Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan hayatında başarılı olmasına rağmen neden intihar etmek ister?

İntihar etmenin nedeni hastalığa bağlı olarak gelişir. Kaybedilen manevi değeler nedeniyle ve maddi kayıplar nedeniyle intihara girişilir. Soy geçmişinde intihar hikayesi olanlar intihara eğilimlidir. Çünkü intiharın genetik ve kalıtsal bir tarafı vardır. Alkol ve madde bağımlılığı olanlarda ve ergenlerde yüksek oranda görülür. Kadınlarda intihar oranı daha çok görülür. Cinsel istismarlar sonucu kadınlar bu yolu çözüm olarak görürler. Yalnız ve tek yaşamak ayrıca yıllardır beraber olduğu eşini kaybetmek insanı intihara sürükler.
  • Paylaş
Başarıdan mutluluk duymadığı için veya dünyadaki başarının yaşamaya değer olduğuna inanmadığı için olabilir. Bunu direkt o kişiye sormak gerekir. Çünkü insanların değer yargıları, hayattan beklentileri ve psikolojileri çok farklıdır.
  • Paylaş
Başarılı insanlar hırslı ve rekabetçi olabilirler.Böyle olunca kendilerini daha başarılı insanlarla kıyaslarlar.Araştırmalara göre bu bir çok başarılı insanı mutsuzluğa ve depresyona sürükler.Yani ne kadar başarılı olursan ol her zaman daha iyisi vardır.İnsanlar bunu kabullenmeli ve başarı kavramını daha sağlıklı anlamalıdır.
  • Paylaş
Bahsi geçen başarının kriterleri kendi kabul ettiği başarı kriterleri ile örtüşmüyorsa olabilir. Tabii aslında burada konu başarı değil de "Bir insan neden intihar etmek ister? " olmalıdır. Görünen nedenler kişiden kişiye değişmekle beraber kendini sevmemek, büyük bir darbe yemiş olmak, çok sevdiği birini kaybetmiş olmak gibi bir kaç neden sayılabilir. Bence hiçbir neden insanın hayatını sonlandırıp bilinmeyene ya da inananlar için en büyük günahı işleyip cehenneme gitmeye neden olacak kadar önemli olamaz.
  • Paylaş
Başarılı olması sorunsuz veya sıkıntısız olduğu anlamına gelmiyor ki... Ne kadar başarılı olsada sıkıntılarıyla dertleriyle başa çıkamadığı taktirde birşey ifade etmez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

425 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları