Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir dilin bir başka dile tam olarak çevirisi mümkün değilken; Allah'ın insanlarla iletişimini tek bir dil üzerinden kurması ne kadar doğru?

1400 yıl once olmayan ve sonradan üreyecek olan dillerin o zamandan kitabının olması ne kadar mantıklı olurdu ? Ya da her ureyen yeni dile yeni bir kitap mı gonderilmeliydi ?
  • Paylaş
3

Cevap Arayan Adam, Mustafa Bey burada söz konusu olan nedir?

1. Ortada bir Allah var!

2. Kendisine iman edilsin diye ayetler indirip, iman etmeyenleri cezalandıracağını söyleyecek kadar çılgın bir Allah'tan bahsediyoruz!

Bu Allah madem bu kadar kendisine iman edilmesini istiyor, bunun daha çelişkisiz, tartışmasız yollarını bulamıyor mu?

Siz nasıl bir mantık yürütüyorsunuz anlamış değilim! 1400 yıl önce Arapça bir kitap indiriyorsun. Daha ilk dönemden beri "kıraat konusu başta olmak üzere" ihtilaflar çıkıyor! Ümmet parçalanıyor! Mezhepler birbirlerinin imamlarının arkasında namaza durmayacak kadar birbirlerinden ayrılıyor! Sonuç?

Allah'ın bundan maksadı nedir?

Maksat insanlara dünya ve ahiret huzurunu sağlayacak, iman edilmesini sağlayacak bir sistem koymak ise GÖRÜLEN O Kİ ORTADA BÜYÜK BİR BAŞARISIZLIK VAR!

Mustafa Altınok, 1. Kuran'ın getirdiği sisteme uyulmuş ve netice sisteme uyulduğu için böyle olmuş gibi anlatılınca haliyle bu şekilde yanlış bir sonuca varılabiliyor insan. Öncelikle şunu netleştirelim, bu neticeye Kuran'ın getirdiği sisteme uyulmadığı için gelinmiştir. Siz buna çıkar çatışması, ırkçılık, siyaset, komünizm, faşizm... vs ne derseniz diyebilirsiniz. Ama kat'iyen İslamın getirisi diyemezsiniz.

2. Allah'ın bize haiz olduğu sıfatları zikrederken "çılgın" sıfatından bahsettiğini hatırlamıyorum, yorumlarımıza dayanak olarak kaynak zikredersek sevinirim. Lakin kendisi Rahman ve Rahim olduğunu yüreğimizi ısıtacak şekilde bize defalarca zikrediyor ve biz Müslümanlar da günde 5 vakit O'na bu şekilde yalvarıyor mağfiret dileniyoruz. Ve yine kendisi Rahmetinin Gazabını geçtiğini söyleyerek yeise düşmememizi söylüyor. Bilirsin Hz. Mevlana ne güzel der: Korku bir kanadım, ümit diğer kanadım. Ve ben tek kanatla uçamam. Hikmeti burda da arayabiliriz sanıyorum.

3.Dil konusunda da fazla akıl yormayalım, Rabbimin kendisine soralım ve O(c.c) bize cevap versin....ki vermiş zaten. O halde önce O'nun dediklerine bakalım ne dersin? Belki de saçmalamadan önce şu Kutsal kitabı özümsemeyi denemek daha mantıklı olacak.
Rum Suresi / 20
Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır

Tekrar etmekte fayda görüyorum: İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez,Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez.

Ve yine : Bilen bilir, araştıran öğrenir ve yalnızca layık olanlar hidayet bulur.

Cevap Arayan Adam, Mustafa kardeşim cerbeze yapıyorsun! Aklı ikna ettiğini sanıyorsun ama emin ol kendini kandırıyorsun.

Bak kardeşim:

İddia ettiğin "Kuran'ın getirdiği sisteme uyulmadığı için bu böyle oldu" fikri kelimenin tam anlamıyla "boş" bir fikir! Neden mi? Çünkü Hz. Muhammed'in ölümüyle başlayan kargaşa döneminden bahsediyoruz! Cemel, Sıffin savaşları, Emevi ve Abbasi zulümleri, Kabe baskınları... Anlamak istemediğin şudur; BİR ALLAH İNSANLIĞIN BARIŞI VE HUZURU İÇİN BİR SİSTEM-KİTAP İNDİRİYOR ve PEYGAMBERİNİ 23 YIL O İNSANLARIN İÇİNDE TUTUP 23 YILLIK BİR TERBİYE SÜRECİNDEN GEÇİRİYOR! Doğru mu? Evet doğru! PEKİ SONUÇ?

Sonuç tam bir fiyasko!

Ayetlerde ne deniyorsa tam tersi peygamberin ölümüyle uygulamaya konuyor mu? Evet konuyor!

Kardeşim! Bir dinden bahsediyoruz! Güya insanların sığınacağı son huzur limanından! Lakin bu din o konuda YETERSİZ KALIYOR! 23 yılda bile insanları terbiye edemiyor!

Çelişkiyi göremiyorsan söyleyecek bir şey yok!

Bir tanrı hayal ediyorum!

İnsan denilen mahluku yaratıyor!
Terbiye olması için peygamberler ve kitaplar gönderiyor!
Gelen peygamberlerin hepsi başarısız!
Başarılı bir örnek yok!
Varsa göster!
Zaten onlar başarılı olamadığı için Hz. Muhammed gönderilmedi mi?
Peki Hz. Muhammed'den sonra durum nedir?
Durum ortada!
Peygamberin ölümü ardından "zekat vermeyeceğiz" diyenler kılıçtan geçiriliyor!
Sonra peygamberlik iddiasında olanlar oluyor ve onlarla savaşılıyor!
Hz. Ömer zamanında despot bir yönetim sayesinde ortalık biraz duruluyor ama bu defa "fetih" denilen zulüm başlıyor!
"Fetih" adı altında Müslümanlara savaş açmayanların ülkeleri de işgal ediliyor, malları yağmalanıyor!
Bugün ki "islamofobia" nın temelleri o günlerde atılıyor!
Emevi zulmünü anlatmaya gerek var mı?
Abbasi zulmünü?
Osmanlı'lar da onların yolundan gidiyor!

Kardeşim! İslam'ın dünyaya kattığı artı değer nedir? Bugün tüm dünyanın kabul ettiği "insan hakları evrensel beyannamesi" seviyesinde bile değil maalesef!

Bu iddianın ispatı ise Kuran ayetleri!

Ortaya bir hüküm atıp bunun ayrıntılarına girmeyen, herkesin kafasına göre yorumladığına insanlık tarihinin şahit olduğu ayetlerden bahsediyorum!

Kardeşim. On beş yıldır Kuran ile meşgulüm! Yirmiden fazla meal ve tefsir ile meşgul oldum. Farklı farklı mütercimlerin meal ve tefsirlerini inceledim! Sonuç ne biliyor musun:

Hz. Muhammed içinde yaşadığı toplumun sorunlarına "kendine göre" çareler bulmuş! Ticaret merkezi olan Mekke'de şiirler ve hikayeler yoluyla dinlediği eski efsaneleri de anlatılarının içine eklemiş. Olay bundan ibaret!

Korkularından arındığında bu gerçekle sen de yüzleşeceksin!

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

296 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt