Bilmek istediğin her şeye ulaş

Farklı alanda az çok bir şeyler bilmek mi, yoksa belli bir alanda uzmanlaşmak mı?

Örneğin hem tasarım, fotoğrafçılık, kurgu-montaj, hem de programlama, yazılım dilleri bunların hepsinden anlamak mı? Yoksa aralarından bir tanesinde uzmanlaşmak mı?Düzenle
12 Eylül Faşizmi nedeniyle ayrılmak zorunda kaldığım öğretmenliğime, 1997 yılında yeniden dönmüş ve İzmir Atatürk Endüstri Meslek Lisesine atanmıştım. Göreve başladığım gün kantinde şu an yazarını ve adını anımsamadığım eğitim üzerine bir kitap okuyor ve bir yandan da meslek lisesinde nasıl Felsefe anlatacağımı düşünüyordum. Kitapta bir paragrafın altını kalın kalın çizdim. Şöyle diyordu özetle;
"Öğretmenler öğrencilerinize her şeyi anlatma telaşı yerine az şeyi iyi öğretme gayreti içinde olun! "
İkinci dönem öğretmenliğimde yolumu aydınlatan ışık bu oldu. Becerebildim mi, bilmiyorum ama hiç değilse denedim.
 • Paylaş
"Her şeyin bir şeyini, Bir şeyin her şeyini bileceksiniz! "

Sakıp Sabancı
 • Paylaş
Kişilik gelişimi, kültürel gelişim gibi çağımızda önemli olan unsurları atlamamak için bireyin her konuda bir düşüncesinin olması çok önemlidir. İş alımlarında sadece diplomanıza bakmıyorlar artık; sosyal kişiliğiniz, hobileriniz ve pek çok değere önem veriliyor.

Kişinin ilgi alanları doğrultusunda bir alanda uzmanlaşması onu çalışmak zorunda kılmaz, işinden zevk alır hale getirir bence tam olarak olması gereken budur; her konudan bir şeyler bilmeliyiz lakin birinde uzmanlaşmak şarttır.

Sevgiler. . .
 • Paylaş
Bir alanda uzmanlaşmak önemli ama o alanın çevresini de tanımak şart. Bir kişi HTML'in üstadı olup da Java, PHP vb'den hiç anlamıyorsa o üstatlığının yetisi ve değeri oldukça düşük olacaktır.
 • Paylaş
Bu kişinin karakterine ve yaptığı işe/uzmanlık gerektiren şeye bağlı birazda... Şahsi fikrim, bir insanda ikisinden de olması gerektiği. Kendimizi bir konuda fazlasıyla eğitebilir, bir çok açıdan o konuya hakim olabiliriz. Mesela ben son 2 senedir "Şehir Pazarlaması" ve "Marka Kent" konularına ilgi duyuyorum. Yazılmış bir çok makaleyi, yapılmış pek çok araştırma ve tezi okudum. Şu şehir senin sorumluluğunda deseler altından kalkabileceğimi düşünüyorum artık : )

Farklı alanlardan konulara da ilgi duymak, bir şeyler öğrenmek hiç kimseye bir şeyler kaybettirmez. Tam tersine genel kültür olarak bilgi birikimi olarak artısı olacaktır. Ayrıca daima aynı konu üzerinde olmak insanın diğer konularda/dünya görüşünde darlıklar barındırabilir.
 • Paylaş
2

Mehmet Ağaç, Bu ilgi duydugunuz konular ne için acaba merak mı ?

Onur Tayfun, Ben önlisans eğitimimde "Pazarlama" bölümünden mezun oldum. Üniversitede katıldığım seminerler, okuduğum kitaplar, yaptığım internet araştırmalarından bu konuda oldukça geride kaldığımızı düşünüyorum. Bu nedenle ilgiliyim bu konulara. Ama en önemli olan şey, bununla ilgilenirken keyif alıyorum :)

Bir alanda uzmanlaşıp diğer alanlarda bilgi sahibi olmak .
 • Paylaş
Atatürk'ün sözüyle girelim konuya, der ki vatanını en çok seven görevini en iyi yapandir. Şimdi bu cümleden yola çıkacak olursak herkes işini en iyi şekilde yapsın. Peki bir işi en iyi şekilde nasıl yapabiliriz, herhalde başkalarının işinize karışarak o işi iyi yaptığınızı söylemeyeceksiniz. Eğer bir işi iyi yapmak istiyorsanız önce o iş hakkında gereken bilgileri maksimum seviyede bilmelisiniz ki sonradan kimse işinize karışamasın. Etrafınıza bir bakın, her konudan az şey bilen o kadar çok kişi vardır ki önüne gelene laf atar, ne o işin okulunu okumuştur ne de bir tecrübesi vardır. Sadece konuşur. Bilmez mi lafla peynir gemisi yürümez. O yüzden diyorum ki bir işin ehli olmak istiyorsan, o alanda uzmanlaşmak istiyorsan ne bilmen gerekiyorsa hepsini bil ama en iyi şekilde bil. Kısacası, parmakla gösterilmek deyimini uygulattır insanlara. Ancak o zaman Atatürk'ün de dediği gibi vatanını en çok seven insan sen olursun.
 • Paylaş
İşin pazarlama tarafındaysanız hepsinden azar azar bilmeniz gerekiyor ancak işin mutfağındaysanız en az bir alanda uzmanlaşmış olmalısınız. Benim düşüncem böyle.
 • Paylaş
İşin pazarlama tarafındaysanız hepsinden azar azar bilmeniz gerekiyor ancak işin mutfağındaysanız en az bir alanda uzmanlaşmış olmalısınız.

