Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir E-Ticaret platformunun olmazsa olmazları nelerdir?

Sorduğunuz soruya yazılımsal olarak yaklaştığımda olmazsa olmazların başında iyi bir yazılım tasarımı gelmelidir. E-Ticaret günümüzün en çok ilerleyen trend teknolojilerinden bir tanesi olduğu için plug mantığı ile iyi çalışabilmelidir.

E-Ticaret sitelerinde Sosyal Ağ entegrasyonlarıda çok önemlidir. Artık kimse her yere üye olmak istemiyor. Bu sebeple Google Connect, Facebook Connect ve Twitter Connect gibi yapıları muhakkak kullanmanız gerekiyor.


Bazı E-Ticaret sitelerinin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi sepet oluşturma ve ödeme kısmındaki yazılımsal eksikliklerdir. Ziyaretçiye kesinlikle "Sepete At" butonuna bastığında "Üye olmalısınız" gibi bir ibare kullanmayın. Bırakın rahatça ziyaretçi sepetini oluştursun. Ödeme ekranına geldiğinde kullanıcıyı giriş ekranına yönlendirip migration uygulayın.


E-Ticaret uygulamalarının bazıları kargo takip desteği özelliği sunmamaktadır. Bu günümüz şartlarında çok önemli bir konu. Kesinlikle ve kesinlikle kullanıcı alışveriş yaptığında kargo firmasının desteği ile birlikte panelinizden kullanıcılara kargoların son süreçlerini muhakkak gösterin.


Yukarıda bahsettiğim konular yazılım tasarımını ciddi etkileyen etkenlerdir. İyi deneyimler.

 • Paylaş
Fotoğraf ürün ile ilgili bilgilendirmeyi görsel olarak yapar, e-ticaret yöneticilerinin görsel okuryazarlık üzerine ciddi bir şekilde kafa patlatmaları gerekir diye düşünüyorum, Google amcanın görsellerine "mouse" yazıp sayfaları bir inceleyin, karşınıza yüzlerce arkası sola bakarken çekilmiş mouse fotoğrafı çıkacaktır, sanki insanların %50'si solakmış gibi, e-ticaret yapıyorsan ürünün genel kullanımına uygun fotoğraflar çekmelisin ve ürüne gündelik hayatta konumlandığı şekilde bakmalısın ki tüketici satın almak istediği ürüne kendini yakın hissedip ürün ile bağ kurabilsin. Bu örnekler çoğaltılabilir; kahve fincanları, amorf duruşlu mankenler, mekanı anlatmayan otel/restoran v.b. yerlerin fotoğrafları.

Fotoğraf çekmek herkesin yapabileceği bir iş olmasına rağmen ürün fotoğrafı çekmek bir uzmanlık işidir. Fotoğraf kendi içinde birçok kod taşır ve bu kodlar bakan kişinin fotoğrafı anlamlandırması esnasında izleyeni yönlendirir. Ör: muhteşem bir gün batımı fotoğrafı akşamın gelişini huzur ve sükuneti anlatırken, dikkatsizce görmezden gelinen, fotoğrafın bir köşesinde görünen küçük bir çöp yığını konuyu birden çevre kirliliğine yönlendirebilir, buda yanlış kodlanan fotoğraf ile istenen etkiyi yaratamayan gafile -ama ben gün batımı çekmiştim nereden çıktı çevre kirililiği- dedirtir.


Fotoğraf ciddi bir iştir... Tek bir fotoğraf ile kazanmak için aylarınızı harcadığınız güveni yerle bir edebilirsiniz.

 • Paylaş

sosyal ağlarla tam entegre olması lazım.

 • Paylaş

 • Taksit imkanı
 • Kaliteli müşteri hizmetleri servisi sunması
 • Hızlı kargo düzenlemesi
 • Güven verici site tasarımı vs. diye gider bu liste.

 • Paylaş

- Sağlam bir yönetici

- Kaliteli bir IT ekibi

- İyi bir finansman

- Doğru iş ortaklıkları

- Doğru maliyet hesaplaması

- Gerçekçi hedefleme ve analiz

- Fizibilite ve Ar-Ge Çalışmaları

- Mantıklı bir eylem planı

Bu aşamalar sonrasında artık işiniz sektörün dinamikleri üzerindeki hakimiyetinize yani rekabet gücünüze kalacaktır.

Gerisi teferruat...

 • Paylaş
2

Aydın Karadöller, Birkaç tanesi dışında hangi e-ticaret sitesinin yöneticisi, tasarımcısı, planlamacısı vs. çalışanı var adamın mağzasında çalışan 7-8 personeli var e-ticaret sitesini yöneten bir bilemedin iki kişi, mağza belirli bir yöreye hitab ederken e-ticaret sitesi ile dünyaya ulaşıyor ama başında adam yok, "aslında şirketin başında adam yok" aç siteyi satsın bukadar basite indirgeniyor, ama esas suçlu e-ticaret paketi satanlarda, satmak için okadar basite , indirgiyorlar ki alanın elinde kalıyor...

Hakan Damar, Bunun ile ilgili yasa taslağını hazırladık ve ilgili kurumlara 7/8 Kasım 2012'de iletilecek. Artık her isteyen öyle e-ticaret sitesi açamayacak, ve uygun şekilde açanlarda kafasına göre ürün satamayacak. Özet; ya profesyonel olacaksınız yada yok olacaksınız yeni sistemde. Artık sektöre deneme, yanılma ile zarar veren amatörlere yer yok.

Herbir yoruma katılarak görsellerin çok önemli olduğunu da vurgulamadan edemicem. Kaliteli fotoğraflama ziyaretçinin beğenisi yanında güvenini de kazanıyor.
 • Paylaş
Ürün iade garantisi olmalıdır. Tüketici hakları konusunda sorumluluk sahibi olmalıdır. Bu konuda trendyol ve markafoni çok iyi örnekler. Tartışmasız problemsiz ürünü iade edebiliyorsunuz. Bu operasyonları da bir eticaret sitesi gerçekleştirebilmeli.

Eticaret siteleri ödeme alternatifleri sunabilmeli. Paypal gibi uluslararası sistemler de kullanabilmeli havale de kabul edebilmeli. Ödeme sistemleri konusunda seçenek sunabilmeli.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1648 Görüntülenme13 Takipçi7 Yanıt