Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan en fazla kaç dil bilebilir?

Şaman Bayyurt (@chamacon) 'a ek olarak bir örnek verecek olursam;

Dil

Belçikalı dil bilimci 35 dil ve lehçe biliyor. Felemenkçe, Danca, Latince, İngilizce, Almanca ve Türkçenin yanı sıra Farsça, Çağdaş Arapça, Rusça, Osmanlıca, Klasik Arapça ve Eski Slavca. Türkçeye olan merakından Özbek, Kazak, Kırgız, Türkmen, Azeri, Uygur, Tatar, Başkurt, Tuva, Orhon, Eski Uygur, Kuman ve Çağatay Türkçeleri. Arapça kursu sonucunda da Mısır ve Fas Arapçasını öğrendi. Seyahatlerde kullanmak amacıyla da İtalyanca, Arnavutça, Yunanca, Hintçe, Urduca ve Fince, dil merakından dolayı da Gaelic, Japonca, Svahili ve Sırpça biliyor. 1987 yılında katıldığı yarışmada, 22 yaşayan dili kullanarak ‘en çok dil bilen Belçikalı’ unvanı aldı.
  • Paylaş
Bence insan öğrendiği ve kullandığı kadar dil bilebilir. Dil müzik enstrümanı gibi çok nankör bir şeydir, bin bir emekle öğrenirsiniz ve kısa bir sürede unutursunuz. Şimdi kaç dil deyince aklıma hemen şöyle bir şey geldi.
Bütün Avrupa dillerinin kökeni Latin onun da kökeni Antik Grekçe'dir. Yani birini öğrendiğinizde diğerlerini öğrenmeniz çok kolaylaşır. Bir çok ortak sözcük vardır, cümle yapıları çok benzer, gramerin işleyiş şekli neredeyse aynıdır. Önce İngilizce öğrendiyseniz tabii ki en basitini öğrenmiş olduğunuzdan ikincisini öğrenirken ilki kadar olmasa da biraz zorlanırsınız. Mesela ikinci olarak Almanca öğrenirseniz Hollandaca ve İskandinav dillerini öğrenmeniz çok hızlı olacaktır. İngilizce, Almanca ve Türkçe bilerek İspanyolca öğrenmeniz birkaç ayınızı alır, üstüne isterseniz çok daha çabuk bir şekilde çok çok yakın diller olan Rumence, İtalyanca, Portekizce ve Fransızca öğrenebilirsiniz. Bir de tabii dilin seviyesi diye bir şey var. Her dilde tırmık, çapak, kazma, üzengi gibi sık kullanılmayan sözcükleri öğrenmeniz için dillerin konuşulduğu ülkelerde yıllarınızı geçirmeniz gerekir. Bu kadarı akraba diller için. Biri bunlardan 8 tanesini biliyorum derse inanın, doğrudur, kelime bilgisi tam olmasa da sözlük yardımıyla hemen her şeyi anlayıp, okuyup yazabilecektir.

Asıl mesele akraba olmayan dillerin öğrenilmesi olacaktır. Mesela bir insan Gürcüce, Rusça, Arapça ve Çince biliyorsa aslında bunun arkasında 8 Avrupa diline göre çok daha fazla emek ve bilgi olacaktır.

Bu perspektiften baktığımızda bir insan 10 taneden fazla dil bilebilir, onların hepsini kullanması, düzenli olarak pratiğini yapması şartıyla.
  • Paylaş
BeNce bu insanların öğrenme hevesi ve kapasitesine göre değişir.
  • Paylaş
Kişiye göre değişir.
  • Paylaş
İhtiyar bir amca ile tanismistim. 6 dil konusuyordu. Komik tarafi o an hangi dilde konustugunu unutuyordu. 6 dilin hepsi ana dilim diyordu. Anlatmaya Almanca basliyorr bir bakmissiniz italyancaya bir bakmissiniz Fransiz anlatmaya baslamis :)
  • Paylaş
Alım kapasitesine göre değişir bu kişiden kişiye ve yüksek çoğunluktaki kesim max 2 dilde tıkanır.
  • Paylaş
Bazı kişiler sinir bozucu şekilde daha kolay öğrenebiliyorlar bu ilgi mi istek mi kapasite mi hala anlamış değilim galiba hepsinin kombinasyonu olsa gerek.
  • Paylaş
Dil öğrenmenin kesinlikle sınırı olduğunu düşünmüyorum. İnsanların farklı konulara yatkınlıklara vardır. Eğer birisi dil öğrenmeye yatkınsa ve gerçekten istekliyse bir çok dili konuşabilir. Günümüzde insanların iyi bir meslek edinmesi için ortalama 3 dil bilmesi gerektiği düşünülürse isterseniz 10 hatta belki de 20 dil bile konuşabilirsiniz. Zaten bir noktadan sonra her dil birbirinden kelimeler ve dil bilgisi kuralları aldığından ve benzerlikleri arttığından daha da kolaylaşacağına inanıyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2052 Görüntülenme12 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları