Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir duygunu kontrol altına almak istesen hangisi olurdu? Neden?

Çok çabuk sinirlenen bir karaktere sahibim sabredemiyorum. En çok bu; sabırsızlık duygumu kontrol etmek isterdim.
 • Paylaş
3

Seda Atadan, zaman aslında olmadığı algısı üzerine çalışıp, zaman seni neden rahatsız ediyor ona odaklan asıl neden için ve zaman ın gücüne bırakmayı denemelisin unutma olması gereken olması gerektiği zamanda olur . O zaman neden anı daha iyi yaşamayasın.

Fatma Yıldızhan, anı yaşamakla sinirlenmek çok farklı değil mi ama:) sinirlenmek bi duygu, anı yaşamak ise eylem. ben olumsuz olayları sabırla karşılayamıyorum. yoksa anı yaşamayı bende yeğlerim.

Seda Atadan, sabırsız olmanız konusunda böyle düşünmüştüm ama açıklamanız faklı oldu haklısınız ,

Karşi cinse karşı her anlamdaki ihtiyaç duygumu kontrol etmek isterdim... İnsan aşık olunca plansız bir doğaçlama yaşıyor sonunda daha çok üzülmek için kendimize işkence ediyoruz. Ve tabiki ihtiyaç duygusunun ele geçirdiği beden kontrolsüzce uçuruma sürüklüyor. Bunları kontrol etmek doğaçlama yaşamak istemezdim.
 • Paylaş
Kaygılarımı kontrol edebilmek isterdim. Nedenini açıklamaya başladım ve sonradan sildim, siz düşünün artık :) Kaygı, sonu olmayan derin bir kuyu gibi. Kim bu kuyuya gönüllü girmek ister ki?
 • Paylaş
5

Hakan Köse, Kaygılarınızdan kurtulmanın en iyi yollarından biri temelindeki korkuyu tespit edip o korkunun üzerine gitmektir. Bunu belirleyebilmek için anı analiz etmek ve farkındalık oluşturmak doğru bir başlangıç olur diye düşünüyorum.

Fr Gon, Yanıtınız için teşekkürler. Anksiyete bozukluğuna sahibim. Dedikleriniz mantıklı ama ben başlangıcı geçmiş bulunmaktayım.

Seda Atadan, kaygı ( korku ) bilgiyle doldukça bilmekten ve her şeyi kontrol etme çabasından kaynaklanır, elinde çok cephanen var ama bunları kullanman gerektiği hissinden ve bu işe yarama dürtüsüne kadar gider. bence tüm bu kişisel gelişim psikoloji kitapları dinler vsvsvs araştırmalarım da geldiğim nokta insanın kendini kabul edip kaderci davranmak olarak düşünmeyin ama en kötüsü kaygınız ne ise olsa ne olur? olsa ne olur? demeniz gerekiyor. omuzları rahatlatacak kadar salla demeniz gerekiyor . aksi halde sizin gördüğünüz tek yada doğru sandığınız 100 binlerce olasılıktan 3-5 yoldan daha fazla olasılığı görmenizi engelleyip kendinizi kaygılara teslim etmemeniz kaçınılmaz olur. bazen hiç olmak iyidir... bir şey olma çabası '' öğretilen almamız gereken ünvanlar ; müdür, anne, baba, çocuk ,kuzen,sevgili title ne ise'' kaygıyı getirir hiçliğe gitmek bazı şeylerde hiç etkiniz olamayacağını kabullenmek gerekir.. olması gereken olur...olması gerektiği şekilde .

not: Rumi nin dediği gibi bırak hayat sana rağmen senle beraber akmasına izin vermek gerekiyor bence keyif alıp anda kalın.

Fr Gon, Teşekkür ediyorum yanıtınız için. Uygulamaya çalıştığım yöntem ve gittiğim yol da tüm bunlardan farklı ya da uzak değil. Hiç olmak çoğu zaman hep olmaktan iyidir dediğinize katılıyorum. Tüm bunların yanında kaygılarımı kontrol edemediğim anlar da az olmuyor. Bazen neye, ne için kaygı duyduğumu ben bile bilemiyorum ama belli kaygılarımı kontrol etmeye ,bu yaklaşım tarzıyla, çalışıyorum ve de başarılı sonuçlar alıyorum. Tekrar teşekkürler.

Seda Atadan, keyif almanıza memnun oldum :)

Kesinlikle ön sezilerimi kontrol altına almak isterdim, Sürekli birileri içerde bana bişeylerden bahsediyor.
Duymasam iyi olurdu.
 • Paylaş
Sinirleneceğim bir konuysa duygularımı sertçe ortaya koyacağımı düşünürüm ama her zaman karşımda biri var gibi duygumu ona anlatırmış bigi yaparım ve ona kişiliğimi anlatırım. Her konuda farklı bir kontrol sistemim olacağını anlatırım ve kendimi bu konuda ikna ederim her konuda duygu kontrolümün farklı olduğunu fark ederim çok çabuk sinirlenirim, hakim olmaya çalışıyorum bunu isterdim.
 • Paylaş
İnsanlara karşı olan sevgi duygumun önüne gecemk degılde kontrol altına almak isterdim çünkü karsındakine karsındakınden büyük bir sewgi verdiğinde malesefki sewginin altında kalıyor... .
 • Paylaş
Acıma duygumu kontrol altına almayı isterdim. Acıyan insan lider olamaz.
 • Paylaş
Sinirimi kontrol altına alırdım. Çünkü sinirlenmek istemiyorum
 • Paylaş
Aşk: çünkü kontrolümde değil.
 • Paylaş
Başarısızlık korkusu. Eğer bir işte başarısız olursam, üst amirlerim tarafından baskı göreceğim endişesine memuriyetimin ilk zamanlarından beri kapılmışımdır. Bir resmi kurumda çalışan annem zaman zaman beni işyerine götürürdü. Rahat durmadığım zamanlarda veya gerçekten müdür geliyor diye masa altlarına saklanırdım. Halen Müdür seviyesindeki idareciliği geçmeme rağmen halen içimde müdür korkusunu saklarım.
 • Paylaş
1

Seda Atadan, başarı ve başarısızlık karşımıza dışarıdan dayatılan bir olgu gibi gelse de asıl kendi içimize kendimizin koyduğu gereksiz baskılardan oluşur, Bence bu onaylanma ihtiyacından olabilir, bu korku üzerine gidersen çözülür kanısındayım. ben kendimi işimde ve yaşamında onaylıyorum. yaptığım şeyler beni mutlu ve huzurlu kılıyor gibi bir olumlama yapmalısın. sonuçta her şey de iyi olsak da karşı tarafın algısıyla değerlendirilme objektif olmayabilir ilk göz sen olmalısın.

Acı. Ne zaman cekip ne ara cekmiceğimi kendi insiyatifimle gercekleştirmek isterdim. Belki mümkündür ancak henüz kavrayamadım doğrusu
 • Paylaş