Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir genç olarak bir karar vermeden önce çoğu zaman birkaç insana (tecrübeli olduğunu düşündüğüm bir büyüğüme veya bir arkadaşıma) danışmayı tercih ediyorum. Bunun bana bir zararı olur mu? Bunu sürekli hale getirmeye başlarsam ne yapmalıyım?

Yüksek lisans için patronumdan referans mektubu istediğimde 'bireysel çalışma ve bağımsız hareket etme' dışındaki tüm maddelere tam puan vermişti. 'Hepsi tam puan olmasın diye buna düşük verdim' dese de beni o konuda eksik gördüğüne kanaat getirdim çünkü bana da haklı göründü. Öyle mi yapayım böyle yapayım aman sorayım da eksik, yanlış olmasın gibi tavırlarla sürekli onay aradığımı fark ettim biraz düşününce. Oysa insanlar sizden insiyatif almanızı beklerler, bu onları rahatlatır. Her şeyi de sorma işte, sorumluluk al, hata yapmaktan korkma. İş dünyasında özgüveni yüksek, liderlik yapabilen insanlar aranıyor. Böyleleri önplana çıkıyor, ilerliyorlar. Bahsettiğiniz durum ailenin yetiştirme şeklinden, taa okul öncesi dönemlerden kaynaklanıyor ama yine de bir şeyler yapılabilir diye düşünüyorum, umut ediyorum :) Yöntemten henüz emin değilim ama deniyorum, özen gösteriyorum, kendimi zorluyorum. Şimdilik yalnızca bunları söyleyebilirim.
  • Paylaş
İNSANLARIN KARAR VERMEDE SIKINTI YAŞADIĞI BAZI KONULARDA TECRÜBESİNDEN YARARLANA BİLECEĞİ İNSANLARDAN YARDIM İSTEMESİ OLAĞAN BİR DURUMDUR. AYNI DURUMLARDA KENDİMDE BAŞKALARIYLA DANIŞIYORUM. ÖNEMLİ KONULARDA TECRÜBEDEN FAYDALANMAK HER ZAMAN İYİDİR. MESELA ARABA ALIRKEN VEYA YENİ İŞE BALARKEN BU KONULARDA YARDIM İSTENEBİLİR. BU YARDIM İSTEMENİN PROBLEM OLABİLMESİ İÇİN KİŞİNİN HER ADIMDA BİRİLERİNDEN YARDIM İSTEMEYE ÇALIŞMASI DURUMUDUR. MESELA KİŞ KENDİSİYLE ALAKALI İHTİYAÇLARINI BİLE BAŞKALARI YOLUYLA GİDERİMEYE ÇALIŞMASIDIR. BU TİP İNSANLARA BAĞIMLI İNSANLAR DİYORUZ. BU DURUMLA İLGİLİ PROBLEMİNİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİR YARDIM ALMANIZI TAVSİYE EDERİM.
  • Paylaş
Tabiki büyüklerimize, bizden daha tecrübeli insanlara danışmak, onlardan fikir almak güzel ama fikir aldıktan sonra o fikri kendi duygu ve düşüncelerimizle yoğurup ortaya çıkan düşünceyle hareket etmek en doğrusudur. Danışıp fikir alıp sürekli fikir aldığınız kişinin söylediklerini siz hiç kafa yormadan uygularsanız bu kolaya kaçmak olur bir süre sonra da alışkanlık haline gelir hep danışmak için birilerini ararsınız yanlız karar veremezsiniz.
  • Paylaş