Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir çocuk evlat edildiğini bilmeli midir?

Belli bir yaşta ve çocuğun anlayacağı bir dilde çocuğa anlatmak, çocuğun ebeveynlerine olan güvenini söylemek açısından önemlidir.. Ancak çocuklarla çalışmak konusunda uzman olmadığımdan zamanı ve yöntemi konusunda detay veremeyeceğim. Zaten duruma göre farklılık da gösterebilir. En uygunu ebeveynlerin bir çocuk psikologu ile görüştükten sonra karar almasıdır.
  • Paylaş

Nasıl, ne şekilde söylenmesi gerektiği, bilmesi gereken yaşını bir uzmana danışılarak hatta onun gözetiminde söylenmelidir.

Bilmelidir çünkü ben olsam bilmek isterdim.

  • Paylaş

Eğer çocuğun öz anne babası vefat etmiş şekilde evlat edinildiyse bence bilmesin. Eğer yaşıyorken evlatlık verilmişse bence kaldırabileceği yaşta takribi 20 yaşında çocuğa söylenmeli.

  • Paylaş

Efsanede olabilir ama anlatayım. Birgün bir dershanede biyoloji dersinde kan grupları öğretiliyor. Kan grupları eşlemesinde çocuk anne ve babadan bir gen alır. Örneğin anne A0, baba B0 olabilir böylece cocuk AB, B veya A kan gruplu olabilir. Bunuda belirttikten sonra sınıfta dalgasına öz mü üveymi makarası geçiyor ve bir çocuk bu şekilde annesi ve babasıyla kanlarının uyuşmadığını anlıyor. Ne büyük bir hayal kırıklığı değil mi? Bence bir psikoloğa danışılarak çocuğa uygun bir zamanda bu söylenmeli ve bence bu zaman kesinlikle ergenlikten önce olmalı.

  • Paylaş
Zamanı geldiğinde evet. Evlatlık olmak demek çöpten bulmak anlamına gelmiyor sonuçta. Önemli olan doğru zamanı bulmaktır.
  • Paylaş

Hiç bir gerekçeyle bir insanın gerçeği bilme hakkını elinden alamazsınız.Beklenmedik bir şekilde çocuğun bu gerçeği öğrenebilecek olması ve bu yıkımı hesaba katın.

Gerçeğin ne zaman söylenebileceği konusunda da belirli bir zaman yok.Bunun için şartları uygun haline getirmelisiniz.Eğer bebekken evlat edinmişseniz çocuk büyürken muhtemelen "Ben nereden geldim?" gibi sorular soracaktır ve sürecin bilincinde olmadığından her ne cevap alırsa alsın bu ona normal gelecektir.Bu durumda bir uzmandan da yardım alarak uygun bir şekilde gerçekler çocuğa anlatılmalıdır.

  • Paylaş
Hadi şimdi sana biri evlatlık oldugunu söylesin. Nasıl olurdu ? Tabi ki bilmeli
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

694 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt