok fazla enerjiktir. Diğer insanların
yetişemeyeceği kadar hızlı konuşur.Konsantrasyon kaybı vardır dikkati çabuk dağılır. Kendini güçlü , diğer insanlardan üstün, önemli görür. Düşüncede hızlanma olur, zihninde düşünceleri hızla akmaya başlar. Daha ciddi olgularda gerçekte olmayan sesler duymak, nesneler görmek gibi halüsinasyonlar ve dış gerçeklikle ilişkisiz hatalı inanışlar yani hezeyanlar (şüphecilik, takip edildiğini düşünmek, kendini önemli ve üstün özellikleri olan biri zannetmek vb.) görülür.

Hipomani; Maninin daha hafif formudur. Hipomanik dönemde hastanın duygudurumu yükselmiştir, normalden daha iyi hisseder, bu dönemde daha üretkendir. Belirtiler hasta ve yakınları tarafından fark edilebilir ancak manide olduğu kadar hayatı güçleştirmez. Kişi genelde bu duygudurumdan hoşnuttur ve ilaçlarını bile kesebilir. Bu dönemden sonra birden mani veya depresyon gelişebilir.

Depresyon; Kendisini üzgün, kederli hisseder veya normalde zevk aldığı şeylere karşı ilgisini kaybeder.Kendine bakımı azaltır.İştah artışı veya kaybı görülür. Enerji kaybı vardır.Kendisini suçlu hissedebilir. Konsantrasyon problemleri veya karar vermede güçlükler yaşanır. Çok uyumaktan ya da uyuyamamaktan, sabah erken kalkmaktan yakınır.İntihar, ölüm gibi düşünceleri olabilir.Gündelik hayatını sürdürmekte güçlük çekebilir. Ağır depresyonda da halüsinasyon veya hezeyan görülebilir.

Karma (mikst) dönem; Gün içinde sıkça değişen depresyon ve mani belirtilerinin aynı anda yaşanmasıdır. Bazı hastalar bu dönemlerin hepsi ile zaman zaman karşılaşırken, bazı hastalar sadece manik dönem veya depresyon ve hipomani dönemi dönemleri geçiriyor olabilir.

  • Paylaş
Bugün evet dediği herhangi birşeye yarın hayır diyebilir uç noktalarda değişir fikirleri
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

990 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Bipolar olanlar ne hisseder?

  • Bipolar bozukluk hastaları ne hisseder?