Barış arkadaşımıza katılıyorum...
 • Paylaş
Belli bir alanda uzmanlaşmak. Bundan sonrada diğer alanlarda azar azar bilmek, perspektif geliştirmek için. En ünlü bilim adamlarına baktığımızda çoğunun çok yönlü insanlar olduğunu görüyoruz.
 • Paylaş
Her şeyi bildiğini düşünen insanlar (farklı sektörler olarak) bana çok itici gelir.
 • Paylaş
Arkadaşların yorumlarını şöyle bir okudum da kimsenin sanki nerede yaşadığından bir haber olduğunu gördüm, Burası Türkiye arkadaşım, burada insanların sadece bir alanda uzmanlaşması yeterli olmuyor, Örnek bir ilan paylaşacağım ne demek istediğimi anlayacaksınız. ( Firma Ticaret Web Bilişim Firmasında Çalıştırılmak Üzere Asp, Php, Veritabını, MysQl, iİlişkisel veri tabanları (MS SQL ve Oracle) konusunda bilgi sahibiCss, Html Programları Kullanabilen , Güncel teknolojileri kullanarak Web tabanlı J2EE uygulamaları geliştirecek, Spring, Hibernate, JSF çalışmalarına ilgi duyan, Eclipse gibi araçlarda bilgi sahibi çalışmış Bay-Bayan Elemanlar Alınacaktır. )
 • Paylaş
1

Şaman, Üstadım, ülkede sadece bilgisayarcı yok. Bir bilgisayarcının da üç beş dile aşina olmasını öyle fazla bir şey olarak göremiyorum. Sonuçta programcılık konusunda uzman olması aranıyor verdiğiniz örneğe göre ki normaldir, hardware konusunda bir şey istemiyorlar.

Maddi durumuna, is bulabilme oranina gore degisiklik gosterir. Eger maddi bir kaygin yok ve alaninda bir is bulabilecegini dusunuyorsan kesinlikle en dogru olani yaparak bir alanda uzmanlasmalidir insan. Ama uzmanlik alani cercevesinde baglantili konular hakkindada bilgi sahibi olmasi zaten kendisinin isini sevmesinden kaynaklanmis olacaktir.

Eric From'un tezinde dedigide hep dogru cikmistir. "Dikkatini herzaman bir dusuncede yogunlastirirsan basari kazanirsin!! Konsantreni. Kaybetme. "

Diger yandan, issizlik sorunu ile karsi karsiya olan bir ulkede yasiyorsan herseyden biraz bilmelisin. . . ; )
 • Paylaş
Belli bir alanda uzmanlaşmak derim ancak diğer alanlarda az da olsa bilmek. Daha sonra enerji ve yetenek varsa diğer alanlardan yalnızca birine al atıp o alanda da derinleşmeye çalışmak önemli. Zaten kişisel gelişim de bu değil midir ?
 • Paylaş
Bu ne tarz bir kişiliğe sahip olduğunda doğru orantılıdır. Başarıya odaklı bir girişimci ruha sahipsen, mantığın da bu problemi nasıl çözerime odaklıdır. Bu yüzden eğer öyle biriysen herşeyden işini görecek kadar anlamak her zaman fayda sağlar. Diğer türlü işin suyunu çıkarayım beni parmakla göstersinler dersen tek bir konuda bilgi sahibi olman yeterli bu da zaten bir ömür demek.

Şahsen, tek bir konuda çoğu zaman kullanmayacağım şeyleri öğrenmek yerine, birçok konuda işimi çözecek kadar gelişmeyi tercih ederim.

Bu yüzden bir fikir geldiğinde aklıma, kodlamasını da yaparım, tasarımını da yapabilirim, işim görülür tıkanmam.
 • Paylaş
Belli bir alanda uzmanlaşmak kesinlikle.
 • Paylaş
Hepsinden anlamak bi nevı kusun kanatlarındaki yetersız tuy gıbıdır belki o tüy soguktan korur kusumuzu fakat yetersız olmasından dolayı ucamaz kısacası işe yarar fakat sızı bı yerlere getıremez nacizane benım dusuncem bir alanda uzmanlasmak gerektiği dsuncesındeyım kı bı yerlere gelebılmek ıcın. .
 • Paylaş
Beli alandan uzaklaşmak lazım
 • Paylaş
"Bir şey hakkındaki her şeyi bil ve her şey hakkında bir şeyler bil. " galiba Balzac'tı...
 • Paylaş
1

Sevgiseli, Sakıp Sabancı'nın öğütlerinde okumuştum ben. Aslı ona ait olabilir tam bilemeyeceğimden yorum yapamıyorum.

Az şey bilmek. Mümkünse hiç. Çünkü bilidğini paylasma ihtiyacı hissediyon paylasmayınca bilmiyomussun gibi sanıyon sonra sorunlar bir bir baslıyo neyse uzatmıcam
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3275 Görüntülenme26 Takipçi20 Yanıt