Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir film yapımcısı tam olarak ne yapar?

Yapımcı, genelde sinemadan anlamayan, okumayı sevmeyen, fakat parası olan adamdır. Sinopsis denen şey (filmin tüm hikayesinin başı ve sonu dahil bir paragrafta anlatıldığı yazı) okumayı sevmeyen yapımcılar için üretilmiştir. Yapımcı parayı verir ve yönetmenin işine karışır. Senaryonun finalini beğenmez, yönetmenin sahneyi çekişinden hoşlanmaz... Tabi bunların hepsi genellemeler belki dünyanın bir yerlerinde şeker gibi yapımcılar vardır kim bilir? Fakat yönetmen yapımcı gergibliği Hollywood'da da vardır, Türkiye'de de. İtalyan korku üstadı Dario Argento kendisiyle yapılan bir röportajda İtalya'da film çekmeyi sevdiğini söyler ve çünkü diye ekler İtalya'da Hollywood'daki gibi her işine karışan, filminin finalini beğenmemyen yapımcılar yoktur.
Belki de o şeker gibi yapımcılar İtalya'da kümelenmiştir.
  • Paylaş
Film yapımcısı filmin çekilmesi için gerekli koşulları sağlar. Yapımcı işi başlatır, koordine eder, denetim yapar ve filmin finansmanı için bütçe sağlar, personeli işe alır ve dağıtımcıları ayarlar. Yapımcı filmin başından sonuna dek film çekiminin her aşamasında bulunur.
  • Paylaş
Film yapımcısı hikayeyi bulur. Bu bir kitaptan, oyundan, başka bir filmden, gerçek bir hikayeden gelebilir ya da orijinal bir fikir vb. olabilir. Bir tema ya da temel bir mesaj bulduktan sonra film yapımcısı senaristlerle çalışarak hikayenin sinopsis'ini yazar. Daha sonra film öyküsü üretilir. Filmin çekilmesi için gerekli koşulları sağlar. Yapımcı işi başlatır, koordine eder, denetim yapar ve filmin finansmanı için bütçe sağlar, personeli işe alır ve dağıtımcıları ayarlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5191 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt