Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan doğduğu andan itibaren bir odada elleri kolları bağlı sadece düz bir duvara bakmak zorunda bırakılsa o insanın ilk söyleyeceği şey ne olurdu?

Deney ortamı hakkında yeterli bilgi verdiğinizi düşünmüyorum.
Birinci sorum; denek kendinden başka insanlarla karşılaşacak mı? Tabii ki yeme-içme gibi en temel ihtiyaçları karşılanacak fakat bu esnada insanlarla etkileşim içerisinde olacak mı?
İkinci sorum da ilkiyle alakalı; eğer deney ortamında başka insanlar bulunacaksa denekle etkileşimleri nasıl olacak? Tamamen sessiz ve görmezden gelen bir tavır mı? Doğduğu andan itibaren deneye tabi tutulacak bir insanın ilk kelimesini etmesi eğer başka insanlar kendisiyle etkileşimde bulunursa -ki bulunacaktır- normal bir insanla aynı anda olur ve hiç bir şey ifade etmez. Çocukluk yıllarında dahi insan görmesi deneyin sonucuna etkide bulunur. Konuşma girdisi almasa dahi mimikler jestler deneği etkiler. Bir de hiç kimseyi görmeden büyüme ihtimali var ki -bebeklik dönemi zor- o zaman da hiç bir dil girdisi almayacağı için konuşma becerisini kazanmamış olacaktır. (Dil beynimizde hazır da bulunsa, zihnimiz tabula rasa da olsa farketmez. Dil bilgisini kavrama & kullanma ve konuşmak için mantıklı girdi almak gerekir. Input yoksa herhangi bir geçerli Output elde edemeyiz.)
  • Paylaş
2

Mehmet Can, Denek kendisinden başka herhangi bir insanla görsel, işitsel veya herhangi bir temas içerisine giremicek. Yeme ve içme ihtiyacına gelirsek yine herangi bir insanla ve başka bir şeyle etkileşim içerisine girmicek. (Gıda ihtiyaçlaı sırasında uyutulucak uyutulduktan sonra insanla etkileşime geçebilicek )Deney odasına gelirsek sadece düz bir duvara bakabilicek, duvarın bir yarısı beyaz diyer yarısıda siyah olsun. Yada düz bir duvarda küçük bir çatlak.

Portakallı Ördek, Hiç etkileşim yoksa dil & konuşma olarak hiç bir girdi alamayacak. Ses yaratabildiğini fark eder, sesler çıkarır ama konuşmayı öğrenemez. Konuşmayı öğrenmesi için, o dile maruz kalması/o dili duyması lazım. Duyma engelli ve görme engelli insanlar nasıl dil oğrenirken başkalarıyla bol etkileşim kuruyorsa öyle.

Söylediğiniz şartlardaki denek hem duyma hem görme engelli bir insan gibi olacak; hiç bir insanı görmeyecek etkileşime girmeyecek doğumundan itibaren. Şu durumda konuşma da dahil bir çok şeyi bilmeyecek (en basitinden okuyamayacak, nasıl çatal kaşık kullanacağını veya giysilerinin düğmelerini iliklemeyi öğrenmesi normal bir insandan daha uzun sürecek.)

Sonuç olarak konuşmayı bilmediğinden ilk kelimesi diye bir şey de olmaz.

Bu tür deneyler yapildi batili devletlerde. Cocuklar anlasilmayan bebek gibi ses tonlarindan ibaret, baska birsey konusamiyordu. Ormanda büyüyen bir cocuk mesela hayvanlardan ögrendikleri ses tonlari ile konusuyordu. Demek ki konusmak veya degisik diller yaratilis gayesi ile alakali.
  • Paylaş