Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir erkeğin ekonomik durumu bozulduğunda ve geliri çöküşe uğradığında erkekte ortaya çıkan psikolojik semptomlar nelerdir ve ilişki içinde olduğu kadın nasıl bir tavır takınmalıdır?

Bu erkek aynı zamanda bir ev geçindirmek durumunda. Düzenle
Erkek açısından çok sevimsiz bir durum, ki özel sektörde çalışan ya da faaliyet gösteren hemen her erkeğin içine düştüğü bir gerçeklik. Hani kız isterken "oğlunuz ne iş yapıyor" diye sorulduğunda, erkek tarafı (hele ki annesi) ağzını yaya yaya "bizim oğlumuz meeeeemurrr" der ya. Hah işte tam olarak sebebi bu sorunun içinde gizlidir çünkü devlet memuru bir erkek için olay teknik olarak basittir. Gelirine göre bir hayat tesis edersin, mümkünse kendin gibi memur bir hanım bulursun abuk subuk borçlara girmezsin. Hayat standartlarını ona göre kurarsın ve genel anlamda mutlu mesut göçüp gidersin dünyadan. Büyük resimdeki algı budur devlet memuru bir erkek için ama özel sektör için her şey çok çok belirsizdir. Özellikle gelir konusu her an erkeği rezil de eder vezir de çünkü erkek kelimesindeki erk işin karıştığı yerdir. Erkek tabiatın güçlü olmak zorunda bıraktığı misyonlarla donatılmış ve bunu doğuştan kabullenmiştir. Onu da güçlü kılan unsurların en önemlisi evindeki geçimi sağlayacak ve hatta evdeki zenginliği her geçen gün artıracak gelir düzeyidir...

(Şu ana kadar yazdıklarımı bir okudum da bu yazı bu kurgu ile giderse arada bir yerlerde insanlık tarihine kadar bir atıf yapacağımı ve yazının oldukça uzayacağını fark ettim. :)) ) Bu sebeple yazının bundan sonraki bölümüne geçeyim ve soruya direk cevap vereyim ben, erkeğin misyon ve görevleri bölümünü sizler hayal gücünüzü kullanarak yazıya bağlayın. Size de yazık bana da :)

Evet erkeğin ekonomik durumunun bozulması psikolojik sorunlara gebedir. Özellikle sinir ve agresif tutumlar başta gelir. Anadolu ağzı ile "ota boka stres yapar" çünkü başarısızlık ihtimali ya da gerçeği onun savaşçı ve avcı hormonlarını harekete geçirir. Çünkü, mağaraya et götürme güdüsü o ilkel ruh haline dönüş için yeteri kadar büyük bir baskıdır. ( insanlık tarihine girmeden olmuyor yahu :) )

"Peki kadın ne yapmalıdır?" derseniz.

Valla buna ne desem boş çünkü bu durumdaki bir erkeğin psikolojik tetikleyicilerini tahmin etmek çok zor. Mesela kadın bu duruma sabır gösterse, zorluklara ve erkeğin agresif davranışlarına katlansa ses çıkarmazsa erkek "sen de hiç yardımcı olmuyorsun, bi destek ol bana bir şeyler söyle" deyip arızaya geçebilir ya da kadın bu durumu erkekle konuşmaya kalksa "yahu kadın bi sus zaten canım burnumda, sende oturduğun yerden bıdı bıdı ediyon" diyebilir.

Yani bu durumda erkeği idare etmek gerçekten zordur. Mümkün olduğunca ona bulaşmadan ama tamamen yalnızlaştırmadan küçük küçük destek olmak erkeğe iyi gelecektir. Kadının özellikle erkeğin güçlü yanlarını ortaya çıkarması belki biraz şımartması da bozulan gelir durumuna rağmen erkeği motive edecek unsurlar olabilir.

Dedim ya konu çok uzun yazı yazılabilecek bir konu, mesleğim gereği bu tür erkekler ile çok karşılaşıyorum ve bir erkek olarak nasıl davranacaklarını kestirebiliyorum, yani yaz yaz bitmez aslında bu konu...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

58 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt