Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan mimar olunca iş olarak ne yapar, inşaat mühendisi olunca iş olarak ne yapar?

Proje aşamaları;
Mimari proje (Mimar)
Statik proje (İnşaat mühendisi)
Zemin iyileştirme(inşaat mühendisi& jeoloji müh/Jeofizik müh ile birlikte)
Mekanik tesisat projesi,(Makine mühendisi)
Elektrik tesisat projesi(Elektrik mühendisi)
Harita teknik uygulama sorumluluğu (Harita mühendisii)
Projelerin ilgili meslek odalarına onaylatılması(Mimar, Elk, Mak.İnş. Müh)
Bu bir ekip işidir önemli olan senin nerede daha verimli olabileceğin.
  • Paylaş
Bu iki mesleğin karışmasının ana nedeni şantiye sanırım.
Gördüğümüz, iş makinesi çalışırken izlediğimiz o meşhur şantiye tam olarak interdisipliner çalışma laboratuarıdır.

Temel atma sürecinden itiabaren mimar, harita mühendisi, inşaat mühendisi, makine mühendisi ve eletrik mühendisinin mesaileri başlar. Bir binanın şantiye sürecini düşünecek olursak imalat aşamaları kaba, kaba ince, ve ince diye kabaca üç grupta toplanabilir.

Kaba imalat dediklerimiz de kalıp, demir imalatları, beton dökme, duvar örme ve çatının kapatılması olarak değerlenebilir. Bu imalatlar yapılırken bir yandan da mekanik havalandırma ile ilgili şaftlar mekanik ve statik proje ile koordine edilir, temel pis su ve temiz su boruları yerleştirilir, temel topraklama kabloları yerleştirilir, duvarlar örüldükten sonra elektrik altyapı kılavuz boruları yerleştirilir, ıslak hacim mekanik altyapı çalışmaları tamamlanır.

Kaba ince imalatlara geçildiğinde tüm tavan duvar zemin mekanik ve elektrik altyapı çalışmaları tamamlanır ve hatta sadece son aksesuar montajı bırakılır. Kaba sıva, ince sıva imalatları, doğrama montajları, zemin kaplamasına yönelik hazırlık çalışmaları tamamlanır.

İince imalatta ise tüm disiplinlere ait son montajlar yapılır ve tamamlanır.

Tüm bu aşamalar ve imalatlar sırasında mimari proje ve mimarın yönlendirmeleri esastır. Mimari proje tüm projelerdeki bilgilerin toplandığı bir arada birbirleri ile koordine edildiği, dolayısıyla birbirleri ile zıt durumların oluşmasının engellendiği temel proje görevi görür. Bu yüzden şantiyeyi mimar yönetir.

Proje kısmında ise mimar projeye başladığı zaman temel bilgi olarak diğer mühendislerin ne yapacağını öngörmek yani tahmin etmek zorundadır. Yani eskiz kağıdını da iki karalamak yapıp da kenara çekilmez. Kolon-kiriş ebatlarından, şaft boşluklarına, teknik hacim alanlarından, yağmur iniş borularına kadar kararlar almak zorundadır. Bu kararların mühendislerin tek başına almasına engel olmak zorundadır, çünkü mühendisler sadece kendi uzmanlık alanlarındaki sorunları çözmekle mükelleftir. O bilgilerin bir araya gelişlerinde sorun çıkmamasını da mimar sağlar.

Velhasıl "architect" kelimesinin de kök anlamı olan "teknik işlerin başı" olan mimar; boş arazi kendisine evrak olarak gelmesinden itibaren bina kullanıcısı anahtarla kapısını açana kadar tüm süreçlerin içerisinde yer alması gerekir. Diğer tüm mühendisler kendi yetki alanları içerisindeki görevlerini tamamlar ve gönül rahatlığı ile kenara çekilir.
  • Paylaş
Mimar arkadaşlar çok güzel açıklamışlar. Ben de biraz daha açıklayayım. Binalarda mimar ve mühendisler beraber çalışır. Mimari tasarımdan önce projenin boyutuna göre fizibilite, ulaşım gibi konseptler de değerlendirilir ki bunlar genellikle mühendisin işidir. Ardından mimari tasarım süreci gelir. Bir miktar olgunlaşmış mimari tasarım mühendise gelir ve mühendislik tasarımı süreci başlar. Mimari tasarımın tamamlanması için mühendislik tasarımının da tamamlanması gerekir. İşin şantiye kısmını mimar arkadaşlar güzel yazmışlar ama şantiyede bir de teknik ofis bulunur ki genellikle içi metraj çıkartan, fiyatları hesaplayan ve iş programını hazırlayıp güne adapte eden mühendislerle doludur. Kaba yapı bittikten sonra inşaat mühendisinin işi de biter, ince yapı (ki işin yarısından fazlasıdır), havalandırma, elektrik, su ve atık su işlerini mimar, makina mühendisi ve elektrik mühendisi tamamlar. Bina işi sürekli bir ortak çalışma ürünüdür yalnız inşaat mühendisi ve mimarın işlerinin çakışmadığı durumlar da vardır. Peyzaj ve iç mimari mimarın işidir ve mühendisle hiç alakası yoktur. Aynı şekilde endüstri yapıları, yollar, köprü, menfez, baraj gibi sanat yapılarında da mimar çalışmaz tamamen mühendislik tasarımlarıdır.
  • Paylaş
Mimar olunca tasarım yapar.İnşaat mühendisi olunca mimarın yaptığı tasarımın yıkılmamasını sağlar.
  • Paylaş
Bu ikisinin hem ortak hemde benzer yanları var şöyleki bir köprü, baraj vs yapımında inşaat mühendisleri ön plandadır çünkü bu işler fazla mimari tasarım gerektirmez sağlam ve işler olması lazım yani bir kişi çıkıpta aaa şu baraj ne kadar güzel felan diye bir şey söylemez çünkü bütün barajlar birbirine benzer, mimarlar ise tasarımın ön planda olduğu yapılarda daha ön plandadır ve inşaatın başlaması için mimarın imzası gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

211 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları