Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir alışkanlığı bırakmak gerçekten 21 gün mü sürer?

Bu konuda çeşitli bilimsel görüşler var ama benim için bazen sözler her şeyi özetler :) "Alışkanlık anahtarı kaybolmuş bir kelepçedir."
  • Paylaş
Sadece irade kullanarak alışkanlık değiştirme çabaları ancak kısa bir süre işe yarar. Sonra eski alışkanlıklara geri dönülür; çünkü bilinç ile bilinçaltı çatıştığında kazanan daima bilinçaltıdır. Bilimsel deneylerde yeni bir alışkanlığı yerleştirmek için 21 gün boyunca hiç ara vermeden tekrar gerekir. Çünkü yeni alışkanlığın zihinde ve hücresel bellekte kalıcı olarak yerleşmesi 21 gün sürer. Alışkanlıklar tekrarlana tekrarlana kazanılır.

Alışkanlık
  • Paylaş
Herhangi bir alışkanlığı bırakma konusunda tam tarih veren birini görürseniz hemen ölü taklidi yapın. Bir şey olmaz o zaman. Kişiden kişiye göre değişen durumlarda kesin bir yargı belirten bir kişinin bilimin, felsefenin, mantığın kapısının önünden bile geçmediğinin bir kanıtıdır. Bu durum öngörülebilir ama kesin hatlarla ifade edilemez. Ve çok detaylı bilimsel ve düşünsel aşamalarda geçerek öngörülere ulaşılabilir. Gerçi biz her konuda bir fikir sahibi olduğumuz için bir yargıda bulunabiliyoruz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1527 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt