Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bipolar duygulanım bozukluğu tedavisinde ne gibi ilaçlar kullanılır?

Bir sosyal paylaşım sitesinde doğrudan ilaç ismi vermeyi doğru bulmuyorum. Bunun iki sebebi var:

  1. Ülkemizde, maalesef pekçok ilacı reçetesiz almak mümkün. Bu sebeple özellikle de ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellerin bu konuda hassas olması gerektiği kanısındayım.
  2. İlaç ile ilgili herhangi bir bilgiyi tıp eğitimi almamış bir kişinin vermesini doğru bulmuyorum. Elbette pek çok psikolog ve ruh sağlığı alanında çalışan pek çok kişi psikiyatrik ilaçlar ile ilgili önemli ölçüde bilgiye sahiptir. Ancak bu durum bu konuda açıkça fikir belirtebileceğimiz anlamına gelmiyor diye düşünüyorum.
  • Paylaş
2

Onur Ergin, kesinlikle katılıyorum. eczaneden ilaç alıp kendi kendini tedavi etmeye kalkanlar çok bu ülkede. santral sinir sistemini etkileyen bu ilaçların da bir sürü yan etkisi ve diğer ilaçlarla etkileşimleri de olabiliyor. hal böyleyken bu ilaçların kullanımı aslında hemen her ilacın kullanımı alanında uzman tıp doktorlarının reçetesiyle sınırlandırılmalı acil bir şekilde.

Dilan Naki, Bildiğim kadarıyla psikoloji ilaçları artık reçetesiz verilmiyor ve bunun yanında bir de Bir kaç hastalık reçetesini baş hekim raporsuz yada kırmızı reçete olmadan hastanın alabilmesi mümkün değil.

Tarık Bey'in de açıkladığı gibi burada bir isim geçmesi tedavide bunun kullanılacağı anlamına gelebilir. Yanlış anlaşılmalara yer vermemek adını isim geçirmemek doğru diye düşünüyorum. Şu bilgiyi verebiliriz, Bipolar hastalar psikiyatrları tarafından önerilen ilaçları düzenli kullanıp, hekiminin bilgisi olmadan ilaçlarını kesmemeli, başka ilaçlar kullanmamalı, başka bir branş hekimine muayene olduktan sonra mutlaka bipolar hastası olduğunu söylemeli kullandığı ilaçlarını göstermelidir.
  • Paylaş

Tedavinin Basamakları: Akut tedavi (hastalık belirtileri başladığı sırada) ve Koruyucu tedavi (yeniden hastalanmayı engelleme).


İlaç, Eğitim ve Psikoterapidir.

  • Paylaş
4

Songül, doktorsun anladığım kadarıyla,yada çok bilinçli bir hasta

Tarık Gandur, İlaç isimleri vermeyi çok doğru bulmuyorum. Özellikle de tıp eğitimi alınmamış ise.

Hakan Köse, İlaç konusu hassas bir konu olduğu için, bu yanıtta verilmiş ilaç isimlerini yanıttan siliyorum.

Brutal Code, Veritabanından direk update komutu ile mi sildiniz? Cevabın tarihçesine bakayım dedim, bakamadım :)

bipolar bozuklukta antiepileptik ilaçlar ve antipsikotik ilaçlar ile tedavi sağlanır, ancak bu durumun internette araştırılmasıyla sağlanması çok yanlıştır. psikiyatriye görünmek şarttır. tedavide kullanılan ilaçla birlikte en önemli unsurlardan birisi de tedavinin süresidir. bu süre zarvında kandaki lityum düzeylerinin ölçülmesi gerekir. null

  • Paylaş
Ben 2002 den bu yana bibolar aktif bozukluğu hastasıyım ve ankara gazi hastanesinde tedavi görüyorum düzenli olarak depakin corona 500 her akşam saat 22,00 de 3 adet içiyorum ve rutin olarak 3 ayda bir kontrole gidiyorum evliyim ve 16 yaşında bir kızım var hayatım düzenli çok şükür sizden öğrenmek istediğim bu hastalıktan tamamen kurtulma şansımız yokmu yani laç içmeyi ne zaman bırakacağız
  • Paylaş
Eğer hastalık her durumda aynı şekilde seyretseydi bu soruya verilebilecek kitabi bir cevap olabilirdi. Ancak önemli olan hastalık değil hastadır ve her hastanın farklı özellikleri olur. Bu yüzden ilaç kullanımınız ile ilgili bilgiyi kesinlikle psikiyatristinizden almalısınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3237 Görüntülenme17 Takipçi6 Yanıt