Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir haftada en fazla kaç kilo verilmesi sağlıklıdır?

3 ara 3 ana öğün olmak üzere günde 6 öğün besleniyorum ve sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Abur cubur ve hamur işleri yok. Ve günde yaklaşık 3 öğün spor yapıyorum çünkü çok seviyorum ve kilo vermem gerektiğini düşünüyorum. Son 3 günde 800 gram son 5 günde ise 1.6 kilo vermişim. Bu şekilde giderse 1 aya ortalama 10 kilo veririm. Sağlıklı beslendiğim halde bu kadar kilo vermek zararlı mıdır? Çok spor yapmanın zararını görür müyüm?Düzenle
Diyetisyen değilim ama o kadar çok araştırma yaptım ki bir çok bilgi edindim. Şu an söylediklerine göre yaptığın her şey metobolizmanı hızlandırmaya yönelik şeyler yani metobolizman aşırı hızlı. Bu da dolayısıyla kolay kilo vermeni sağlıyor ama beraberinde erken yaşlanmayı. Yani bir ya da bir kaç ay kadar yaparsan bir sorun olmaz ama sürekli o şekilde yaşarsan çok erken yaşlanırsın ve yaşlanmanın yanında vücuda sürekli birşeyler girip birşeyler çıktığı için bedenin için çok yorucu. Vücudun normalde yaptığı detoksa zaman bulamıyor ve zehirli maddeler vücudtta birikiyor (illa zehirli olan maddeler değil de normalde atılması gereken herşey) bu yüzden bir ay bile yapacak olsan haftada bir günü sadece sebze, meyve su gibi vücudu arındırıcı şeylere ayır. Hatta suyu her gün çok içmelisin. Hızlı metabolizmanın çökmemesi için su şart. Dönen çarkın yağa ihtiyaç duyması gibi.

Kilo vermene gelince ilk başlarda hep daha hızlı kilo verilirmiş, ilk haftan ise 2 kilo çok normal bir rakam. Sonradan bu rakam azalacak. Zaten 10 kilo veremezsin yaptıklarınla çünkü yaptığın diyet şok diyetlerden değil yağ yakma diyeti (bu ismi kendim taktım şu an :D). İlk başlarda hızlı kilo vermenin sebebi de su kaybının artması sonra sabitlenmesiymiş. Yani sonradan azalan kilon yakılan yağlardan gitmeye başlıyor. Normal diyetlere göre ayda 2-3 kilo vermek normal diye biliyorum ama biraz daha fazlası da zararlı değildir herhalde yani 4-5 gibi :D. Bir de söylesem mi emin olamadım çünkü tercih meselesi ama ben uzun süreli devam edip azar azar kilo verdirten diyetleri tercih ediyorum (gerçi bunlara diyetten çok yaşam tarzı dense daha uygun olur). Yani daha sağlıklı ve sonradan kilo almayacağına daha garanti veriyorlar ama yaza yetişmem lazım diyorsan sen en doğru yolda ilerliyorsun.

Takdir ediyorum seni. Hep istediğim ama bir türlü başarmadığım azime sahipsin böyle devam et :D.
  • Paylaş
2

Sena Baysal, Fikirlerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Öncelikle şunu söyleyeyim benim de amacım diyet yapmak değildi zaten yani evet bir 5 kilo fazlam var (gerçekten 5 kilo :D ) ama ondan diyet yoluyla kurtulmak değildi amacım. Ben de sağlıklı bir yaşamı amaçlayarak başladım bu şekilde beslenmeye ve dediğin gibi de sebze meyve bool bol yiyorum suyu da çookça içiyorum. Onun yanında spor her zaman yapıyordum elimden geldiğince ama son zamanlarda daha çok hırslandım ve dozajı artırdım. Ama ilerde oluşabilecek sağlık problemlerine karşı dünden itibaren dozajımı düşürdüm :) Bahsettiğin erken yaşlanmaya gelirsek o pek mantıklı gelmedi bana açıkçası. Yani Şöyle düşünüyorum. Profesyonel sporcular vs çok spor yaptıkları için sıkıntı yaşıyorlar mıdır acaba?

Yolalinda, yardimci olabildiysem sevindim :)) erken yaslanma derken daha genc yasta olmek degil de organlarin,kaslarin,kemiklerin yorulmaya-bozulmaya baslamasi olarak dusun.sporcular da yaslaninca ozellikle omurgalarinda ve eklemlerinde cok sikinti yasiyorlar diye biliyorum. herseyin fazlasi zararli kisacasi :D ben bi diyet kitabindan okumustum ama burada da bahsetmisler : sabah.com.tr/gunaydin/saglik/2013/12/18/...

Herhangi bir hastalığınız yoksa spor yapmanız zararlı değildir. Aşırı spor vücuda zarar verir mi? Vücudunuz buna hazır olmayabilir bunun dozunu iyi ayarlayıp tempoyu tutturup ve beslenmenize dikkat ettiğiniz taktirde herhangi bir zararı olmaz. 5 Günde 1,6 kilo vermeniz sağlıklı değil sağlıklı olan haftada 0,5-1 kilo arasıdır ama vücudunuz bunu kaldırıyorsa ve yeterli beslendiğinizi düşünüyorsanız herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum çünkü yeterli beslendiğinizde bu kadar kilo vermemeniz gerekiyor. Sporcu diyetisyenine başvurmanız daha sağlıklı kilo vermeniz ve spor yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

437 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları