Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan kalsiyumsuz ne kadar hayatta kalabilir?

Vücudumuzdaki kemikler kalsiyum ve potasyum gibi çok önemli elementleri depolar. İnsan vücudundaki kalsiyumun % 99’u kemiklerde ve dişte bulunur. Vücuda alınan her elementin ayrı ayrı önemi çok büyüktür. Ancak kalsiyum büyük oranda önem taşır. Kalsiyum olmadan bir insanın da yaşaması mümkün değildir. Bakınız;

  • Kalsiyum sinirlerin iletilmesinde rol oynar. ( potasyumla beraber) Kalsiyum hücre içine girerek bazı moleküler mekanizmaları harekete geçirir ve içlerinde sinir ileti maddesi bulunan salgı keseciklerini hücre zarının iç kısmına değecek şekilde hareketlendirir. Kalsiyum olmadan uyarılar sinirlere ulaşamaz. Bu da insanın tamamen felç olmasına ve organların çalışmaması sonucu ölüme neden olur.
Kalsiyum

  • Bir yeriniz kesildiği zaman pıhtılaşma sistemi devreye girer. Bu sayede kanama durdurulur ve kan kaybından ölüm meydana gelmesi engellenir. Bu mekanizmayı harekete geçiren en önemli faktörlerden biride kalsiyumdur. Pıhtılaşma sırasında iyonize Ca + gereklidir. Faktör IV olarak belirtilen kalsiyum ortamdan ayrılırsa ya da sitrat, oksalat gibi maddelerle iyonizasyonu azaltılır ya da çöktürülürse pıhtılaşma engelle­nir. Kan kaybından ölüm gerçekleşebilir. Hayatta kalma süresi çok azdır.
  • Ca eksikliği kemik erimesine neden olur. Zamanla vücutta büyük aksamalar ortaya çıkar. Dişlerde çürümeler, saç ve tırnaklarda kırılmalar sorunlar oluşur. . Ayrıca, eklem ağrıları, kas krampları, egzama, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik, uykusuzluk ve depresyona neden olur. Bunlar zamanla hasara uğratarak sağlıksızlığa neden olur. Hayatta kalma süresi daha uzun olabilir. Eksikliğinde görülen rahatsızlıklardır.
  • Bebeklerde ve gebelerde süt yapımında önemli olduğu için gereklidir. Eğer olmazsa bebeklerde gelişim görülemez.
  • Kalp düzenli çalışmasını kalsiyuma da borçludur. Kalsiyumsuz bir vücutta kalp yeterli çalışamaz, ölümle sonuçlanabilir.
Bu sorunlarla karşılaşmamak için gün içinde yeterli olan kalsiyumu almamız gereklidir. (1000mg) Süt ve süt ürünlerinde, tahıl ürünlerinde, et ürünlerinde, sebze ve meyvelerde yani hemen hemen bir çok şeyde kalsiyum bulunur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

512 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları