Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir girişimcinin başarı tanımı nedir?

Bir girişim temelde 3 aşamadan oluşur, fikir, yatırım, kâr. Sonunda kâr yoksa bu girişim başarısızdır. Ama bu girişimden başka kazançlar elde edilmediği anlamı çıkarılmaz.
  • Paylaş
Keep walking.. burada saatlerce yazsam anlatamazdım onun için videoyu izleyin ;)

English : " i made a mistake in 1994 and my country lost.i missed that penalty everyday for 4 years.4 years later i chose to take another penalty.how many people watching believed that i could do it i'll never know.but what matters is that i believed..keep walking.."

Türkçe : "1994 yılında bir hata yaptım ve ülkem kaybetti. Son 4 senedir hergün o hatayı tekrar yaşıyorum. 4 sene sonra başka bir penaltı vuruşunu ben yapmak istedim. O anda beni izleyen insanların kaçı başarılı olacağıma inanıyordu, hiç bir fikrim yok.... önemli olan ben inanmıştım... yürümeye devam et... "
  • Paylaş
Başarı farklı kişiler için farklı şeyler ifade eder. Bence en yaygın olan yanılgımız başarı ile parayı eşitlemektir. Peki parayı başarı ile eşitlersek sizce kim daha başarılıdır, Brunei Sultanı mı, Bill Gates Mi?
Bir çok başarılı insan çevresindekilerin ondan daha zengin olması sebebi ile kendisini yetersiz hissedebiliyor. İşin içine para sıkıntısı ve kaygısı girdiğinde girişimci yaratıcılığından uzaklaşıyor ve bakış açısı daralıyor.
Benim için bir girişimcinin başarı tanımı neyi yarattığı ve bu yarattığı şeyin toplum üzerinde nasıl etki ettiğidir aslında. Sonuçta başarı özgürlüğü getirir ve bir çok insan için bir patronunun olmaması şu anda O'nu en rahat hissettirecek şeydir. İyi bir girişimci başarılı olmak istiyorsa ayrıca İyi bir ekip kurmalı ve sinerji yaratabiliyor olmalıdır.
  • Paylaş
1

Hakan, Şöyle bir sorunla karşılaşılir girişimin başında, girişime temel olan fikrin amacı ne? Eğer bu girişim sosyal sorumluluk taşıyan bir proje ise yazınıza baştan sona katılıyorum ancak ticari girişimden amaç kâr etmekse ışte o vakit başarının ölçüsü para yada para yerine geçen bir ekonomik unsurdur. Çünkü girişimciler genellikle yanlarında yatırımcılar ile bir işe girerler ve o yatırımcılar bu işi desteklerken ne zaman ne kazanacağını ve riskleri öğrenmek ister ona göre de yatırım yapar, yani girişimcinin sorumluluğu aynı zamanda yatırımcılarına olduğu için para kazanmak direk başarı ölçüsü olur bor anda. Bill gates ile brunei sultanın da iki girişim kıyasımi var bilmiyorum. Brunei sultanı atadan zengin bildiğim kadarı ile bill gates tarzı bir zengin değil, bu sebeple olcemeyiz kim daha başarılı diye, ama şunu ölçeriz marck zukenberg mi daha başarılı bill gates mi? Tabiiki bill gates çünkü girişimlerinden daha çok para kazandı. Herşey para mi ya diyesi geliyor insanın :)

Bu soruya yanıt ararken size yardımcı olabilecek başka bir yanıt var:
inploid.com/t/ilk-denemede-basari-saglayamayan-girisimin-dah...
  • Paylaş
Bence bir girişimcinin başarı tanımı insanlar için değer yaratmak olmalıdır. İnsanlara bir şeyler katarken ya da şirketlere bir şeyler kazandırırken kazanan olmalıdırlar. Zaten bir şeyleri gerçekleştirmek için tutku dolu bir adım attığınız yolda başarılı olamamanız için pek az sebep vardır, tabii tutkuluyuz biz diye kendinizi avutup iş gerekliliklerini de aynı anda yürütemezseniz kısa süre içerisinde zombie olarak tanımlanan girişimcilerden olup çıkıverirsiniz :)
  • Paylaş
"Başarmak" kelimesinin anlamı bir işi, daha önce tasarlanılan ve istenilen bir biçimde bitirmek olduğundan yola çıkarsak eğer. Bir girişimci için aslında, hayallerini yakalamış olması buradaki başarmak fiilinin tanımı olacaktır.

Fakat unutulmaması gereken bir nokta da vardır ki, insanlar anlaşılması zor ve bir o kadar da karmaşık yapıya sahip varlıklardır. Zaman içerisinde öğrendikleri ile kendilerini geliştirme yetenekleri üst düzeydedir. (Girişimciler bu konuda daha şanslılar). Bu nedenden dolayı ilk başta hayali kurulan şey zaman içerisinde değişebilmekte bu da başarı tanımı'nın aslında değişken bir yapıda olduğunu bize göstermektedir.

Sözün özü, ister girişimci olun, ister başka işlerle iştigal edin aslında başarıyı kişi zamanla kendisini anladıkça şekillendirmektedir.

Burada benim kişisel kanaatim, bir girişimci olarak, sonunda geldiğin noktada (kötü bir örnek olarak kurduğun işi batırmış olsan dahi) mutluysan ve pişmanlık yaşamıyorsan, işte o zaman gerçek başarı yakalanmış olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1652 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları