Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir bilgisayarın açılışında siyah zeminli ekranda 'Operating System Not Found' yazıyor ve bilgisayarda hard disk görünmüyorsa ne yapmalı?

Bundan önceki satırlarda, 'PXE-E51: No DHCP or proxyDHCP offers were received' yazıyor.Düzenle
Bilgisayar açılırken F12'ye basın Bios'u başlatın. Boot diski olarak C:'yi seçin. Açılacaktır. Muhtemelen bilgisayarı fabrika ayarlarına döndürmüşsünüzdür.
  • Paylaş
3

Gökhan Biçer, O dediğini denedim hocam, olmadı. Acaba hard disk başka bir bilgisayardan mı bu bilgisayara nakledildi diye şüpheleniyorum.

'Operating system not found' yazısını ekrana getirmeden eveel DHCP sorgulaması yapıyor.

DHCP işinden önce de MAC adresini ekrana getiriyor bir de 32 tane sıfır yazıyor.

Format atmaya kalktığım zaman (CD-ROM'dan boot ederek), kuruluma başlamadan evvel herhangi bir hard diskin algılanamadığını belirterek kurulumdan çıkmam gerektiğini yazıyor (sadece F3 basma şansı vererek)

Şaman, Hocam yabancı harddisk takıldığında bootmgr not found yazıyordu diye hatırlıyorum. Varsa seyyar bir linux versiyonuyla baksan, disk çalışıyor mu görürsün. Linux knoppix internet'den de iner.

Hard diskinize anakartınızdan ve güç kaynağınızdan 2 kablo geliyor olmalı bunların hard disk slotlarına ve anakart slotuna iyice oturduğundan emin olun. Anakartınızın modelini verirseniz bios ayarlarıyla ilgili olarak da yardımcı olabilirim.
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Teşekkür ederim. Bilgisayar evimde değil, işyerimde. O yüzden markasını ve modelini vereyim: HP Workstation x4000.

En mantıklı işlem ilk önce harddisk'in problemli olup olmadığını tespit etmek, çalışan bir harddisk bulunup makine de denenmelidir.
  • Paylaş
Ekranda tam olarak bununla karşılaşıyorum. Başka bir HDD taktım, sonuç aynı. Özdeş ve iyi işleyen bir bilgisayarın BIOS ayarlarıyla, bunun BIOS ayarlarını karşılaştırdım, sonuç aynı.

Bilgisayar
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Taktığım o ikinci HDD de arızalıymış, bunu üçüncü ve sağlam olan bir HDD takınca anladım. Neticede sabit disk ölmüş.

Yanıtımı bilgisayarınızın psikolojik (işletim sistemi ve kullanıcı düzeyi, yazılımsal) bir soruna sahip olmadığı varsayımı ile vermek istiyorum. Eğer Bios tarafından disk görülemiyorsa fiziki bir problem sözkonusu olabilir. Bu sorun, veri veya güç kablosunun çıkması kadar basit ise belki bir göz muayenesi ile tespit ve tedavi edebilirsiniz. Ancak bu fiziki problem diskinizin iç mimarisi ile ilgili ise bir uzmana başvurmanızda fayda var, muhtemelen cerrahi bir müdahale gerekebilir. Yüksek akım hassasiyetine sahip bilgisayar iç ekipmanlarına vücudumuzda biriken statik elektrik yükünün de zarar verebileceği unutulmamalıdır. Basit bir sorun, yanlış bir temas ile giderilemez tahribata dönüşebilir ve hastayı kaybedebiliriz. İşte size teknik bir soruya medikal tarzda bir yanıt. :)
  • Paylaş
He he hee :) gene benim ilkel çözümlerime kalmış gibi gözüküyor durum :)

pc lerden 3,5" disket okuyucu çıkardılar böyle oldu ortalık :)

bir tane disket sürücü bulunur.

pc ye takılır, bios ayarlarından floopyden boot et ayarlanır.

bir 3,5" diskete w98 startup disketi konulur.

değme makina dyanamaz bu aşka teslim olur.

gerisini biliyonuz zaten C:\FORMAT enter
enter

bekle :)

bitti gitti

hayırlı olsuuuun :))
  • Paylaş
6

Ayhan Şimşek, bi'soruda benden gelsin hocam:)
bilgisayarımda win7 kurulu fakat buna zarar vermeden birde aynı diske win vista kurmak istiyorum cd'si falan var yani romda mevcut hatta key bile :) nasıl bir yol takibetsem ki?

Ayhan Şimşek, bilgisayar açılışında sistem benden fikir alsın istiyorum. WIN7 mi yoksa VISTA mı açılsın falan gibi ama egodan fazlası :)

Hakan, direk kur dostum ilk kurulurken soracak. müdür derdin ne senin zaten bir işletim sistemin var. bunu ne yapayım diyecek , sende eskiyi elleme bunu da kur hacı diycen . aman buraya dikkat. :)) sonra açılırken 10 sn süre ile ikisini de siyah ekranda soracak hangisiini istersin diye . seçim yapmazsan 1. sıradaki işletim sisitemi ile açacak makinayı. budur. raad ol yapıştır :) maksak duygular tatmin olsun . olmadı 20 tl ile servise gitcen :)

Ayhan Şimşek, bir vista movie maker sever olarak teşekkürler üstadım :-)

Hakan, yanlış hatırlamıyorsam 36 dakika sürecek. iş bitimi hala dost kalırsak çok mutlu olucam :))))

Hakan, haaaa bi dakka ya yeni kuruluma gerek yok ki :)))
gene bir ilkel çözümüm var. vista movie maker ı indir. yönetici olarak aç. açmazsa . exe nin üstüne sağ tık yap uyumluluk ayarını w7 olarak yap çalışır azizim.

Normal şartlarda derdim ki,
1. Hdd ile ramlari sök. Elektrik bağlantısını kes. Sonrasında hepsini takip yeniden dene.
2. Hdd'yi sök, başka bir pc'ye harici olarak bağla ve chkdsk yap. Problemlerini giderdikten sonra yeniden eski yerine koyup dene.
3. Bios'ta achi disable yapabilirsin.
4. Bir windows cd'si ile boot edip, diski partitionları görüp göremediğini test edebilirsin.
Ama tüm bunları neden diyemiyorum, çünkü sen başka bir hdd'yi o makinada denediğini ve yine aynı durumla karşılaştığını, çalışan aynı model bir pc'nin bios ayarlarının, seninki ile aynı olduğu söylüyorsun. Bu durumda arızanın hdd ile alakalı olmadığını düşünüyorum. Teknik servise göstersen daha iyi olur. Hdd'de hata yoksa kurtarırlar büyük ihtimal herşeyini. Formatlamak en son düşünülecek şey olmalı ki böyle bir durumda işine yaramaz zaten.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

905 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt