Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir çocuğu müzik dersleri almaya zorlamak doğru bir hareket midir?

Hiç bir çocuğa zorla mudahalede bulinmayın . Bilinç altlarını kköreltmeyin hangi konu olursa olsun.
  • Paylaş
Çocuk müzisyen doğmuşsa zaten zorlamaya ihtiyacı olmaz, severek gider o derslere. Onu sevmiyorsa başka sanat ya da spor dalları denenmelidir. Çocuğun yeteneğini görüp onu desteklemek ebeveynlerinin görevidir. Her ne kadar zorlamaya karşı olsam da disiplinli çalışmayla çocuğu mutlu edecek başarılara götüren, yeteneği doğrultusundaki etkinliklere teşvik etmek onun okul ve iş hayatı için yararlı olacaktır.
  • Paylaş
Öncelikle "zorlama" söz konusu olamaz. Bu "ateşle oynama" gibi bir kural değildir. Ama o yöne doğru yönelmesini sağlayabilirsiniz. Mesela ben 2 adet ukulele alırdım, beraberce çalardık. Ben çalardım, o da merak ederdi doğal olarak.

Müzisyen doğulmaz, müzisyen olunur. Sadece insanlar bazı müzikal konularda yetenekli doğabilir. Mesela siyahi insanlardaki ritm duygusu, Çingeneler'deki müzik kulağı yeteneği uzun zamandan beri bilinmektedir.

En parlak örnek; Wolfgang Amadeus Mozart. 2, 5 saatlik, kopyalanması yasak olan bir kilise müziğini çocuk denilebilecek yaşta, sadece bir kere dinledikten sonra notaya dökmüştür. Ama Mozart şöyle de demiştir; "Yetenekliyim ama, acaba kaç müzisyen geçmiş besteleri benim kadar incelemiştir? ".

Ben ukulele alacağım, elektro gitar ve midi klavyem var. Ama ukuleleyi yeğenime çalacağım. Ne kadar farklı gelecek ona, 4 yaşına girecek nisan ayında. Belki dans eder, belki de ritm tutar. Bakalım göreceğiz. Çocuklar zaten yeni şeylere, ilginç şeylere saldırıyorlar. Biraz özendirme yetecektir, sonra da müzik dersi alıp almayacağı ona bağlıdır.
  • Paylaş
Müzik algının gelişmesi açısından önemlidir. Çocuğunuzun hem ders hayatını hem de normal hayatını olumlu yönde etkiler. Ancak bunu yapabilmek için çocuğun da bunu içten istemesi gereklidir. Bu şekilde kendini müziğe tam anlamıyla verebilir ve olumlu sonuçlar ortaya çıkar. Müzikten hoşlanmıyorsa başka yöntemlerle ve başka alanlarla algının genişlemesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde doğal olarak gelişen müziksel algı zorlamalar yüzünden olumsuz etkilenebilir.
  • Paylaş
Bir çocuğu müzik dersleri dahil hiçbir şey için zorlamamak gerekir! Kabiliyeti neye varsa ona yönlendirilmelidir. Çocuğun karakterini de göz önüne almak gereklidir bu durumlarda. Pasif ve güvensiz bir çocuksa, müziğe yada spora yatkınlığı varsa onun yapabileceği- başaracağı konusunda aşırıya gidilmemek kaydıyla zorlanabilir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Müzik bir çeşit matematiktir ve neredeyse bütün çocuklar matematikten başarılı olsa bile gizli bir "of ya, şu matematik pis bir ders" duygusu yaşar.

Eğer çok küçük yaşlarda, 3-6 yaş arasında zorlama bir müzik eğitimi verilirse başarılı olunma ihtimali bence vardır. Ayrıca bu da matematikten daha az nefret edilmesini sağlayabilir. Ancak çocuk direncinin bilinçli hale geldiği 6 yaştan sonra zoraki yapılan tüm eğitimler gibi, müzik eğitimi de başarısızlıkla sonuçlanacaktır bence.
  • Paylaş
Küçük bir çocuk için oyun oynamak, arkadaşlarıyla birlikte olmak bir müzik kursuna göre daha cezbedici olabilir. Maalesef o yaşlarda "baba ben şunu çalacam" diyebilecek kapasiteye sahip olmuyoruz. Ben her zaman derim keşke ailem beni zorla gitar kursuna yazdırsaymış zamanında. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1045 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt