Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir gün uçak yolculuğunda cep telefonları kullanılabilecek mi?

Böyle bir talepte Amerika'da FAA''e olmuştu 2004 yılında. Ancak dediğiniz gibi kesinleşen bir konu değil. 11 Aralık 2012 de yine tablet bilgisayarlar için talep geldi. Konu ile ilgili bütün havayolu şirketlerinin farklı uygulamaları var özellikle Amerika'da. Bazı şirketler tamamen kapattırıyor bazıları 10000 feetten sonra uçak modunda kullanıma izin veriyor.
  • Paylaş

ABD Ulusal Havacılık Dairesi'nin yaptığı bir araştırmadan okuduklarıma göre 2010 yılında ABD'de 712 milyon kişi uçakla seyahat etti ve bu kişinin %1'i yani yaklaşık her 737 kişiden ikisi cep telefonunu veya dizüstü bilgisayarını kalkış ve inişte kapatmadı ya da kapatmayı unuttu.Ama bu o yıl hiç bir kazaya neden olmadı.Dairenin sözcüsü Les Dorr, elektronik cihazların uçaklara zararı olduğunun tam olarak kesinleşmiş bir kanıtının olmadığını söylemiş.Anladığım kadarıyla kesin bir kanıt bulunana kadar bu yasak devam edecek. @Bert daha iyi bilir.

  • Paylaş
2

Bert, Hali hazırda Türkiye deki havayolu şirketlerinde böyle bir uygulamanın olduğunu sanmıyorum. Uçaklarda manyetik alandan etkilenen cihazlar vardır. bunlar her nekadar çok iyi yalıtılmış olsada en küçük bir hataya sebebiyet vermemesi için elektromanyetik dalga yayan tüm cihazların kapatılması öngörülmüştür. Yeni nesil uçaklarda cep telefonları için geliştirilen elektromanyetik yalıtım artık üretim sürecine alındı. Boeing ve Airbus ın bu türden olan uçakları var. Hatta bildiğim kadarı ile THY de mevcut uçaklarına elektromanyetik yalıtım yaptırıp,yolcuların cep telefonlarını uçuş esnasında kullanmalarını sağlayacaktı.

NOT : 35000 feet de o telefon çekermi ? ÇEKMEZ :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1357 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt