Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir arabanın kilometresinin düşürüldüğü nasıl anlaşılır?

Öncelikle maalesef aracın orijinal kilometresinin bilgisayara bağlanarak veya usta tarafından kontrol edilerek kesin olarak belirlenmesinin mümkün olmadığını söylemek gerek. Aracın durumuna göre kilometre kontrolü dışında kilometre kontrolü yapılabilecek 2 yöntem vardır.

  1. Birincisi eğer alacağınız araç bakımlarını yetkili servislerde yaptırdıysa (ki araç garanti kapsamından çıktıktan sonra yetkili servis kullanımı çok düşmektedir) arabanın eski bakım işlemlerinde kaydedilmiş kilometresinin kontrol ederek bir gariplik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  2. İkinci olaraksa araç muayene sırasında yapılan yeni uygulama gereğince araç kilometre bilgisinin TÜVTÜRK tarafından muayene belgesine işlenmesi. Arabanın muayene belgesini isteyerek kilometre bilgisinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Peki kontroller yetkili serviste yapılmadıysa veya muayenede km bilgisi girilmemişse ne yapabilirsiniz?

Arabanın kilometresinin tespiti bakımlarda sıkça değişen parçaların vidalarının durumuna bakarak anlaşılabilir. Ancak bundan daha da rahat anlaşılabilecek metot arabanın direksiyon simidinin ve vites topuzunun aşınma durumuna bakılmasıdır. Aynı zamanda iç döşemelerin aşırı yıpranması da arabanın yüksek kilometreli olduğunun ipuçlarını vermektedir. Özellikle dikkat etmeniz gerekense direksiyonu veya vites topuzu kaplama yapılmış araçlardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

464 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları