Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir e-book yazmaya başlamadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikle neden e-kitap yazmaya başladığınızı iyice belirleyin. Diyelim ki para kazanmak için bir e-kitap yazmaya karar veriyorsunuz. Bu kararınızı iyice gözden geçirmelisiniz çünkü e-kitap yazarak iyi bir yazar olmak veya para kazanmak Youtube'a video yükleyerek büyük bir şarkıcı olarak ünlenmeyi beklemek gibidir.

Kitabınızı yazmadan önce pazarlama stratejilerinizi düşünmelisiniz. Kitabı yazmak başladıktan sonra kolaydır ama pazarlamak daha çok süreç ve çaba isteyen bir aşamadır.

E-kitap yazma sürecinde ayrıca size normal yazarlardan farklı bir iş daha düşer. Normal yazarlar sadece kitabı yazıp gerisini editörlere ve yayın evlerine bırakırken siz kitabınızı yazmakla yetinmeyerek kitabın biçimiyle, yapısıyla bizzat ilgilenmelisiniz. Yazarken koyacağınız resimleri, bunları metne nasıl yerleştirmeniz gerektiğini, puntoyu, stili vb. her türlü biçemsel ve görsel öğeyi sizin hazırlamanız gerekecek. Eğer güzel bir e-kitap yazmak istiyorsanız doğal olarak da grafik tasarımdan, dizgiden iyi anlamanız gerekiyor.

Kitabın yazımına gelince elbette baştan söylediklerimizden önce de yazı yeteneğiniz geliyor. Bu yeteneğiniz olduğunu var sayıyoruz ki kitabınızın asıl değerini gösteren budur. Yazdıktan sonra kitabınızı kendi kendinize okuyun, mümkünse yüksek sesle... Redaksiyon, dizgi, anlam hatalarını bulduğunuzda not alın ve ikinci bir kişiye editöryel çalışma için okutun.

Kitabınızı yazdınız bitirdiniz. Dağıtım aşamasında elbette kitabınızın formatını e-kitap okuyucular için EPUB formatına döndürün. Daha sonra paylaşıma açın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

449 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları