Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir iktisat öğrencisi eğitimi sırasında hangi yönde ilerlemelidir?

Bir iktisat öğrencisiyim ve ne yönde çalışacağım ve ne yapacağım konusunda fazla bir fikrim yok aydınlatırsanız sevinirimDüzenle
İktisat bölümü diğerlerine göre  daha sayısaldır. ve istatistik ve ekonoeemtri ile daha haşir neşirdir. Kamu personeli olarak A grubu kadrolar gelir bakımında iyidir ancak hem kpss ye hemde ondan sonraki sınavlara çok sıkı çalışmak gerekiyor. Bunun yanında Araştırma görevliside olabilirsiniz.
  • Paylaş
7

Bekir Çiçek, araştırma görevlisi olmak için ne yapmalıyım. iktisat 1. sınıf öğrencisiyim de daha hayatımın kalanı için nasıl yöne vermem gerektiğine karar veremedim biraz yardımcı olursanız sevinirim

Hilaliye.., Öncelikle bölümün ve dersleri sevmen lazım. Not ortalaman yüzlük sisteme göre 75'in üzerinde olması çok güzel olur. Başvurular Ales ve Kpds puanı ister. Onlar ne kadar yüksek olursa başvuruda önlerde olma imkanın daha yüksek olur. Ales ve Kpds ye şimdi girmene gerek yok. Tabi bunlar gözünü korkutmasın sadece düzenli ders çalışmanın çok faydası olur. Derse katılmak, güzel öğrenci grupları varsa onlarında yararlı olur. Ekonomi dergileri takip edebilirsin. Dünya gazetesinin sitesi güzel mesela..Zaman geçtikçe sende daha iyi yönlendirirsin kendini. Azmin elinden hiçbirşey kurtulmaz..

Bekir Çiçek, peki sizde iktisatçısınız sanırım siz ne işle meşgulsunuz veya hala okuyor musunz ?

Hilaliye.., İktisat mezunuyum. Şu an özel sektörde çalışıyorum. Yüksek lisans yapıyorum aynı zamanda. Ancak araştırma görevlisi olmayı çok isterim.

Bekir Çiçek, inşallah... peki nerde ne pozisyonda çaışıyorsunuz desem çok mu özel olur acaba :S

Hilaliye.., Firmanın adını vermeyeyim . Bir mobilya firmasında çalışıyorum.

Bekir Çiçek, tamam teşekkürler

Iktisatın en basit tarifinden yola çıkalım önce. Yani kıtlıktan. Öncelikle iktisadi tarihi ve kuramları anlamak lazım, sonrasında bu kuranlara alternatif kuramlar geliştirecek tabloları oluşturmayı ve yorumlamayı beceri haline getirmek lazım, devamında farklı kuramlar geliştirerek test edecek ortam arayışı sizi iktisatta bir üst sınıfa taşıyacak seçeceğiniz işi size getirecektir. Yani siz is alanı seçmek yerine donanımınız sizi otomatik olarak işe götürecek. Ve bence iddialı bir iktisatcinin ilk adımı uzun ve yorucu bir yol olan mali müşavirlik sınavları ve akademik unvanlar olmalıdır.
  • Paylaş
Bütçe ve finans tarafında Controlling tarafında ilerler aklı olan derim. Ben bir HR cı olarak bunu öneririm.
  • Paylaş
1

Bekir Çiçek, ama işte bunu yapabilmek için ne önerirsiniz. mesela hangi kitap okunmalı sürekli gazete mi takip edilmeli vs...?

Makina mühendisliği
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1554 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt