Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elinde sadece girişimi hayata geçirmek için sermayesi olan ancak personel masrafı için parası olmayan girişimci işini nasıl geliştirebilir (yatırım bulmak haricinde)?

Biraz beyin fırtınası yapın sizce elemanlara nasıl para bulursunuz ?Düzenle
Girişimi hayata geçirmek için personele bağımlılığınız varsa o zaman yaptığınız sermaye hesapları isabetli değil.
  • Paylaş
1

Cemal Tekin, Şimdi web sitesinden örnek vereyim. Yaparsın projeni yayına alırsın. Ama orda durur. Yani bunun tanıtımını reklamını yapacak kişiler yoktur. Ayrıca yine sitenin teknik işlerinden sorumlu kişide eksiktir ya da muasebe falan filan. Bir işletmenin bilirsiniz ki bir çok masrafı var.

Hali hazırda proje sonuna kadar ya da projeye para bulana kadar geçimini sağlayabilecek ve aktif olarak projenizde görev alabilecek yetiye sahip kişi ya da kişileri bulup onları projeye ortak edebilirsiniz. Ortaya paraları yerine emeklerini koymuş olurlar ve karşılığında (projenize inanıyorlarsa) ortak olurlar. Böylece, hem projeyi birlikte hayata geçirirsiniz hem de kaynaklarınızı başka maliyetlere aktarabilirsiniz. Tabi bunu yapabilmeniz için güvendiğiniz ve sizinle beraber ilerleyebilecek yani yarı yolda bırakmayacak yetenekli kişiler bulmalısınız. Bunun da çok kolay olmadığını şimdiden belirteyim. Çünkü, girişimcilikte ekip çok şeydir.
  • Paylaş
1

Cemal Tekin, En sıkıntı o işte güveneceğim birini bulmak, bunu nasıl yapabilirim ?

Girişimin ilk işinin para getireceğini düşünüyorsanız kar payıyla çalışan personel bulmayı deneyebilirsiniz ki zaten sermaye gerçekten o kadarsa ilk iş para getirmeli.
  • Paylaş
2

Cemal Tekin, Kar payıyla çalışacak personel nerelerden bulunur kariyer sitelerinden falan mı yoksa başka bir yolu var mı ?

Şaman, O şekilde iş kurmuş ve başarılı bir şekilde sürdüren bir tanıdığım var ama sormadım kar payıyla çalışacak elemanları nereden bulmuş. Bu kişiler öncelikle beş ortaklar muhtemelen tanıdıklarından, eski iş arkadaşlarından toplamışlardır elemanları. Bence önce işinizi doğru hesap etmelisiniz, karınızın ilk işinizden ne kadar olacağını görmeli ve bunun ne kadarını personele ayırabileceğinize karar vermelisiniz. Eğer bu şekilde kar payıyla çalışacak elemana normalde alabileceği maaşın 1,5-2 katı (belki de daha fazlası) bir ücret teklif edebilirseniz kariyer sitelerinden bile bulabilirsiniz. Çalışan olarak çalışmak isteyen insanlar az paraya da çalışırlar tabii ki ama girişimci değil de çalışan olmayı seçtiklerinden güvence isterler. Bu güvence ihtiyacını da ödeyeceğiniz fazla kar payıyla satın alabilirsiniz. Tabii bu durumda elemanlarınızı çok iyi seçmelisiniz, çürük elmaları sağlamlarından anında ayırabilmeniz gerekir, nitekim boşa atacak kurşununuz olmayacaktır ki işinizi yaparken göreceksiniz, bir çok kurşun zaten sizin kontrolünüz dışında boşa gidiyor. Bir de unutmayın, hiçbir girişim o işletmenin ürününü satın alan müşteri olmadan ayakta kalamaz. Bu kadar riskli bir şekilde giriyorsanız işe öncelikle işin boyutuna bağlı olarak bir ya da birkaç müşterinizin olması bence şarttır. Kolay gelsin.

Sen eger gercek bir girisimci oldugunu dusunuyorsan, isin basindan itibaren herseyiyle kendin ilgilenmen gerektigini bilmen gerekir. Projene inanan, yaptigin isten anlayan tanidigin kisileri projeye dahil edip bir ekip kurmaya da calisabilirsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

518 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt