Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir evde sürekli olarak neden ampuller patlar ve duylar çalışmaz hale gelir?

Bu problemden dolayı her hafta ampul değiştirmekteyim.Düzenle
Ani voltaj değişimi en büyük etkendir. Bunun önüne geçmek mümkündür. Voltaj koruma rölesi taktıra bilirsiniz. Sigortaların ya da sayaçın yanına takılır. Bunun dışında tesisattanda kaynaklanıyor olabilir.
Sorun sadece ampullerden mi yoksa cihazlarda da sorun oluyor mu bu da önemli.
  • Paylaş
Muhtemelen Voltaj olması gereken 220V değerinden yüksek geliyordur. Yada Voltajda sürekli bir değişim ve dengesizlik söz konusudur. Ölçü aleti ile belirli saatlerde (gece ve gündüz) ölçüm yapılarak fark olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yapılabilir. Tabi bu konuda bilgi sahibi bir elektrikçiden yardım almanız gerekiyor. Ayrıca Sigorta giriş çıkışları yada kabloların eklerinin yapıldığı buatlardaki bağlantılarda da bir gevşeklik olabilir.
  • Paylaş
Şehir şebekesinin gerilimi yüksek olabilir. Tesisatınızda sorun olabilir.
  • Paylaş
Temas direnci kaynaklı olabilir bağlantıları kontrol ediniz ev trifaze tesisat ise Nötr bağlantısını ana panodan itibaren kontrol ediniz nötrmü topraklamamı bakınız ölçü aleti ile kontrol ettiriniz yetkili elektrikçiye
  • Paylaş
Yıllardır tüm kapitalist ülkelerde yapılan uygulama volatjı arttırarak amperi dolayısıyla faturayı kabartma yöntemidir. Voltajın %10 artışı faturanıza %21 artış olarak yansır. Diğer ihtimal duy ya da anahtarlardaki arızalardır, teker teker değiştirerek kaynağı bulabilirsiniz. Son olarak da tesisatınızdaki arızalardır, yüksek maliyetlerle değiştirilebilirler ama tüm ampullerde aynı sorun varsa muhtemelen mahallenizi kazıklamayı kafaya koymuşlardır.
  • Paylaş
Diğer yanıtların dışında üretim hatası faktörü de vardır.
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Haci Bey sürekli mi olur yahu :) fazla bilgim yok elektrik üzerine fakat her odanın duyuna prizine kontrol kalemiyle baktığımda kalemin ışığı belli yerlerde daha sönük yanıyor. Mesela evin ilk girişi olan ayakkabılık olan yerde ki duyda elektrik var ama ampul yanmıyor. gibi gibi..

Büyük ihtimalle voltaj yüksek geliyodur
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1079 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt