Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir girişim kurmayı düşündünüz mü? Girişim kurma adımlarını öğrenmek için neler yaptınız? Angel.co, venturro.com gibi girişimcileri bir araya getiren bir siteye üye oldunuz mu? Bu sitelerden fayda sağladınız mı? Girişimcilerin sizce neye ihtiyacı var?

Türkiye'de son zamanlara kuluçka merkezleri ve melek yatırımcılık çoğaldı, girişimciliğe karşı ilginin arttığını görüyorum.Düzenle
Çok yönlü ve genel bir soru. Bir İİBF öğrencisi burdan 3-4 tane tez konusu çıkarır. Zaten Türk girişimcisinin sorunu da bu. Herşeyi kendi düşünüp halletmeye çalışır. Böyle birşey yok halbuki çok az insan herşeyi yapabilir. Alphan Manas (@Manas)'ın slogan manasına güzel bir sözü var. Diyor ki "girişimle ilgili duygusal bağ kurmam. Değerini bulduğunda satar, yenisine bakarım". Hatırladığım kadarıyla böyle bir ifade yanlış veya eksik ise kendisi hem sitenin ortağı hem de üyesidir umarım görür ve katkıda bulunur.

Bu örneği niye verdim, profesyonel girişimci destek alır herşeyi kendi halletmeye çalışmaz sarmaye sorunu varsa hatır gönülle halleder. Zaten iyi girişimci kaynak yaratan ve fikrini satabilendir. Waffle dükkanı açmakla girişimci olunmaz yani onu farklı bir fikirle satabiliyorsanız girişimcisiniz. Yoksa bildiğiniz basit usülde vergilendirilen avm esnafıdır kariyeriniz.

Sonuç, bu soruların elbette cevabı var ve kitaplar dolusu bilgi tecrübe içeriyor ama önemli olan girişimin içerdiği yenilik ve satabilirliliği ne? Gerisi ayrıntı.
  • Paylaş
3

Müge Çevik, yanıtınıza katılıyorum, aslında soru şuydu, herkes fikrinin yeni olduğunu düşünüyor, ama bunu ispatını yapabiliyor mu, yapması gerektiğini biliyor mu, ispatlasa bile böyle bir girişimi hayata geçirmek için belli bir çevreye sahip olmak gerekiyor. Girişimcilere yönelik olarak angel.co, cofounderslab.com gibi siteler var dünyada, hatta kickstarter, indiegogo gibi siteleri de sayabiliriz. Bunlar yeterli mi bence değil, yeterli olması için nelere ihtiyaç var onları netleştirmeye çalışıyorum. Baya net oldu şimdi sanırım:))

Hakan, Hiç bir girişim gerçek kişiler olamadan olmuyor bahsi geçen siteler gerçek sermaye ye ulaşmak için kurulmuş siteler olsa gerek. Hunter dediğimiz sermaye grupları bu sitelerden yeni girişim modelleri yakalayıp yatırımcı olarak destek veriyorlar doğru mu

Müge Çevik, angel.co da hem direk yatırımcı bulabilyorsunuz hem de kickstarter gibi herkesten para toplayabiliyorsunuz aynı zamanda insanlarla tanışabilirsiniz, dünyaca ünlü yatırımcılar var bu sitede ama buraya bir girişim koydunuz diye sizinle ilgilenmezler tabi ki.. :))

Bu soruyu sorduktan sonra ideoboom.com Girişimci Sosyal Ağı'nı kurdum. Girişmcilerin ihtiyaçları saymakla bitmez. Burada şu anda tanıtım, networking, bilgi ve deneyim paylaşım sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Yorumlarınız nelerdir?
  • Paylaş
Düşündüm. Bolca araştırdım. Hayır olmadım, venturro henüz tam anlamıyla oturmadı ve ekibimi internetten bugün tanışacağım insanlardan oluşturmayı pek sağlıklı bulmuyorum. Angel.co için ise, üzgünüm ama Türkiye'deki startuplar kimsenin pek umrunda değil gibi görünüyor. Girişimcilerin global vizyona ihtiyacı var. Sürekli okumaya, kendilerini her anlamda geliştirmeye ve özellikle Türkiye'deki pixel pixel grafikleri olan uygulamaları üretenlerin, Steve Jobs'ın mükemmeliyetçi vizyonunu kavramaya ihtiyacı var. Tamam Lean Startup olayını anlıyorum ama, derme çatma birşey yapıp da kimsenin yatırım yapmasını ya da desteklemesini beklememeli, gecesini gündüzüne katıp çalışmalı. Ben girişimcilere önerilerimi bu blog yazımda (bit.ly/1t2BSeK) derledim, inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki konularda da, fikrin geçerliliğini test etmek için birçok yöntem var, A/B Split testing ve validation process ve alfa yayını gibi. Bunları araştırmanızı öneririm.
  • Paylaş
2

Müge Çevik, Yanıtınız için çok teşekkürler.. Blogunuzu inceledim, çok güzel, benim de amacım sizin gibi girişimcilik üzerine kafa yormuş insanlarla girişim kurmayı düşünen insanları bir araya getirmek.. Venturro oturmadı değil, geliştirilmesi durduruldu.. Angel.co dediğiniz gibi Türkiye zaten kapalı bir kutu.. Dediğinizde haklısınız, startup diyince aklına insanların e-ticaret geliyor çoğunlukla. Bir önceki cevapta yazdığı gibi "Waffle dükkanı açmakla girişimci olunmaz yani onu farklı bir fikirle satabiliyorsanız girişimcisiniz." Ama bunu bile bilmeyenler var.. Hatta bilmediğiini bilmeyenler de var, sorun burada. yani bir yerlerden başlamak lazım, öyle birden bire bir Steve Jobs çıkaramayız... Çin ve Hindistan yıllarca fason imalat ve kopya üretim yaptı, şimdi onlar da teknolojiyi öğrendi, Hindistan uzaya araç gönderiyor, Çin araba yapıyor, hatta telefon bile yapıyor.. Birden bire birşeyler olmayacağına göre dediğiniz gibi okumak , tartışmak ve birbirimizden öğrenmemiz lazım..

Gökçen Orhan, Rica ederim. Benim hedefim de aynı yönde, bir blogda yazıyor olmamın nedeni de bu zaten. Türkiye'de paylaşım kültürü dışarıya göre çok gerilerde. Herkes bildiği en ufak şeyi sır gibi saklıyor, ya da zahmet edip paylaşmıyor. Başka biri, bizim bildiklerimizle bir şey başarıp önümüze geçecek diye ödümüz patlıyor! Ya da bugüne kadar benim gözlemlerim bu şekilde. Sina Afra, Serkan Ünsal gibi birkaç figür haricinde, Türkiye startup ekosisteminde, tavsiyelerde bulunan, tecrübelerini paylaşan kimse yok. Hal böyle olunca, startup'ın bile ne demek olduğunu anlamamış insanlar olması şaşırtıcı gelmiyor bana. Milletin girişimci olmayı eticaret sanması gayet normal, çünkü farklı projelerin önünün açıldığı pek söylenemez.

Tabi burada yatırımcının da yanlışları var. Birçok yatırımcının vizyonu "1 yıl içinde 1 koyup 5 alayım" dan öteye gitmediği için, farklı iş modelleri, deneysel girişimler ortaya çıkmıyor. Inovasyon kelimesinin son 1-2 yılda dillere pelesenk olduğu canım ülkemde, herkes şov maksatlı "yenilik yapın, cesur olun, girişimci devrimci olur." diyor ama, iş elevator pitch yapmaya gelince, iş modelin olmamış demekten, bana burdan kısa vadede ekmek yok diye düşünmekten çekinmiyor.

Bu cevabı gören tüm girişimci arkadaşlarıma elimden geldiğince danışmanlık yapmayı teklif ediyorum. @gokcenorhan twitter handle'ından bana sorularını yöneltebilirler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

379 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt