Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir girişim sıfırdan başlayarak nasıl hayata geçirilir?

Sıfırdan hayata geçen bir girişim hangi aşamalardan geçer?Düzenle
Uzun zamandır yazmak istediğim bir konu bu. Sorunun yanıtı oldukça ayrntılı ve uzun ancak ben burada süreci farklı bir bakış açısı ile ele alarak ve iş süreçlerinin gerçeklenmesine odaklanarak yanıtlamak istiyorum. Ayrıntılı bir yanıtı da Hakan Köse (@hakank) vermiş.

Girişimcilik süreçlerinde yaşadıklarımızı daha matematiksel bir modele oturtarak bir yapı oluşturduk. Bu yapı, yapılması gerekenleri ne zaman ve nasıl yapmamız gerektiğine dair bize ipucu veriyor ve bu sayede daha sağlıklı ilerleyebiliyoruz. Aşağıdaki yapıyı, fırsatım olursa İngilizce olarak da yazmak istiyorum. Yurtdışındaki girişimci arkadaşlara da yardım edelim :p :). Gelelim yanıta; konu farklı basamaklardan oluşuyor:
 1. Fikir Aşaması ve ekip kurma
 2. Başlama aşaması
 3. Ürün/Market uyumu
 4. Ürünleşme, pozisyonlama ve gelir
 5. Yatırım: 2. basamaktan itibaren her an gerçekleşebilir
Ben burada 2., 3. ve 4. maddelere ağırlık vereceğim. 1. madde için Fikir geliştirme yöntemleri nelerdir? veya Yeni bir girişim projesi için ihtiyaç olan takım arkadaşları nasıl bulunur? sorularına, 5. madde içinse; Yatırımcılar internet sitesine yatırım yaparken nelere dikkat etmektedir? , Yatırımcıya giderken nelere dikkat etmeli? sorularına ve Yatırım veya Risk Sermayesi ağına bakabilirsiniz.
Gelelim ilgili maddelere. Fikriniz var, ekip tamam ve işe de başlamak istiyorsunuz. Bu konuda gereken bilgiye de sahipsiniz. Ne yapmalısınız? Bu konuya biraz farklı yaklaşmayı planlıyorum. Buna bağlı olarak da matematiksel bazı bilgileri vererek devam etmem gerekiyor. Bu bilgilerle ilgili olarak, üstel/logaritmik fonksiyonlar ile başlayalım. Ama bunları matematiksel denklem ile değil tanımsal olarak yapıp devam edeceğim. Logaritmik ve üstel fonksiyonlar, grafiklerinden de anlaşılacağı gibi belirli zaman aralıklarında ilerleyişi lineer/doğrusal olmayan grafiklerdir.

Girişim Inkübatörleri Ve Çekirdek Programları
Yani zaman dilimi olarak gün baz alırsak her gün yapılan iş miktarı diğerinden daha farklıdır. Bu; azalan iş miktarı ya da artan olabilir. Bu konuya çok odaklanmadan yanıtıma devam edeyim. Bir girişime sahipseniz sürekli yapmanız gereken işler olacaktır ve bu iş listeniz genelde azalmaz :). Bizim, inploid'i, girişim olarak, geliştirme süreçlerinde kullandığımız yöntemi burada açıklayacağım ve birçok girişim için de iyi bir planlama yöntemi olacağı kanısındayım. Yapı şu kurallara dayanıyor ve şu şekilde çalışıyor:

Girişim Inkübatörleri Ve Çekirdek Programları

Yapılacak işlerin genel başlıklarından oluşan bir piramit oluşturuyoruz. Bu piramit içerisindeki her üçgen de kendi içinde bu yapıyı barındırabilir. Bunu iş-zaman grafiklerine farklı bir bakış açısı olarak da düşünebilirsiniz ama hem görsel olarak hem de yapı itibarı ile daha efektif ve eğlenceli bence. Bu piramit yapısını oluştururken aşağıdaki kurallar geçerli.
 1. Her piramit katı fikir aşamasından sonraki işe başlama süreçlerinden başlayarak yapılacak iş gruplarını temsil ediyor. Her iş grubunun içerisinde ise yine piramit yapısında yapılacak görevler yerleştirilir. Yani her piramit içindeki üçgen de kendi iç piramitlerine sahiptir. Burada sadece bir piramit için ilerleme yöntemini anlatıyorum.
 2. Her piramit kattan yukarı çıkarken de zamana bağlı olarak işlerin süresi belirlenir. Yani iç üçgenlerin yükseklikleri iş süreleridir. En alt kata en uzun süreçler yerleştirilir. Üst katlara çıkıldıkça daha kısa sürecek iş grupları işlenir.
 3. Kendi katında sonlandırılmayan iş bir üst kata taşınır: UX ve UI Geliştirmeleri gibi
 4. Aynı iş grubu her katta bulunabilir. Sadece alt görev piramitleri farklıdır: Geribildirimler gibi
 5. İlk kat tamamlandıktan sonra sistemdeki Problem Çözümleri ve Tanıtım başlar ancak buradaki süreçler de logaritmiktir. Yani zaman ilerledikçe yapılan iş paketi miktarı artar ya da azalır.
 6. İlk kat sonunda ürün en azından prototip olarak hazır olmalıdır.
Kısaca girişimin döngüsü şu şekilde işler:
 • Yapılacak iş gruplarını önem ve süre derecesine göre sırala
 • Alt iş gruplarını belirle
 • İlerleyen süreçteki iş gruplarını öngör
 • Önem ve süre sıralamasının kesişimine göre piramite yerleştir
 • Piramitin kendi kuralları çerçevesinde işleri tamamla (yukarıdaki maddeler)
 • Her piramit katının bitişini bir kilometre taşına ata
 • En başa dön ve yinele

Şimdi gelelim piramitin dışında ilk basamaktan itibaren artarak büyüyen 2 kısıma:
 • Tanıtım
 • Problemlerin Çözümü

Bu 2 kısımdaki iş yükü ise logaritmik olarak şu şekilde ilerlemektedir. "Problem çözümü"; zaman ilerledikçe çözülen problem miktarı sayıca azalırken önem ve süre olarak artar. Yani zaman ilerledikçe daha az sayıda ama önemi daha da büyük problemlere ayrıntılı olarak el atmak ve üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Bu problemler teknik problemlerden işlevsel problemlere doğru bir yönelim içerisindedir. Yani protoipin hemen ardından ilgilenilen problemler çoğunlukla teknik iken, iş ilerledikçe işlevsellik / kullanıcı davranışları temelli problemlerin çözümüne dönüşmeye başlar. Aşağıdaki grafiği yatayda zaman olacak şekilde düşünürseniz ne demek istediğim daha da iyi anlaşılacaktır.

Girişim Inkübatörleri Ve Çekirdek Programları
Benzer şekilde; zaman ilerlerken; problemler çözüldükçe ve ürün/market uyumu gerçekleştikçe "Tanıtım" miktarı da artmalı ki ürün asıl kitlesine ulaşabilsin. İşin başında tanıtım işlevsel ve aktif kitlenin devamı için gerekli iken iş ilerledikçe asıl olarak faydasına sunulacak geniş kitlelere ulaşması gerekmektedir. Aşağıdaki grafik zaman kısmı yatay olacak şekilde düşünülürse daha iyi anlaşılacaktır yukarıda söylediklerim.


Girişim Inkübatörleri Ve Çekirdek Programları

Bu zamanlamaların da eklenmesi ile oluşan son durum ise şu şekilde olmaktadır.

Girişim Inkübatörleri Ve Çekirdek Programları

Matematiksel bir yaklaşım ile genel durumu bu şekilde özetleyebiliriz ancak işin diğer tarafında alınması gereken bir çok karar ve tecrübe edilmesi gereken sayısız durumun olduğunu da belirteyim. Benim yanıtım farklı bir bakış açısı yaratmak açısından faydalı olabilir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
2

Seval U., faydalı bir anlatım.

Serkan Kiose, teşekkürler :).. umarım fayda sağlar ihtiyaç duyanlara...

Bu konuda bir çok akademik makale bulabilirsiniz, ancak gerçek hayat makalelerdeki gibi değildir. Herkes kendine göre bir sıra belirleyebilir ancak genel kabul görmüş sıralamayı yapmam gerekirse, benim tecrübelerim olayların genellikle şu sırayla geliştiğini gösteriyor:


Fikir & Heyecan

Fikrinizin ilk ortaya çıkışı ve bundan büyük bir heyecan duyma.


Fikre Saldırı & Tamam veya Devam

Fikrin zayıf yanlarının yada açıklarının sorgulanması. Fikrinizin etrafınızdaki insanlarla ve bu konuda bilgili insanlarla model olarak paylaşılması ve birlikte durmadan fikre saldırma & araştırma durumu. Bu aşamada fikirden vazgeçebilirsiniz.


Planlama ve İşe Koyulma

En genel hali ile yapılacakların küçük bir listesi yani bir iş planının oluşturulması (Genellikle 1-2 sayfayı geçmez). Bir taraftan işe koyulurken diğer taraftan sonraki adımların kaba biçimde tasarlanması ve oluşabilecek engellerin kendini teorik olarak belli etmeye başlaması.


Çalış & Çalış & Çalış & Test & Fix & Çalış

Artık fikir projeye dönüşüyor, bu aşamada artık çalışmaya ivedilikle başlanmalı ve çok kaba bir planlama ile çalışma planı izlenmeli. Zaten iş planı kendi kendini şekillendirmeye başlayacaktır. Yapılacak işlerin kaba olarak başlıkları genellikle şu şekildedir (internet girişimleri için); Veritabanı tasarımı, Grafik tasarım, Kodlama, Test & İyileştirme.


Beyin Fırtınası & Denemeler

Yukarıdaki "işe koyulma" aşamasından itibaren sürekli paralel yürütülmesi gereken işlerden biri de budur. Bununla alakalı bir diğeri ise "İş Geliştirme"dir. Sürekli olarak işi nasıl geliştireceğinizi, engelleri nasıl aşabileceğinizi düşünmeli ve bunun üzerine çok abartmadan kafa patlatmalısınız. Çok abartırsanız ilk prototipi asla çıkaramazsınız.


İlk Prototip

Projenin ilk canlı kanlı versiyonudur ve üzerinde yapılacak daha çok fazla iş vardır mutlaka. Ancak, modelinizin çalışıp çalışmadığını test edebilmeniz ve başından bu yana projenize aradığınız ilk yatırımı elde edebilmeniz için geçmeniz gereken ilk çizgidir. Bu yüzden çok önemli bir aşamadır, çünkü artık elinizde bir ürün adayı vardır ve bu aday ile para arama aşamasına yavaş yavaş geçebilirsiniz. Çünkü artık paraya gerçekten ihtiyaç duymaya başlayacaksınız; sunucu masrafları gibi gerçek masraflar artık belirginleşmeye başlamalıdır.


Private Beta (Kapalı Testler) yada Beta ve İletişim

Türk internet kullanıcıları bu aşama için bulunmaz bir fırsattır. Çünkü, Türkiye'de internet kullanıcıları yaptığınız ürünü öylesine farklı biçimlerde kullanmaya çalışırlar ki, projeye başlarken ön görmediğiniz sayısız noktayı görmeye başlarsınız. Sizin nerede başarılı, nerede yetersiz olduğunuzu açıkça önünüze sererler. Tabii ki kullanıcılarınızla iletişiminizi çok iyi ve çift yönlü tutmalısınız, yoksa hiçbir işe yarar geri bildirim alamazsınız.


Saldırıya Geçin & Saldırın

Artık projenizi büyütmek ve kitlelere ulaştırabilmek için işin en zor bölümüne geliyorsunuz; öngörülerinizin sesini dinleyin ama çok dikkatlice. Projeniz sizin çocuğunuz gibidir, ama zayıf taraflarını objektif biçimde görmeli ve elden geçirmelisiniz. Geleceği ile ilgili kararlarınızı netleştirmeye başlamalısınız. Büyük kitlelere modelinizi ulaştırabilmek için nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemeli ve bu esnada geliştirmeyi sürekli sürdürmelisiniz. Para arayabilirsiniz, yatırım alabilirsiniz, işi büyütebilirsiniz. Tabi bunların hepsi bu aşamada kimlere gideceğinize, ne isteyeceğinize, nasıl kararlar alacağınıza göre değişir. Bu sebeple, bu aşama pek ön görülemez, sadece yaşanabilir türdendir.


Bundan sonrası artık çeşitli şekillere dönüşebilir. Ancak, ben iyi olasılığı dikkate alarak devam edeyim;


Yatırım & Konumlandırma & Büyüme

Projenize yatırım almanızın size çok önemli üç faydası vardır. Bunlardan bir tanesi işinizi daha hızlı büyütmenizi ve adımlarınızı hem daha hızlı, hemde daha büyük atmanızı sağlayacak olan paradır. Para, işiniz için güçlü bir araçtır, bir kısayoldur. Onu iyi kullanırsanız hedefinize daha çabuk ulaşırsınız, rakiplerinizi alt edebilirsiniz, yada rakipleriniz ortaya çıktığından sizi yakalamaları daha zor olur. İkinci büyük fayda ise; yatırımcılarınızın sağlayacağı erişim ve iletişim gücüdür. Size hakkında hiç bir şey bilmediğiniz konularda birinci elden ve çok önemli bilgiler alabilirsiniz ve yönünüzü çizmekte zorlandığınız anlarda onların fikirleri size güç verebilir. Üçüncü önemli fayda ise; yatırım sizi çok farklı bir yere getirir, çok şey öğrenirsiniz. Sizi olgunlaştırır ve düşünce tarzınızın, ufkunuzun gelişmesine yardımcı olur. İyi değerlendirilmiş bir yatırım, sizi ve işinizi daha iyi bir yere açılan kapı yada kapıların önüne kadar getirebilir. Projenizi artık konumlandırmaya başlamış olursunuz tüm bu süreç boyunca.


Bundan sonrası yine çok değişken, ön görülemez ve yaşanır bence. Bence, her girişimci kendi sesini takip etmeli, gereken çalışmayı yapmalı, sonucunu ölçmeli ve sürekli sonraki adımları planlamalıdır.

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2165 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Bir girişimin sıfırdan başlayarak nasıl hayata geçirilir?

 • Sıfırdan bir girişim nasıl hayata geçirilir?