Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir Gıda Mühendisi Office ya da Matlab dışında hangi programları bilmeli?

İlk mezun olduğum yıllarda Gıda Mühendislerine yaptırılabilecek işler özellikle küçük firmalarda çok net bilinemediği için her iş yaptırılmaya çalışılırdı. Satış yapan bir Gıda Mühendisi sattığı ürünün faturasını da kesmek zorunda bırakılabiliniyordu.
O nedenle ben o zamanların muhasebe programlarından biri olan ETA yı öğrenmiştim mesela. Onun dışında tabiki office programları kesinlikle biliniyor olmalı. Matlab da bazı işlerde gerekebilir.
Ancak bence bir Gıda Mühendisi bilgisayar programı öğrenmekten çok yönetimsel becerilerini geliştirmeli, insan ilişkilerini öğrenmeli ve her türlü yeniliğe açık olmalı.
Özellikle daha kurumsal olmayan firmalarda çalışmak durumunda kalırsanız ( ki gıda sanayisinde kurumsal firma sayısı çok sınırlı) bildiğiniz ekstralar ve çözdüğünüz problem sayısına bağlı olarak kısa sürede yöneticilik pozisyonuna adım atabilirsiniz.
Asla ben gıda Mühendisiyim bu işi yapamam ya da yapmam demeyin. Bilmeseniz de en kısa zamanda öğrenmeye çalışın. Çünkü malesef iş hayatı okulda bize anlatılan yada bizim hayal ettiğimiz gibi toz pembe değil.
Şu an mesleğimi yapmıyor olsam da yıllarını catering sektörüne vermiş bir Gıda Mühendisi olarak size tavsiyem bunlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1458 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları