Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir çok döviz bürosunda dolar ve euro dışındaki para birimleri kurun altında bozuluyor. Sizce bu yasal mı ya da paramı zarar etmeden nerede bozdurmalıyım?

Örnek: Satış kuru 470 olan saudi arabistan riyalini 420'ye bozdurdum. Bir kısmını da diğer bir döviz bürosunda 460'tan bozdurdum. Bu zararı nasıl giderebilirim?Düzenle
Bu yasal bir durum, ülkemizde döviz borsası olmadığı için kurlar Merkez Bankası tarafından belirleniyor. Bahsettiğiniz dövizler arz ve talebi düşük dövizler olduğu için bürolar konvertibl olsa bile değerinin altında alıyorlar. Ziraat bankası ya da isbank kura sadık kalıyor olabilir. Bürolar yerine bankaları tavsiye ederim bu tür döviz işleminde.
  • Paylaş
2

Ibrahim, Tesekkurler hakan bey

Hakan, Rica ederim.

Yasaldır ve bu işten ciddi anlamda risksiz para kazanmak mümkün bknz. arbitraj
  • Paylaş
Banka şubelerinden yaptığınız döviz bozma işlemlerinde de belli limitler konabiliyor. Örneğin 1000 riyalin altında ise kur düşük oluyor. Bazı bankalarda internet şubeciliğini yaygınlaştırmak için internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde ise tutar farketmeksizin merkez bankasının kuru uygulanıyor. Çalıştığınız bankanın sitesinden takip edip zararınızı giderebilirsiniz.
  • Paylaş
1

Aysel Çatalkaya, Aslını isterseniz eger; döviz bürolarında elinizdeki dövizler daha adil olarak bozulur. Bankalarda döviz bozdurmak her zaman zararınıza olacaktır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR