Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir evin duvarlarının nefes alması sağlık için ne kadar etkilidir?

Seçilen boya türü ne olmalı / ne olmamalı ? Saten boyalı bir evde yaşamak sağlıksız mıdır ? Uyku problemi yapabilir mi ?Düzenle
İnsan binalarda yaşamak için üretilmiş bir canlı değil tıpkı geri kalan canlılar gibi. Ancak insanlaşmak ya da medenileşmek denen süreçte insan kendini doğadan uzaklaştırıp binalara hapsetmeyi başarmış. Bu başarının devamında ortaya çıkan tüm fiziksel, zihinsel rahatsızlıkları çözmek içinse yeni hapis yöntemleri üretmiş kendine ki, konuyu o tarafa kaydırsam cevap amacından sapmış olurum.


Tam da bu noktada kendini hapsettiği binalardan devam edecek olursam o binaların doğal olmasını sağlamak mümkün olmamakla birlikte (yeni çağda bunu sağlamak için çeşitli girişimler olsa da) en azından duvarların nefes almasını sağlamak insanın nefes almasını koptuğu ait olduğu doğallığa bağlantısını ve dolayısıyla az da olsa sağlıklı olmasını sağlar.
  • Paylaş
1

Aykut Kardaş, İlk paragrafta hem fikir olmamıza sevindim.

Duvarların nefes alması, buhar geçirgenliğinin olması demektir.

Özellikle evin içinden nemi uzaklaştırmanın en temel yolu evin nefes alabilmesi. Aksi durumda nemi evin içine hapsederiz.


Genel düşüncenin aksine, nem eve dışarıdan geldiği kadar (ve hatta daha fazla) evin içinde üretilir: banyo – duş, çamaşır – bulaşık, yemek pişirme, nefes alma ile sürekli buhar üretiriz. 4 kişi günde ortalama 6-7 litre su buharı üretir. Buhar evden çıkış yolu bulamazsa duvarlarda küf yapar, size soğuğu ve sıcağı daha yoğun hissettirir ve havlularınız, çamaşırlarınız sürekli bir parça nem tutar.

Nefes almayan duvarlar ayrıca evin içinde zehirli gazların da yoğunlaşmasına sebep oluyor. Bu gazlar duvar boyası, vernik, kozmetikler, yapıştırıcılar, plastiklerden geliyor.


İyi havalandırılmayan bir evin içi, dışarıya göre yüzde 20′ye kadar daha fazla zehirli hava ihtiva edebiliyor.


Hangi malzemeler nefes alıyor? Tabi ki ahşap, tuğla, taş gibi doğal malzemeler. Eğer duvarlarınızda kullandığınız malzeme veya yalıtım duvarların nefes almasını engelliyor ise, muhakkak bir havalandırma sistemi kurmanız gerekecek. Bunun da pencereleri açarak olacağını düşünmeyin.

  • Paylaş
Yanıtınıza çok teşekkür ederim. Evin boyası saten. Kiracı olduğumdan taşınmayı düşünüyorum. Gideceğim yerde su bazlı boya olmasına dikkat etmem gerektiğini düşünüyorum, doğru mudur ? Bunun dışında dikkat etmem gereken ne olabilir ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1566 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt