Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisinin bilişim sektörüyle ilgili takip etmesi gereken kanallar, bloglar, dergiler, kişiler neler ve kimlerdir ?

Kanallar yerine ürün ve teknolojiler hakkında bir tavsiyede bulunabilir miyim? Ücra bir yerde dağ başında arsa satın alıp o yerin imara açılmasını ve gelişmesini beklemek nasıl çok kazandırıyorsa, bizim sektörde de az gelişmiş yazılım ve donanım yatırım yapmak için daha cazip gözüküyor. Büyük sistemlerden sonra oyuncak gibi gözüken mikrobilgisayarlar nereden nereye geldi. Artık insanlar bilgisayarı masalarının üstünde kullandıkları alet zannediyorlar ve bir yere kadar haklılar da. Şimdi mikrobilgisayar yerine cep telefonu ve tablet sektörü süratle büyüyor. Internet, bir zamanlar kapasitesi sınırlı data hatlarını gayet verimsiz kullanan ama üzerinde çok gürültü koparılan bir haberleşme teknolojisiydi, şimdi TCP/IP sanayi standardı protol haline geldiği gibi, data hatlarının kapasiteleri 64Kbitlerden nerelere fırladı. Bütün mesele hangi "oyuncak" ürünün istikbal vaadettiğini önceden doğru tahmin edebilmekte. Web browser, client tarafında çok başarılı oldu ama mesela Gopher (protocol) neydi hatırlayan hâlâ var mı? Gopher bir yana, Symbian neydi onu hatırlayan var mı?
  • Paylaş
Önce şu soruyu sormalısın, gerçekten blog, kanal, dergi ve kişi/kişileri takip edecek kadar boş olacak mısın? Bunun yerine bir alan belirle o alanın kişi/kişilerini takip et. Yani herşeyden önce kendine bir alan belirlemelisin. Pratisyen doktor olarak kalma, git uzmanlaş yani. Yazılım mı? Donanım mı? Yazılımsa hangi yazılım alanı? Donanımsa hangi donanım alanı? "Hedefim bi müdür olmak" bu bir hedef değildir "Hedefim filan şirkette filan konumunda filan alanda çalışmak" işte bu hedeftir, çünkü daha belirgin. Naçizane önerim budur. Öyle ki bu sektör çok geniş bir sektör, herşeyi takip edeyim herşeyden bilgim olsun derseniz, oturduğunuz yerde sayıklarsınız ve hep ömrünüz şu kelimelerle geçer "aa adamlar şunu yapmış ya, bu alana gideyim çok sevdim. Yuh ya bu ne güzel birşey o alandan vazgeçtim bu alan daha iyiymiş" vs diye sürekli bir kararsızlıkla kalakalırsınız olduğunuz yerde. Yukarıda da belirttiğim gibi hocam, kendinize bir alan belirleyin o alanda yoğunlaşın kendinizi geliştirin.

Umarım kendimi ifade edebilmişimdir,
İyi çalışmalar dilerim.
  • Paylaş
Bir bilgisayar mühendisinin sorması gereken soru bu değil bence? Teorik olarak bence mesleki yönetimden sonra ( yazılım donanım oyun vs) belirlemek mantıklı olur çok fazla kaynak ve liste var ben yalın hayatları severim bana göre mesleki kurgunun ve teknoloji geliştirici markaların kendi sayfaları ve sayfalarında olan blogları takip et çok laf salatası dolu sacma platformalar yerine mesela samsung.com ve blog'u apple.com ve blog vs vs
  • Paylaş
MIT'nin ücretsiz elektrik elektronik ve bilgisayar mühendisliği dersleri aşağıdaki linkten izlenebilmekte.
ocw.mit.edu/courses/#electrical-engineer...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

781 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt