Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir arama motoru geliştirseniz, ne tür özellikler eklerdiniz?

Kendinize ait bir arama motorunda ekleyeceğiniz özellikler neler olurdu.. Sınırları zorlayıcı cevaplar da olabilir, hayal etmek serbest!Düzenle
Bu konuda da aldığım bazı notlar vardı. Onları ekliyorum:
 • duckduckgo.com tarzı bir arayüz ile gruplanmış sonuç gösterebilmeli (örnek arama: duckduckgo.com/?q=inploid). Bu arada çok iyidir bu arama motoru ve gittikçe de kullanımı artıyor(duckduckgo.com/traffic.html).
 • API desteği çok iyi olmalı ve farklı platformlara entegrasyona destek vermeli.
 • Mümkünse diğer tüm platformlardan da veri alışverişi yapabilmeli. Örneğin Facebook'ta 2 dakika önce bir şarkı dinlemişsem bunu bilmeli ve ben arama motoruna şarkıyı söyleyen grubu merak edip hemen sonra yazarsam bana sadece temiz olarak o grup ve müzik ile ilgili sonuçlar getirip diğerlerini gizlemeli. Bunu cep telefonumdaki veri ile ya da bağlı olduğum tüm cihazlardaki anlık bilgileri kullanarak yapabilmeli.
 • Arama altyapısını herkese API ile ücretsiz sunmalı. Kısıtlama sadece şirketler için belirli bir limitten sonra olmalı. Son kullanıcıya daima destek vermeli.
 • Core olarak kendi teknolojisini geliştirebilir ama bu core/ana teknolojiye bağlı tüm yeni alt teknoloji geliştirmelerini açık kaynak kodlu olarak kullanıma açmalı ve herkesin geliştirmesini sağlamalı. Bu sayede adından söz ettirebilir ve daha hızlı gelişebilir de.
 • Ana sayfasında arama kutusu dışında bir şey olmamalı (dil seçeneği olabilir) ama kişi twitter trend topic gibi bir eklenti ya da özel bir kelime ile ilgili twitler dönebilir bir kutuda.
 • Hızlı olmalı, mümkünse wolframalpha gibi matematiksel, sayısal tabanlı arama motorlarına entegre olmalı. Wolframalpha bir çok kişi tarafından bilinmiyor. Son kullanıcının henüz haberdar olmadığı bu yapıya direkt entegre olarak bu durum avantaja dönüştürülebilir.
 • Reklamları sadece yanlış yazım / yanlış arama yapan kullanıcılara göstermeli :). Ne aradığını bilen kullanıcıya sadece doğru sonucu en iyi yoldan göstermeli. Ne aradığını bilen kullanıcı ödüllendirilirken bilmeyen kullanıcı reklam ile imtihan edilmeli.
 • İlk başlarda sayfanın bir yarısında aynı terimin Google sonuçlarını da aynı anda göstermeli. Kullanıcı burada arama motorunun gücünü görmeye başladıkça alışkanlığını değiştirebilir ve insanlara bahsedebilir. Aynı zamanda bu yapı haber niteliği de taşıyacaktır. Kullanıcılar isterlerse bu bölmeyi açılmamak üzere kapatabilirler. Bu sayede Google tarafındaki kullancılardan size geçiş alakasını da kurabilirsiniz.
Bunlar bazı notlarım. Yine de; diyelim ki çok iyi bir arama motoru yaptınız ve gerçekten de iyi çalışıyor. Karşınızdaki en önemli engel Google entegrasyonları ve Google Chrome gibi bir dev. Sizin arama motorunuzu insanların kullanmasındaki en önemli engel bu bence. Chrome ana arama motoru olarak Google kullanıyor ve duckduckgo.com ile sırf bu ana ayarın değiştirilmesinde dahi duckduckgo'nun yükselen kullanımı nedeni ile yaşadığı zorluklar biliniyor (ufa.lt/Am7o2H ve ufa.lt/Kb43Ry). O yüzden pazar payı düşük olan tarayıcılara entegre olmaktan başlayarak ve yeri sağlamlaştırmaya çalışarak ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.
 • Paylaş
3

Fatih Arslan, reklam için olan kısım ilginç geldi Serkan bey, ödül ve ceza dünyanın düzen aracı insanları sınırlamamak lazım ama hem daha doğru Türkçe kullanımına yönetmek hemde arama motorlarından daha iyi faydalanabilmelerine teşfik edebilir bu özellik.

sayfanın bir bölümünde google sonuçlarınıda göstermek muhtemelen sonuçları googledan alan bir arama motoru yapılmış tepkisi alır diye düşünüyorum her nekadar ana bölümde sizin kendi arama motorunuzun sonuçları olsa dahi.. ciddi bir risk ve nuansı kaçıran çok kullanıcı olur sonuçlarıda kullanıcıdan çok sert eleştiri şeklinde olabilir.

Müzik için önerdiğiniz özellikte çok faydalı bir yapı olur, burada belki gizlilik problemleri olabilir ama kullanııdan bu faydalanmak istediği bu özelliğin izin ayarlarını kendisine bırakarak çözülebilir.

Açtığım tartışmayada katıldığınız için teşekkür ederim serkan bey, ayrıca bu sorunun sorulması için hazır bekleyen cevabı yakalamış olmakta güzel. Dünkü GBA programında sohbet etme fırsatı bulamdık ama inploid'i inploid'ten tebrik ediyorum.

Serkan Kiose, Çok teşekkür ederim düşünceleriniz ve dilekleriniz için. Mentor Clinic'te çok fazla kalamadım ama istediğiniz zaman konuşabiliriz. Sevgiler saygılar..

Fatih Arslan, Çok memnun olurum, iyi çalışmalar..

Merhaba,

Sıfırdan yeni bir arama motoru yapmak ve var olan pazarda yer edinebilmek bana çok maliyetli geliyor (geliyoo.com admin eklemesidir yanıt sahibi isterse değiştirebilir :p).

Bu nedenle var olan arama tecrübesini ele alıp bunun içinden de sık karşılaşılan bir tecrübeyi (mümkünse içinde gerçek bir problem içeren bir tecrübeyi) iyileştirmeye yönelik bir servis geliştirmek bana daha mantıklı geliyor.

Kişisel olarak yaşadığım tecrübeden yola çıkarak beklentilerim ;

 • Genelde bilmediğim bir yere gideceksem önce bilgisayardan arama yapıyor ve sonuca ulaştıktan sonra bulunduğum lokasyonu telefonumdaki haritalar uygulamasından açıyorum. Özellikle lokasyon/adres aramalarımı telefonuma gönder gibi bir seçenek olsa sık kullanırdım...
 • Genelde aynı aramayı defalarca yapıyorum, mesela "Iron Man online izle". Bulduğum güzel bir sayfayı da favorilerime ekliyorum ama artık favorilerim için de bir arama motoru lazım:) Şimdi google'a baktım arama sonuçlarında sayfayı en son ziyaret ettiğim tarih yazıyor ama kesinlikle yeterli değil, ben işime yaramayan sonuçlara da tıklamış oluyorum sonuçta. Arama sonuçları içerisinde istediğim sonuçları favorilerime alabilmek ve tekrar aradığımda bunların görsel olarak kolayca gösterilmesi işimi kolaylaştırabilir. Belki bazı siteleri de bir daha gösterme de diyebilsem daha da güzel olabilir...
 • Şimdi aklıma geldi benin en sık yaptığım aramalar uygun bir yerde gösterilebilir... Gerçi google bunu arama kutusunda yazarken yapıyormuş...
 • ve özellikle sanırım en çok birilerini arıyoruz, ben "Serkan Köse" diye arıyorsam twitter, facebook, instagram, linkedin, son chekinleri, son çektiği fotoğraflar gibi kişiyi gerçekten temsil eden veriler uygun formatta gösterilmeli. Twitter sonucunun yanında Follow butonu facebook'ta baylaştığı resimin yanında like butonu bile olmalı belki. (bu başlı başına ayrı bir ürün olabilir kesin de yapmışlardır, Serkan sen bilirsin;)
Aklıma gelenler bunlar geldikçe de yazarım. Saygılar.
 • Paylaş
2

Fatih Arslan, Gökhan bey, önerileriniz güzel fikirler yorumdan önce şu kısmı anlamadım burda neyi kastettiniz "(geliyoo.com admin eklemesidir yanıt sahibi isterse değiştirebilir :p)."

Yorumuma gelicek olursak, harita aramasında direk navigasyona geçiş çok güzel bir uygulama bunu mac kullananlar Maps uygulamasında yer arayıp iphone maps app sine gönderebiliyorlar ve faydalı bir şey bunu androidler ve tüm cihazlar için uygulanabilir yapılması kullanıcıyıda cezbeder güzel bir tespit.

Son ziyaretleriniz ve favorileriniz içerisinden sonuçları öne alma fikri de güzel fakat devamlı aynı sonuçların rutinleşmiş bir şekilde karşınıza geliyor olması can sıkıcı olmaz mı?

Son önerinize ise tamamen katılıyorum, sosyal medyanın bu kadar hayatımızda yer alıyor olması gözden kaçmamalı ve sosyal ile senkronlu bir arama motoru olması faydalı olur.

Gökhan Örün, ben admin değilim, oradaki eklemeyi Serkan yapmış, inploid'de girilen her içerik adminler tarafından okunuyor gerekirse düzeltiliyor :)

bende de mac var ama Apple Maps'i kullanmadığım için bilmiyordum şimdi denedim nedense çalışmadı google ve yandex maps üzerinden çalışıyor olsa güzel olabilir.

aslında favorim olan sonuçları öncelikli çıkmasını istemiyorum, özellikle istediğim favori sonuçlarımın bir şekilde farklı gösterilmesi (üzerinin çizilmesi, highlight edilmesi). Örnek olarak, ben "Iron Man online izle" olarak aradığımda fullfilmizle, tamfilmizle, hamfilmizle vb.. bir sürü sonuç çıkıyor isimleri birbirine çok benziyor ve neredeyse hepsi daha önce tıklanmış olarak gözüküyor ve ben bu sitelerden bir ya da ikisini beğeniyorum ama hangisi olduğu hatırlamıyorum onun için tekrar tekrar hepsini açıp bakabiliyorum. Favorim olanlar farklı renkte olsa direk önce o sonuçları kontrol ederim ve belki sonuca daha hızlı ulaşırım.

Bir arama yaptıktan sonra biraz daha özelleştirmek için yeni yazdığımız kelimeyi 'sonuçların içinde ara' seçeneği olmalı bu eskiden vardı ama artık kaldırıldı mı ben bu seçeneği bulamıyorum.
 • Paylaş
Her şeyden önce ne aradığımızı bilmesi gerekir. "boya kitabı hayvan" aramasında kullanıcı hayvan resimleri içeren bir boyama kitabı arıyor. Ama burada bu ifade aramadan önce çözümlenmeli. Mesela "boyama kitabı" bu bir phrase, yani ikisi birbirini tamamlıyor. Boyama kitabı arıyorum ben bir kere. Sonra da hayvan resimleri olanı ayrıca sonuçları iyileştirerek göstermeli. Bu muhtemelen uygulanıyordur ama ben olsam önce bunu uygulardım. Aramadan önce aranılanı anlamlandırırdım.

Bu da semantik olayına giriyor ve dil bilgisi kurallarına değiyor.
 • Paylaş
Tasnifleyici bir arama motoru ama tabii ki bu özelliğinden dolayı Internet'teki herşey bu motordan görüntülenemeyebilir.

Ancak büyük bir veritabanı olabilir.
 • Paylaş
Arananı bulmalı :)
 • Paylaş
2

Mağruf Çolakoğlu, Gizlilik ve temiz içerik.

Fatih Arslan, Evet bu konuda kelime eşleşmesinden öte seni anlayan bir arama motoru olsa daha iyi olmaz mı? Birikmiş cookielerden, sık girilen sitelerden süzme tahmini sonuçlar yerine yazdığınızı anlayarak mantıksal eşleşme yapabilen bir arama motoru arananı bulabilir sanırım..

Tüm dilleri anlayıp analiz edebilir allgoritmalara sahip olmalı. Öreneğin Google'dan önce piyasaya çıkan Yandex, kendini sadece Kiril Alfabesi ile sınırladığı için dışarı açılamamıştır uzun süre.
 • Paylaş
Siteler ve kişi ve sosyal ağları ayrı ayrı kategorilerde göstermeli.
 • Paylaş
Aranan şeyin birden fazla anlamı olabilir.
Demek istediğim bu değil gibi bir yazı yeri olup oraya sonuçlarda yer almasını istemediğiniz kelimeler yazılabilir.
Google daki - nin görselleşmiş hali
 • Paylaş
Reklam olmamasına
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

791 Görüntülenme13 Takipçi10 Yanıt