Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan kendine bir konuda psikolojik olarak baskı uygulayabilir mi?

Sağlıklı bir insan uygulayamaz. Uygulayabilen insan şizofren olmalıdır.
  • Paylaş
Bu, baskıdan ne kastettiğimize bağlı biraz da bence. Yani ben bu konuya çok farklı açılardan bakabilirim. Çevrenin üzerimizde yarattığı baskıyı da aslında bir nevi kendimize çevirdiğimiz psikolojik baskı olarak kabul edebilir miyim? Yoksa sadece algı ve farkındalık eksikliğinden kaynaklı içsel bir problem olarak mı almalıyım?
Sağlıklı bir insan kendine böyle bir baskı uygulamaz. Zaten karar alma mekanizması gelişmiştir ve kendisi için neyin doğru olduğunu baskı altına girmeden yapabilir. Yanlış da olsa sonuçlarına katlanabilecek durumdadır. Elbette korku hissedebilir ama bunun baskıyla karıştırılmaması gerekir.
Diğer yandan şu örnekler geliyor aklıma; iradesini kontrol altına almak isteyen biri kendisiyle çatışma haline girip, kendine baskı uygulayabilir.
Bazı duyguları uçlarda yaşayan insanlar, baskı yaratabilirler kendi üstlerinde, çok hırslılar mesela.
Ya da nesneyle özneyi birbirine karıştıran ve çevresindekileri fazlasıyla nesneleştiren insanlar, saplantılı, takıntılı hale gelebilir. Bu saplantıyı kontrol edemezler ve baskı altına sokabilirler kendilerini.
Bu durumun temelinde çok farklı şeyler yatabilir. Kendimize yetemediğimizi düşündüğümüz anda profesyonel biri ile görüşmek en doğru yol olacaktır.
  • Paylaş
3

Çağla Ğnal, İnsanın verdiği kararların çoğu kendine yaptığı psikolojik baskının sonucudur

Çağla Ğnal, İnsan kararlarının çoğu kendine yaptığı psikolojik baskılarının sonucudur.

Tugce Turan, Bu noktada kim olduğumuzla kim olmak istediğimiz arasındaki fark önemli oluyor herhalde. Kim olduğunu bilmek, kabul etmek, kim olmak istediğimizi bilmek ve davranış&düşünce kalıplarımızı bu şekilde dengeleyebilmek (ki bunu gelişim çerçevesi içinde söylüyorum) baskıları azaltır diye düşünüyorum.

Mesela bir sey olmustur ...Sen cok uzulmussundur ve suclu olmasanda kendini syclu olarak goruyorsun ve kendini buna inadiriyorsun.Psikolojik baski budur herhalde. .
  • Paylaş
Evet.
  • Paylaş
Bazen kendime yalan söyleyerek baskı kuruyorum kendime , ama kendim beni kandırabileceğini sanıyor, çakal. Ben yer miyim? Yemem.
  • Paylaş
İnsanın kendine yaptığını bir başkasının yapabilmesi mümkün değildir.. .
  • Paylaş
2

Sun Sea, Tabi ki uygulayabilir, neden uygulayamasin ki, ben bu sorunun manasini cozemedim acikcasi, kendini oldurebilen insanlar bile varken baski nedir yani?!

Cesar Kara, Tabi. Mesela hatunu yatağa attın.
Ceza sahasına giriyosun. Ama açı dar.
Vursam mı vurmasam mı baskısını bi düşünsene. 😂

Evet duygularını tabu haline getirirse, bu kendi egosuna da eziyet etmekle eş anlamlıdır . Örneğin hırs , çok arka planında sıradanlıktan kurtulup , zor ulaşılan bir figür olma eğilimi olan bu duygu eğer önü alınmazsa insanı hem kendisine hem de egosuna eziyet eder hale getirir . İnsan içinde var olduğu dönemin yeterliliklerini çok iyi ölçümlemelidir. Üniversiteyi bitirir bitirmez ben yönetici olacağım iddiası iyi yönetilemezse ileriki yaşlarda depresyona dönüşür , bu tüm duygular için böyledir . Buna psikolojik baskı değil duyguları yönetmek demek her halde daha doğru olur.
  • Paylaş
2

Tugce Turan, Kendi egosuna eziyet etmek nedir?

Tayyar Ceyhan, İnsan benliği varlığı itibarı ile çevresiyle kendisini kıyaslayan, kendisine ait olmayan üstünlükleri kendisinden bilen ve aşağılanmayı da kabul eden bir yapıdır. Gönül ve akıl bu eğilimleri düzeltme görevini üstlenir. Gönül söz konusu yelpazedeki her benlik aktivitesini aklın değerlemesine sunar. Benliğin illüzyonları ise kendisini bu değerlendirmelerden saklamak üzere kurgulanmıştır. İşte farkındalık hassasiyetinden saklanarak uzun zaman insanın aynı benlik içerikli algıları taşıması, insanın benliğine zulmetmesidir ve bu bünyenin iflası ile sonuçlanır, yani depresyon. İnsan nefsinin kontrol edilebilir eğilimleri düzeltildikçe varlığı tek boyutlu olmayan benliğin gelişimine neden olur. Aynı noktada takılıp kalınan tabular insanı hırpalar :)
Benim bu konuyu detaylı anlattığım bir bloğum var ilginizi çekerse okumanızı isterim algilarveteklik.com