Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir heykeltraş atölyesi tasarlamam gerekiyor ve eğimli bir arazim var. Atölye nasıl olmalıdır?

Benim de huyum bu sanırım. Soruya soruyla karşılık vermeden duramıyorum. Bu sefer listelesem daha kolay anlaşılacak.
  1. Heykeltraş hangi malzemeyi kullanıyor? (Doğal taş, ahşap, metal, vb...)
  2. Heyketraş bu atölyeyi sadece çalışırken mi kullanıyor? Sadece çalışırken kullansa bile yeterli büyüklükte yaşama alanına da ihtiyaç duyacak mı?
  3. Bu heykeltraş nasıl biri? Hangi müzikleri dinlemekten hoşlanıyor? Yalnız mı çalışmayı seviyor? Kadın mı erkek mi? Fiziksel yada psikolojik bir farklılığı (sağır, hiperatkif, vb. ..)
  4. Arazi iklim ve çevre veri özellikleri neler?
  5. Mekanın fiziksel özelliklerinde belirli kısıtlamalar var mı?

Soruları çoğlatmak mümkün ama ilk soru "atölye nasıl olmalıdır? " olmamalıdır. Bu sorunun çevresinde dolanan soruların cevapları atölyeyi de sekillendirmeye başlayacaktır.

Vakti zamanında benzer bir soruya gene benzer bir cevap vermişim.
inploid.com/t/bir-heykeltras-icin-home-. . .
  • Paylaş
4

Ekekek, öncelikle çok teşekkürler kafamdaki heykeltaş taş kullanıyor ve erkek 3 kademeli bir atölye yapmam gerekiyor hangi kata atölye koymalı ya da atölyede nelere yer vermeliyim denize yakın ve 4 komşusu olan bi alanım var iklim ılıman ne yöne çalışma odası koymalıyım neler uygun olur ?

Ekekek, yalnız çalışmayı seven birini hayal ettim belkide sergi yapabilir bu atölyesinin bi katında ama napmam gerektiğini nasıl düşünmeliyim bilemedim

Rasih Uğur Uyanık, Kısa bir varsayma oyunu oynayalım öyleyse. Kendimce sorduğum sorulara kendim cevap vereyim.

Taşı malzeme olarak kullanan bir heykeltraş, ilk akla gelen fikir, atölyenin de taş ağırlıklı bir cephe ya da konstrüksiyona sahip olması beklenebilir, ama madem arazi eğimli ve aslında taşı bir yeraltı zenginliği olarak değerlendirirsek, atölyenin büyük bir kısmı toprağa gömülü olamaz mı? Yarısından fazlası toprağa gömülü olan, geri kalanı araziye doğru konsol şeklinde uzanan bir prizma olabilir mi?

Sakin sessiz bir çevreye sahip arazi olduğunu varsaydım bu sefer. Sergi alanı biraz fuzuli mi olur acaba? acaba bu heykeltraş aynı zamanda öğrencileri ile de çalışmayı sevdiğini varsaysak ve sergi olarak düşündüğün alanı açık ofis gibi bir çalışma alanı varsaysak olmaz mı?

Az sonra vereceğim cevapla ilgili bilgim olmadan bir varsayımda bulunacağım. Madem taş ile çalışmayı seviyor ve bu taşı denilen şey de üzerinde çalışıldıkça çok toz çıkaran bir şey olduğunu düşünecek olursak, acaba atölyenin, özellikle yaz aylarında açılan bir hacim olmasını sağlasak, güzel olmaz mı?

Görüldüğü gibi soru soruyu doğuruyor ve belli bir noktada birbirleriyle sağlam bir ilişki kuran cevaplar da mekansallaşmaya başlayıp, her açıdan gelen sorulara savunma oluşturabiliyor. Soruların memur zihniyetine ait neredeyse mekanik cevaplarından ziyade, diğer bir soruyu doğuracak cevaplara ihtiyaç olduğunu da unutmamak lazım.

Ekekek, çok ama çok teşekkür ederim nasıl düşünmem gerektiğini anladım

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

329 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları