Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir dersanenin tam olarak tamamlanmamış yeni bir binaya taşındıktan sonra, yeni sınıfındaki dersinde öğrencinin kafasına projektör düşerek yaralanması sonucu, kuruma nasıl ve ne kadarlık bir dava açılmalıdır?

Dersanenin (kursun) yeni binaya taşınmalarını tam anlamıyla tamamlanamamasından kaynaklanan bir kaza hukuksal hakkı nasıl aranmalıdır ?Düzenle
Dershane yaralamanın derecesine göre tazminat ödemek zorundadır. Maddi tazminat işten güçten kalma ve hastane, ulaşım ve tedavi masrafları ve maluliyet varsa maluliyetten oranınca belirlenecek tazminattan ibaret olacaktır. Maddi tazminat isteminizi harca esas bir miktar (genelde düşük olacaktır) belirterek belirsiz alacak davası olarak açabilirsiniz. Bu davada ileride çıkacak maddi tazminat miktarına bir dilekçe ile yükseltebilirsiniz.
Manevi tazminat ise olaydan dolayı öğrencinin duyduğu acı ve elem karşılığıdır. Miktarı serbestçe kararlaştırabilir. Ancak dava açtıktan sonra arttıramazsınız.
Yargılama geiderlerinin yüksekliği v ehatalı bir dava açıp zarara uğramamanız açısından bu işi bir avukata birebir danışıp ona göre dava açmanızı tavsiye ederim.
İyi günler dileklerimle
Av. K. Kutluay Ceylan
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

256 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt