Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir kafedeki kablosuz ağın, yan kafenin müşterileri tarafından kullanılması nasıl engellenebilir?

bi arkadaşın cafesinde wifi var ancak bir şekilde şifreyi öğrenip yan cafenin müşterileri de kullanıyor dolayısı ile bağlantı çok yavaşlıyor bunu nasıl engelleyebiliriz? sadece o anda cafede olan müşterilerin kullanmasını nasıl sağlayabiliriz ? hem cafe çalışanları hem de müşteriler için kolay bir çözüm nasıl sağlanabilir?aklıma gelenler;günlük şifre değiştirme? bunun kolay bir yolu var mı? müşteriye özel tek kullanımlık şifre verme? nasıl yapılabilir?wifiyi gizleme?Düzenle
1) En basit çözüm, dediğiniz gibi sürekli şifre değiştirip yeni gelen müşterilerin eline bu şifrenin bir çıktısı verilebilir.

2) Ikinci en basit ve hızlı çözüm şifre taşıyan USBler dağıtmak. Bu tabi bilgisayar sayısına göre pahalıya gelebilmekte. Fakat son güvenlik seviyesinde olacaktır.

3) Ayrıca kesin çözüm wifi erişimini MAC adresine göre kısıtlamak olabilir. Burada basit bir örneği var:spotlight.getnetwise.org/wireless/wifit... Kendi modeminiz için özel örneği
"Restrict WiFi Access to Only Your Computers *modem adınız*" Google'dan bulabilirsiniz.

3. Madde sizin için olmuyorsa 2. Maddeyi, o da olmuyorsa 1. Maddeyi tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
  • Paylaş
4

Levent Güneş, cevap için teşekkür ederim
1. yöntemi uygulamak bilgisayar ile arası iyi olmayanlar için ne derece mümkün ya da kolaylaştıracak bi yol var mı?
2. yöntem ekonomiden ziyade tablet ve cep telefonlarında sorun yaratır diye düşünüyorum
3. yöntemde anladığım kadarı ile bağlanan cihazın adına bakarak engelleme yapılıyor bu da pek kullanışlı gelmedi yada kolayı var mı ?
kullanacak olanlar garsonlar olacağı için olabildiğince basit bir yönteme ihtiyaç var

Yiğit Bekir Kaya, Şifreyi değiştirmeyi modem ayarlarından yapabilirisiniz. Her bir modem için bunun nasıl yapılacağı modemin kullanım kılavuzunda yada internette bulunabilir. Bu işlem yapıldıktan sonra bir şablon ayarlanarak (örnek olarak Excel üzerinden bir şablon yapılabilir. Eğer ilgilenirseniz beni takip edin size mesaj olarak atabilirim)

2. yöntem konusunda ben cafe denilince internet cafe olarak düşündüm. Yani sabit bilgisayarların olduğu bir model. Böyle olmadığı bir durumda 3. yöntem de yeterli olmaz. 3. yöntemde hangi bilgisayarlar KULLANAMAZdan ziyade hangileri kullanabilir diye kurallar koymak mümkün.

Levent Güneş, haklısınız ben eksik belirttim normal bir cafe müşteriler cep telefonu yada laptoplarını getirip kullanıyor. peki hangileri kullanabilir kuralları nasıl verilebilir ve cafe müşterisi ile müşteri olmayanı ayırmak nasıl mümkün olur? ben aslında bir program aracılığı ile tek kullanımlık o gün geçerli olacak şifreler üretilse diye düşünmüştüm ama bu nasıl yapılır bilmiyorum

Yiğit Bekir Kayarandom.org/passwords üzerinden rastgele şifreler üretebilirisiniz. Sanırım kural tabanlı olan bir yaklaşım durumu maliyet açısından çok ileriye taşıyabilir.

Şöyle bir sistemi tavsiye ederim bende.
ilk olarak en başarılı yöntemlerden birisi Yiğit Bekir Kaya'nında bahsettiği şifre değiştirme.
sonuçta yan cafenin müşterisi dediğiniz dün belkide sizdeydi.
şifreyi belli aralıklarla değiştirmek size yardımcı olur.

Ama en etkili yöntem bu işi kesin kes çözeceğim diyorsanız modeme bağlanan kişilere ikinci bir giriş ekranı ile karşılamak olur.
Yani kişi modeme bağlanmış olsa bile orada üye ol, facebook ile giriş yap gibi ikinci bir aşama koyabilirsiniz.

hatta modeme şifre koymaya bile gerek kalmaz.
tabi bunu mevcut ücretsiz verilen modemler ile yapmanız ne kadar mümkün bilmiyorum. Tabi bu sizin sorunu çözmekteki ciddiyetinize bağlı birazda. Ama ciddi iseniz diye bu yüzden özellikle belirttiyorum.

Bunun örnekleri
Yakınlarınızda Carribou var ise gidip bakabilirsiniz.Doruk.net ile anlaşmalı belki onlar ile görüşüp hızlı çözüm üretebilirsiniz. Wiispotter adında bi hizmetti diye hatırlıyorum.

Kişilerin üye olarak bağlanması konusu nasıl çözer sorunu diyecek olursanız ara yüzden kimler interneti kullanıyor görebilirsiniz ve kafe de müşteri sayısına göre sağlamasını yapabilirsiniz.
  • Paylaş
Belki biraz çılgınca gelebilir ancak benim çözümüm şu şekilde olurdu:

1. Her masaya (veya belli bir bölgeye) birer adet şifre verici buton koyarım.
2. Her masa (veya bölge için) bir kablosuz ağ vardır.
3. Butona basıldığında sistem yeni bir wireless şifresi üretir ve bunu kağıda basar (Bankalardaki siramatik gibi).
4. Basılan yeni şifre o masada geçerli olan ağ için yeni şifredir.

Bir diğer yöntem ise şu şekilde olabilir:

1. Kablosuz şifresi otomatik olarak belli aralıklarla değişir (Mesela 30 dkda bir kez).
2. Şifre her değiştiğinde; sadece mekan içindekilerin net ve rahat biçimde görebileceği bir ekranda yeni şifre görünür.
3. Eğer ekranla ugraşmak istemezseniz, müşteriye küçük bir yazılım yükleyerek otomatik şifre alma sistemine entegre olmasını da isteyebilirsiniz. Yani sadece sizin verdiğiniz yazılımı yükleyenler sisteme dahil olur.

Bunlar 5 dakikada çıkan çözümler, daha efektif çözümler elbette mümkündür bence.

Bir de ek olarak şöyle olabilir:

Sipariş sistemi ile entegre çalışan bur yazılım ile masa numarasına göre bir adet kablosuz ağ otomatik oluşturulur.

O kablosuz ağ şifresi müşterinin masasında yazar. Kişi masaya oturup sipariş verince o masa adı ile ağ açılır ve müşteri gidene kadar kullanımda kalır.
  • Paylaş
1

Levent Güneş, masa bazında ağ ve şifre üretme fikri güzel ancak nasıl yapılabilir ? neler gerekir ? teknik bilgi olmayınca maalesef anlamak zor oluyor :)
yazılım yükletmek laptop tablet cep tel olunca sıkıntı olur bence artı kullanmak istemeyenler de olacaktır, ekran çözümü de şifre takip etmek ve tekrar girmek nedeniyle müşterinin hoşlanacağını pek sanmıyorum.
cevap için teşekkür ederim

Sık olarak kullanımını gördüğüm etkili bir yöntem ise; Bir el terminali ile gelen müşterinin cep telefonuna bir kullanıcı adı ve şifre gönderilir. Bu işlem otomatik olarak internet sistemi üzerinde 24 saat geçerli bir kullanıcı yaratır. Kişi ilk oturumu sırasında kendisine verilen bilgilerle giriş yaptıktan sonra geçerli süre dolana kadar internet erişimi sağlayabilir. Haliyle yandaki cafe müşterilierinin interneti kullanma ihtimali sıfıra yakın (hiçbir şey imkansız değildir) olacaktır.
  • Paylaş
Büyük bir işletme değil ve çok fazla işin teknik ve yaratıcılık kısmı ile uğraşamayacaksanız sizin için en kolay ve basit yöntem biinci yöntemdir yeni değiştirdiğiniz şifreyi yandaki kafenin müşterilerine verecek ajan varsa da yapacak bir şey yok ama bağlı cihazların ağ kullanımını ağa ne kadar yüklendiklerini gösteren programlar olması lazım oradan belki kimin yüklendiğini anlayabilir ve uyarablirsiniz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

467 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt