Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir girişimde domain ismi nasıl seçilmelidir?

Türkiye de yabancı markalara olan düşkünlüğü bilmeyen yoktur.. Bir web girişimi yaparken domain isminin yabancı olması sizce önemli bir etken midir?Düzenle
Tavsiyem aklınıza yatan kulağınıza hoş gelen okunması söylenmesi kolay ve tamemen uydurma bir isim bulmanız. Eğer isminiz sözlük isimleri ile oluşturulmuş mantıklı bir isimse, özellikle projeniz hayata geçtiğinde ve iyi bir etkileşim almaya başdığında, isminize benzer bir ismi kullanan başka firmalar tarafından ciddi anlamda rahatsız edilebilir ve isminizi değiştirmeye zorlanabilirsiniz. ki bu firma güçlü bir firma ise işiniz çok daha zor bknz inploid.com/post/whonearin-ismi-degiseb... . özellikle içinde instagram'ın insta'so foursquare'in square'i facebook'un face'i gibi ya da Türkiye'de markafoni, yemeksepeti, grupanya, fırsatbufırsat, siberalem... gibi populer bilinen bir isim ile benzerlik yaratacak isimlerden direk kaçının. 1 ay önce, instagram içinde insta geçen uygulamalara api'lerini kapatacağını açıkladı ki bu uygulamalardan benim bildiğim bir kaçı 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip (instamessage, instachat). İsime gerçekten takılmayın çünkü iyi bir ürün yaparsanız elinizdeki isim çok çoook kötü bile olsa onu markalaştırabilirsiniz. mesela daha önce isimlerini hiç duymadığını düşündüğünüz arkadaşlarınıza bu isimleri birkerede söyleyin ve kağıda yazmalarını isteyin istagram, twitter, quora, tumblr bakalım kaçını doğru yazabilecekler : ))
  • Paylaş
1

Birkan , Gerçekten doğru yazamıyorlarmış. Örn: instagram yerine istagram gibi

Benim fikrim alan adı çok fazla önemli eğer nitelikli bir alan adına sahip değilseniz çok fazla pazarlama harcaması gerçekleştirip bir marka oluşturmanız gerekiyor ki yeni girişimlerde en fazla kalem pazarlamaya ayrılıyor zaten. İyi bir alan adı yatırımı yaparak işe koyulmak çok etkili bir yol.
  • Paylaş
Okunması ve yazması kolay olsun yeterli.

Bir de ülkemiz için olacak ise Türkçe ifadeler içermeli. Yabancıların pazarına iştahla baktığı bir ülkede gidip yabancı isim seçmek komik oluyor. Önce ülke pazarını iç tüketimi halledelim sonrası kolay zaten.

  • Paylaş
Ortalama Türk kullanıcısına hitap eden bir girişimde, bahsettiğiniz yabancı marka düşkünlüğü geçerlidir. Bunun aslında iki nedeni var, birincisi, Türkiye'de iyi projelerin hayata geçme oranının azlığı (bu oran giderek artıyor) ve "Türk yaptıysa derme çatmadır" fikrinden türeyen ön yargılar. Bunları kırmak için belli bir zaman, birçok faktörde değişim ve en önemlisi teknoloji alanında daha fazla başarı gerekiyor.

Ayrıca eğer girişimin sınırları ulusal olarak belirlenmediyse, "fotoçek" , "sosyapaylaş" gibi isimler halihazırda komik olmasının yanı sıra, global pazarda, yabancıların Türkler hakkındaki ön yargılarıyla harmanlanıp içinden çıkılmaz pazarlama zorluklarına neden olur. Türkiye, internet aleminde en fazla dezenformasyon ve spam içerik üreten ülkelerden biri olarak, kendi keywordlerini kirletmiştir ve bu gibi isimler iç pazarda da SEO optimizasyonuna zorluk çıkarır.

Gökhan Örün (@GokhanOrun) 'ün tavsiyesine katılıyorum. Aklınızdaki projeyle ilgili var olan tüm anahtar kelimeleri bir kağıda dökün ve kombinasyonları olsun, kendi uydurduğunuz (harf değiştirmek olur, tersine yazmak olur) versiyonlar olsun bir kenara yazın, ama tamamen unique olmasına dikkat edin. Böylece hem kendinize has bir kimlik yaratmış, hem de gelecekte olası isim benzerliği ve hak hukuk konularından kaçınmış olursunuz.
  • Paylaş
1

Fahriye Algül, Alan adı her konuda önemlidir. Zor ve akılda kalıcı olmayan bir alan adı seçerseniz bu sizin zararınıza olacaktır. Türkiye'de bir girişim yapmak istiyorsanız türkçe domain seçmeniz daha iyi olur en azından akılda kalıcı olur. Yabancı olmasında ısrarcıysanız bir çok kişi tarafından bilinen ve alanınıza uygun olanı seçmeniz yararınıza olur. Ayrıca arama motorları alan adına önem verdiği için en çok aranan kelimelerden seçim yapabilirsiniz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1210 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt