Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan midesi olmadan yaşayabilir mi? Yaşarsa ne kadar yaşar?

Evet yaşayabilir. Aşağıdaki haber ve doktorun yaptığı açıklama midenin çok da gerekli bir organ olmadığını söylüyor.

'Midesiz de yaşamak mümkün'

Hindistan asıllı İngiliz kardeşler, Ravindra ve Meeta Singh, ailelerinden beş kişinin ölümüne neden olan kansere karşı önlem olarak midelerini aldırdı.

Tıp

Singh ailesinden beş kişi kanserden öldü

İki kardeş de dünyada sadece 100 kadar ailede görülen, değişime uğramış bir E-cadherin geni taşıyor. Bu gen, mide ve meme kanserine yakalanma riskini artırıyor.

30 yaşındaki Ravindra, ameliyat önce mide kanserine yakalanmış. Meeta da önlem olarak midesini aldırmış.

Ameliyatın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmiş. Liverpoollu kardeşler, çok zor bir dönemin ardından şimdi yeniden yaşamayı öğrenmeye başladıklarını söylüyor.

Sık sık yorgunluk hissettiğini ve başının döndüğünü söyleyen Ravindra, "Ama ilk aylara göre çok iyiyim. Tabii midesiz yaşamanın bazı yan etkileri var" diyor.

Şimdi ameliyat öncesinde, yani mideleri varken yedikleri yemeğin üçte biriyle yetindiklerini söyleyen kardeşler, aşırı yedikleri zaman sindirim sorunları yaşadıklarını belirtiyor.

İki kardeş de ameliyattan sonra yüzde 20 oranında kilo kaybetmiş.

Meeta'yı ameliyat eden Dr. Simon Dexter bunun zor bir operasyon olduğunu ve insanın midesiz de yaşayabileceğini söylüyor:

"Bağırsaklar yukarıdan aşağı inen boru gibidir. Mide de işte bu borunun ortasında bir şişkinlik. Mideyi alınca, aradaki boşluğu dolduruyorsunuz. Midenin asıl işi besin depolamaktır. Sonrasını düşünmemeniz için büyük miktarda yemek yiyebilmenizi sağlar. Ama mideniz yoksa siz de fazla sayıda küçük öğünle idare edersiniz. "

'Tek çare buydu'

Dr. Dexter şöyle devam ediyor:

"Midedeki asit, yiyeceklerin sterilize edilmesine yardımcı oluyor. Ama günümüzde bu o kadar da çok önemli değil. Nihayetinde yerden bulduğumuz şeyleri yemiyoruz. Ayrıca mide asidi demir ve B12 emilimine yardımcı olur. Bu nedenle dışarıdan takviyeye ihtiyaç var. Gerekli mineralleri temin ettiğiniz sürece genel sağlığınız üzerinde çok ağır bir etkisi olmaz" diyor.

Simon Dexter, bu hastalar için midenin alınmasından başka bir çözüm olmadığını da sözlerine ekliyor.

Ravindra da "Tek seçeneğimiz buydu. Yoksa bugün burada olamazdım" diyor.

25 yaşındaki Meeta ise "Babam, ben 10 yaşındayken öldü. Aile geçmişine bakıp ben de önlem olarak midemi aldırdım. Aslında ilk başta gönülsüzdüm. Ama ablam da kansere yakalanınca fikrimi değiştirdim" diye konuşuyor.


kaynak: bbc.co.uk/turkce/haberler/2010/08/100803. . .

  • Paylaş
Bir profum bana güvenebilirsiniz aklınızda kalmasın bir insanın midesi olmasa yaşaması mümkün degildir çünkü mide olmasa kilo olmaz kilo olmasa insan yaşayamaz
  • Paylaş