Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan, bir atom parçacığı ya da bir cisim aynı anda iki yerde olabilir mi?

Bunu hangi fizik teorisi ile açıklamaya kalkıştığınıza göre değişir. Aslında ileride blogumda yazacağım bir konu olarak kuantum fiziğine klasik fiziği bakış açısı ile yaklaşma yanlışlığından bahsedeceğim.
Klasik fizik yani Genel Görelilik'te bir atom ve cisim, insan aynı zaman diliminde farklı uzay alanlarında bulunamaz.
Çoğunlukla kuantum fiziğinde belirsizlik ilkesinden dolayı bulunabileceğini söyleyeceklerdir. Doğrudur da, Fakat!!
Kuantum fiziğinin yapısı klasik fizikten oldukça farklıdır. Kuantum fiziğinde nesnellik yoktur. Yani evren bütündür ayrı bir parça yoktur. Dalga hareketinden dolayıdır bu. Ondan dolayı nesnel olarak iki yerde bulunmayı aklımızdan çıkaralım.
Kuantum fiziğinde olasılıklar vardır. Mesela Schrödinger kedilerini ele alalım. Kutunun için gözlemlenmediği sürece hep kedi hem ölüdür hem de yaşıyordur denilir. Yanlış!!
Kedi %50 yaşıyor olasılık dalgasında ve %50 ölü olasılık dalgasındadır. Hem yaşıyor hem ölüdür denildiğinde %100 yaşıyor ve %100 ölü, yani klasik fizik bakış açısı algılanmaktadır.
Kuantum fiziğinde her atom altı parçacığın dalga hareketinden dolayı evrenin her yerinde aynı anda olma ihtimalleri vardır.

Kısaca sorunun aslına gelelim. Klasik fiziğin nesnellik bakış açısına göre iki yerde olabilir mi diye soruyorsan katiyen hayır.
Olasılık dalgalarını soruyorsan ki bu klasik fiziğin nesnelliği değil olasılık dalgalarıdır, evet.
  • Paylaş
Bizim günlük hayatta anladığımız anlamda aynı anda iki yerde olmaz. Ama, belirsizlik ilkesinin geçerli olduğu çok küçük cisimler dalga davranışları ölçüsünde uzayda birden çok konuma belirsiz olarak dağılabilirler. Tabii, bu gözlenmedikleri durum içindir. İki noktadan biri gözlendiğinde ya birinde ya diğerindedirler.
  • Paylaş
Şu anda çok yalapsap anlatacağım özür dilerim. Benim bildiğim kuantum mekaniğine göre bir parçacığın birden fazla konumda olması için çok çok küçük kütleli olması gerekiyor. Formülünü unuttum ama kütle arttıkça süper pozisyona olan eğilim azalıyor. Bu yüzden biz süper pozisyon hali alamıyoruz çünkü biz coktaaaan yoğunlaşmış bir enerjiyiz : d

(Forumda ilk gönderim, daha tarihine bakmadim post un ayrıca mesajda bir hatam varsa affola)
  • Paylaş
Olabileceği ispatlandı yakın zamanda ama detayları hatırlamıyorum:(
  • Paylaş
7

İlyas Ağlar, İspatlandı derken???

Unluckypod, deneysel olarak yani. sanırım aynı zamanda 2 yerde aynı fotonu oluşturdular.dediğim gibi detayları tam hatırlamıyorum.

Erhan Kılıç, Senin dedğin kuantum dolanıklığı. Eş atom altı parçacıkları ile bilgi ışınlamak.

Omer Ayverdi, Sadece molekuler boyutta oldugu ispatlandi.

Erhan Kılıç, Kuantum Dolanıklığı sizin bahsettiğiniz şey değil tam olarak. Karıştırmamak gerekli.

Unluckypod, evet Erhan bey ışınlama adı altında yazılmıştı makale...ama aklımda bir atomun aynı anda 2 yerde olması diye de kalmış makalenin içeriği bakımından. dediğim gibi tam hatırlamıyorum.