Bilmek istediğin her şeye ulaş

Daha çok programlama için kullanacağım bir dizüstü bilgisayar alacağım. Macbook alacak olursam avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Programlama derken ASP.net, C#, Windows masaüstü kastediyorsan Windows bir makina al derim. Ama PHP, Python, RoR vb programlamadan bahsediyorsan Mac'den şaşma derim.

Bir web yazılımcı için Mac kullanmanın avantajı, sunucu ortamının çok kolay bir kopyasını lokalinde oluşturabilmektir. Kod yazarken hafif, güçlü (ama pahalı) bir Macbook gibisi yoktur. Bunu Sublime Text gibi bir editörle birleştirirsen gayet verimli olur.

Yalnız Macbook kullanmayı öğrenmen zaman alacaktır. Macbook'u alır almaz tuş kısayollarına falan da çalışmaya başlamalısın. Windows alışkanlıklarına dönmek isteyeceksin. Windows'u bırakıp Mac'e geçmek sigarayı bırakmak gibidir. Uzunca süre sigarayı unutamazsın ama dayanır ve direnirsen eskisinden daha iyi bir insana dönüşürsün.

Sürücü derdi yok, virüs derdi yok (yanlış işler yapmadığın sürece) :) , kapağı kaldırıyorsun açılıyor, iPhone telefonunla beraber süper çalışıyor, makina Retina ise görüntü harika oluyor. Zayıf bir Mac'i güçlü bir Windows makinaya tercih ederim. Her zaman.
  • Paylaş
Macbook'ların temel avantajı donanım ve yazılımı çok uyumlu olmasıdır. Size çok az konfigürasyon yaptırdığından programlarda driver problemi yaşamanız, programın donması yavaş çalışması hemen hemen hiç olmaz. Ayrıca bilgisayar görece hafif oluyor ve enerji verimliliği yüzünden daha uzun sürede pil bitiyor. Grafik ile ilgili profesyonel işlerde çok kullanılıyor ve bu işlerde en rasyonel çözüm oluyor.

Bununla birlikte yazılım mühendisi için iPhone applikasyonu yazılmayacaksa iyi bir seçim değil. Çünkü konfigürasyonları kapalı olduğu için işletim sistemine tam hakim olamıyorsunuz ve örneğin sanal makineye işletim sistemini kuramıyorsunuz. Yazılımcı ve ilgili (daha çok terminalle yapılan) profesyonel işler için ya da sadece word excel kullanılacaksa linux daha iyi. Ubuntu veya Fedora seçilebilir, diğerlerinde daha çok driver problemi çıkıyor.

iPhone app'lar şu anda verimli bir şekilde yalnızca mac'de yapılabiliniyor. Böyle bir amaç varsa mac ne yazık ki zorunlu.
  • Paylaş
1

Muharrem Erin, Mac OS X işletim sisteminde konfigürasyonların kapalı olduğunu neye dayanarak iddia ediyorsunuz anlamadım! Yazılımların kaynak kodları kapalı olabilir ama birçok sistem konfigürasyonu Linux ile çok benziyor, hatta çoğu şey aynı (~/.bashrc, /etc/hosts v.s.).

Sanal makine kurmakta da bir sıkıntı yok, kullandığınız mac çok eski değilse, anakart sanallaştırmayı destekliyorsa Windows ve Linux'ta nasıl oluyorsa mac os x' te de aynı şekilde sanal makineye işletim sistemi kurulabiliyor. Hem Mac OS X hem de Linux kullanan bir yazılım geliştirici olarak söyleyebilirim ki terminal işlemlerinde Linux' ta yapıp, Mac OS X' te yapamadığım bir işlem olmadı şu ana kadar. Linux' ta kullanıp alıştığımız birçok aracı da Homebrew ile Mac OS X' e kurabiliyoruz (vim, namo, emacs, wget, v.s.).

Bana göre bir yazılım geliştirici mümkünse Mac OS X ve yanında Linux veya BSD kullanmalıdır.

Kesinlikle MACBOOK.
  • Paylaş
Macler biraz tuzlu verim: maliyet\kalite açısından bakarsak. Asusun i serisi 5-7 olur. İşlemci ailesi dikkatli seçilmeli nacizhane tavsiyem. Diğer markalarda aynı İşlemci bile olsa donanımda 2 yıl sonra çakilma görülüyor. X550jx-xx099d güzel makine.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

145 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt