Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan kendini psikolojik anlamda güçlendirebilir mi?

"Psikolojik anlamda" kötü olaylara karşı tepki manasına geliyorsa, insan kendini güçlendirebilir ya da güçlenebilir. Mesela zor günlerden geçmiş bir insanın, zorluklara karşı hem psikolojik hem de fiziksel olarak daha dayanaklı olduğunu kabul ederiz. Aynı şekilde insan kendisini de güçlendirebilir. Mesela kendisine telkinler vererek ya da olabildiğince duygusallığı azaltıp belli bir mantık kurarak içinde bulunduğu zorluğu kolaylaştırabilir, bu şekilde psikolojik anlamda da güçlenmiş sayılabilir.
  • Paylaş
İlk önce şunu belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum: bir yapının temeli yoksa, istediğiniz kadar kaliteli malzeme kullanın, o yapı ayakta duramaz; biz insanlar da böyleyiz, psikologların şunu yapın, bunu yapın dediği şeylerin pek çoğunu depresyon düzeyine gelmiş insan motivasyon eksikliğinden dolayı uygulamaya geçiremezler. Bunu neden yazdın diyebilirsin, öncelikle insan kendini kabullenmeli ve bunu temel olarak kabul edip, üstüne yeni şeyler eklemelidir, aksi hâlde insan ne yaparsa yapsın, kendini olduğu gibi kabullenemiyorsa en ufak bir sorunda başa sarar. Umarım düşündüğüm şeyi kelimelere dökebilmişimdir.
  • Paylaş
İnsan psikolojisi son derece karmaşık bir kurumdur. Psikoloji biz farkında olmasak bile bize bazen öyle şeyler yaptırabiliyor ki biz bile hayretler içinde kalırız. Elbette kendimizi geliştirebiliriz.
  • Paylaş
Zaten insanların fiziki güçü haricinde ( hatta fiziki gücünde belirli bir oranı) diğer tüm zihinsel ve ruhsal güç tamamen kişinin psikolojisine bağlı bunu nasıl ve hangi yöntemle yaptığında ayrı bi önem arz etmektedir.
  • Paylaş
Elbette güçlendirebilir. Fakat her zaman aynı yol işe yaramaz. Bunun sebebi her insanın farklı bir bilinç ve bilinçaltı taşımasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

72 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları