Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insana geçmişi nasıl unutturabiliriz?

Unutturamazsınız. Sadece geçmişin ona hissettirdiği duyguların etkisini azaltabilirsiniz. Bunu da en kolay zamana bırakarak yaparsınız.
 • Paylaş
Hep bir yeni başlangıç isteği var içimizde değil mi ? Ah şunları yaşamamış olsam da şimdi unutup yeniden başlama şansım olsa... O zaman ne olmasını bekliyoruz ki aslında, herşeyin çok daha farklı olmasını mı ? Bizler aynı kişiyken ne kadar farklı bir yaşam mümkün ki yeniden başlasak bile ? Geçmişini unutmak isteyen, aslında kendini unutmak istiyordur bence içten içe... Ama geçmişini unutabilse bile hala kendisiyle beraberdir. Yeniden kendisini hatırlamak zorunda kalacaktır zamanla... O yüzden olması gereken geçmişini yani kendini kabul edip geleceğini ona göre çizmesidir...
 • Paylaş
Gelmişini geçmişini severek
 • Paylaş
Kafasına sert bir cisimle vur yahut birlikte yürürken yanınızdan geçen arabanın önüne at. Ölmezse kesin unutur.
 • Paylaş
2

Adnan Özkan, "Ölsem de unutmam" diye bir laf var.
Gerçi "kafama sert bir cisimle vursan da unutmam" diye bir laf yok belki o olabilir.

Kerems, Bazı anılar vardır üzerine meteor düşse unutamazsın :)

Bir insana geçmişi başka bir insanın unutturabilecegini düşünmüyorum. Ancak insan beyni çok enteresan, hatılamak istemediği, kendisini çok üzen olayları bilinçaltına atarak karanlıklara gömebiliyor.
Sanırım böylelikle bilinç düzeyini koruyor. Bir anda olan ve organize edilerek, bilinçli yapılan bir şey değil. Ancak kişi hayatta yol alıp seneler geçtikçe farketmeden oluyor. Böylelikle yeni hayatına uyumu da daha kolay oluyor. Bu olaylar tabi ki tamamen hafızadan silinmiyordur, ancak bilinç düzeyinde yer almıyorlar.
Bu bahsettiklerimin bilimsel bir dayanağı yok ancak kendi yaşadığım tecrübelerden yola çıkılarak verilmiş bir yanıt.
 • Paylaş
Geçmişi hatırlatacak nesneleri veya mekanları veya kişileri görmeyerek .
2.etap olarak geleceğe doğru planlar yapmalısın.
Alternatif olarak : ŞEHİR DEĞİŞTİR.
 • Paylaş
Geçmiş unutturulmaz... Sadece hafifler...
 • Paylaş
Unutulası bir geçmiş deneyim ise; yapılacak adımlar bellidir : D alacağı acıdan zevk alır haldeyse arkidiş öncelikle arabesk halinden çıkması sağlanmalı :) bunun için; efenim öncelikle kallavi bir merdane bi ile; güzel kötek atılmalı ki silkelensin zat-ı muhterem :) sonrasında andan keyif alıp şu anların bi an sonra geçmiş olduğu hatırlatılmalı ve keyfini çıkarmaya çalışılası süper bir hayatta olduğunu unutturmadan temcilci pilavı gibi söylemek gerekebilir yılmayınız söyleyiniz... Artık zat-ı muhterem arkadaşınıza ikrah gelene kadar tekrara dan sonra NLP kıvamında bir beyine sahipsiniz artık bu kafa her şeyden keyif alır : P

zat-ı şahaneleri kendisi hazır olduğunda unutacaktır, ölüm acısını unutan homo sapiens arkadaşlar süper ırk olarak adlandırılabilir. Unutamazsa insan yaşayamaz süper mekanizma sadece mekanizmanın çalışmasına izin verilmesi önerilir istesen de durmuyor deneyimle sabittir...

unutmayınız ki uzayda boşluk yoktur her boşluk dolar enerji seviyesi sabit yenilere yer açan dünya döngüsüne izin vermek doğaya saygı duymaktır . ... seçim konuşmamı burada bitirirken; su akar yolunu bulur bir şey sen tutmana rağmen alanında çıkıyorsa daha iyisine yer açıyordur. Daha yeni ve güzel deneyimlere ve zamanın gücüne inanmak yeter her şey kendi enerji seviyesine göre yerleşir en güzeli için hareket eder el kol yapıp kurcalayıp bozmazsak efeeeem...

eskinin dezavantajlarını ve hayal kırıklıklarını düşünmek bence beyhude bir çabadır bu kendine acımayı getirebilir dikkat köpek çıkabilir...kimseyle var olmadık kimseyle ölmeyeceğiz ama unutulmak istenen kişi ise yanınızda kalmayı ve kaldığında huzur getireni bulmaya odaklanın ve sizde huzura bulanasınız.. :P

bi kaç cümle iyi gelebilir zamanın gücüne inanmak, denemekten korkmamak ve her zaman öldürmeyen şeyin güçlü kılar Nhitche abimizi hatırlayıp bi kez kalkan bi daha çanağı kırmaz düşse de... öz değişine inanınız.

E=mC² :)))) yazmasam öleceydim... :D
 • Paylaş
1-Bana göre: Unutmak istenen ne? Geçmişteki mutlulukları daha büyük mutluluklar, geçmişteki acıları ise maalesef daha büyük acılar unutturabiliyor.
2-Genel: Kimi gamsız insanlar neler neler yaşıyorlar da umurlarında olmuyor, kimi dert kasaları da 50 yıl öncesinde bit yeni kadar meseleyi hala dert ediyor. Yani kişi unutmamışsa dünya dursa unutturamazsın, unutmuşsa dünya yansa umursatamazsın.
 • Paylaş
Bilgisayardaki harddisk gibi düşünebiliriz. Bilgisayardan bir dosya silindiği zaman o dosya tamamen harddiskten silinmez, kayıt olarak durur. Peki bu silinen veriler nasıl tamamen harddiskten kaldırılabilir? Bunun cevabı ise çok basit belleğin kapasitesi azaldıkça yani üstüne yeni veriler eklendikçe, disk alanından silinmiş fakat yinede bellekte tutulan kayıtlardan alan tasarrufu için tamamen kaldırma işlemi gerçekleşir. Bu yorumdan yol çıkılarak bir insanın unutmak istediği konuları öncelikle silme işlemini gerçekleştirmeli, yani ona ait bütün anı ve hatıraları çöpe atması gerekir. Sıra geldi üstüne yazma işlemine, burada da artık o eski anılardan tamamen kurtulmak için yeni anılara, yeni hatıralara yelken açmak olacaktır. Burada unutulmaması gereken konu ise bir insan beyninin şu an ki bilgisayar hafızalarından çok çok fazla olduğu o yüzden bu işlem yukarıda bahsettiğim bilgisayar konusu kadar kısa dönem içerisinde gerçekleşmeyecektir. Bu konuda en büyük etkiyi ise yeni bir anı ya da hatıra ya kendini fazlasıyla bağlamak, aklını sadece bununla yormak olabilir. Örnek olarak aşk konusu gözden geçirilebilir. Yani unutmak istediğiniz konuyu o kadar önemsiz bir hale getirmelisiniz ki, kafanın onu düşünecek vaktinin olmaması gerek : D
 • Paylaş
5

Fatih Öğrenci, Peki sadece ben unutmak istemiyorsam karşımdakilerede unutturmak istiyorsam ne yapmalıyım

Fatih Öğrenci, Peki sadece ben unutmak istemiyorsam karşımdakilerede unutturmak istiyorsam ne yapmalıyım

Fatih Öğrenci, Peki sadece ben unutmak istemiyorsam karşımdakilerede unutturmak istiyorsam ne yapmalıyım

Fatih Öğrenci, Peki sadece ben unutmak istemiyorsam karşımdakilerede unutturmak istiyorsam ne yapmalıyım

Fatih Öğrenci, Peki sadece ben unutmak istemiyorsam karşımdakilerede unutturmak istiyorsam ne yapmalıyım u

Bir insana gecmisini unutturmaya calismak, nehri tersine itmeye cabalamak gibidir. Birakin aci gununden ders edinsin, iyi gunune tebessum etsin.Gecmisi unutmaya yada unutturmaya calisarak daha da takili kalmayin bence. Yaralarini sarin iyilesecegine inanin, iz kalsada muhim degil.
 • Paylaş
Net Geo belgeselinde yayınlananlar doğru ise Fareler üzerinde işaretlenen anılar tamamen değiştirilebiliyor ve insanlar üzerinde denenmiyor olmasının tek sebebi etik olmadığı için fakat, tecavüze uğrayanlar ve gaziler üzerinde çalışılabileceğini ve bir insanın anılarının manipüle edilebileceğini belirtiyor.
 • Paylaş
İnsan geçmişte yaşadığı hiçbirşeyi unutmaz. Sadece geçmişte yaşadıkları değerlerle yaşamaya alışır. Bunu yapmamıza da zaman yardımcı olur. Herşey kişide biter. Sana kimse geçmişi unutturumaz. Ssadece geleceği yaşatır.
 • Paylaş
Gecmis unutulmaz. Bunu yapamazsin. Sadece anilarin aklina gelebilecegi seylerden uzak tutmaya calisarak hatirlamamasi konusunda yardimci olabilirsin. Isin baya zor. Bol sanslar.
 • Paylaş
Birini unutmanin en iyi yolu baska biridir.
 • Paylaş
İnsana gecmişi unutturamazsınız. Hayat yolculuğuna sırtımızda bir cuval ile başlarız. Ve bu çuvalda anılar, pişmanlıklar, mutlar, mutsuzluklar biriktirerek yolumuza devam ederiz. Bu biriktirdiklerimiz zaman zaman cuvalın dibinde kalsa bile insan beyni onu bir şekilde bulur çıkarır karşımıza. Geçmişimizden ne kacabiliriz ne de unutabiliriz. Mümkün olduğunca güzel şeyler biriktirmeli o yüzden.
 • Paylaş
Geçmişni unutan daha çok hata yapar. O yüzden hatırlasın ki benle daha az hata yapsın.
 • Paylaş
İnsanlara geçmişini unutturamazsınız, insanlara geçmişini kabullendirebilirsiniz. Her insan hata/hatalar yapar. Bunun vicdan azabıyla ömür geçmeyeceğinden, bir şekilde onları olup "bitmiş" olarak görmek ve yeni bir sayfa açmak gerekli. Ara ara aklına gelecek, hatırlayıp hüzünleyecek şeyleri olacaktır. Bu da tekrar hata yapmasını engeller.
 • Paylaş
Geleceğe kafa yordurarak
 • Paylaş
İşinizi görür mü bilmiyorum fakat şu linkde yazanları da incelemekte fayda görüyorum.
inploid.com/post/kesinlesmis-ayriligi-ko...
 • Paylaş
Geçmişi hatırlatmayarak, unutturamazsınız belki ama hatırlatmamış da olursunuz ;)
 • Paylaş
Eğer ortada geçmişe tamamen takılı kalınan, aşılamayan bir durum varsa, bu durumu yaratan çarpık zihinsel formlarını ortadan kaldırmak gerekir. Geçmişi hatırlatan her türlü etkenden kişinin uzak durması/tutulması da çok önemlidir. Hayata yönelik büyük değişiklikler yeniden doğma hissi verebilir. Travmanın büyüklüğüne göre "gerekirse" yaşanılan yer, sosyal çevrenin bile değiştirilmesi düşünülmelidir. Ayrıca profesyonel destek almakta büyük fayda vardır.

İnsanın geçmişe takılıp kalması ya da geleceğe yönelik sürekli kaygı içinde bulunması aslında yaşanılan tek gerçek zamana, yani şimdiye odaklanamamasını sağlamaktadır. İnsan yaşadığı ana odaklandıkça ve yaşadığı anı olduğu gibi hiç yargılamadan kabul ettikçe, geçmişle ve gelecekle olan bağı zayıflar, o anda yaptığı faaliyete konsantre olur, sonuç olarak daha mutlu ve başarılı olur. Bu konuda yazılmış ve benim çok beğendiğim bir kitabı öneriyorum:
Eckhart Tolle - Şimdinin Gücü.
 • Paylaş
Daha güzel bir gelecek sunarak.
 • Paylaş
Külliyen geçmişi unutturmak için herhalde beynine hasar vermek gerekir.

Yok, eğer soruda kastedilen (keşke bir açıklama yapılsaydı) geçmişteki bir şey(ler)i unutturmaksa, İngilizce'de 'gating' diye bir terim var, Türkçe'ye 'kapı arkasına almak' diye çevirmek kabil. Bir şeyin, istenilmeyen şeye baskın gelmesi diye açıklanabilir. Örneğin bir ağrıkesici ilaç ağrıyı yok etmiyor, ağrının beyne giden sinyallerini kesiyor. Bir tuvalet kokusu, o kötü kokuyu yok etmiyor, o kokunun önüne geçiyor (Kaynak: Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Vertosick Frank Jr.)

Tıpkı bunlar gibi, geçmişte olan o olaya baskın gelecek, onu kapı arkasına almaya sağlacak bir yaşam sunmak işe yarayabilir.
 • Paylaş
Tarihin temizlenmeyecegi gjbi gecmiste unutturulamaz. Ancak kisinin kendisi unutmayi secerse olabilir. Ki geçmişte untutulmaz.insanı şimdiki haline getirenn gecmisidir, geçmişteki açıkları, hükümleri ve mumutluluklaridir.
 • Paylaş
Hipnotize ederdik.
 • Paylaş
Geçmişi unutturamazsın ama geleceği değiştirmek senin elinde.
 • Paylaş
"Eternal sunshine of the spotless mind"
 • Paylaş
2

Adnan Özkan, Bencede eternılsanşaynofdısıpalısmayıd

Hipnozdur doğrusu. Hatta (Hypnos), Yunan Mitolojisi'nde uyku tanrısıdır.
 • Paylaş
Geçmişi unutturmak boşluklar oluşturur bence ve aynı filimde başrol oynattırır insana. Unutmak yerine eğer kötü bir hatıra ise vücutta bulunan mikrop misali tesirsiz hale getirilmeli :)
 • Paylaş
İnsanın geçmişini unutturabilmek için beynine seanslar şeklinde elektro şok tedavisi uygulanır tehlikeli bir tedavidir ama etkisi vardır. Yaşadığın kötü anıları unutabilirsin bu şekilde ama denemeni tavsiye etmem :)
 • Paylaş
Gereksiz caba olur. Faydasi var sanilirken unutmanin zarari kesindir. Unutulan her konu kendini tekrarlar. Bunu istemezsin sanirim.
 • Paylaş
Bir insana geçmişini unutturamayız, eğer o kişi hatırlamak istemezse hatırlamaz....Ama biz bir şey yapamayız...Kimse bir şey yapamaz..sadece kişinin kendisinde biter iş...
 • Paylaş
Siz de o geçmişe dahilseniz kesinlikle unutturamazsınız. Kişi geçmişiyle hiç bir bağı olmayan bir yere, mesela uzak bir ülkeye giderse ve orada anadilini bile konuşmazsa 10 yıl gibi uzun bir sürede geçmişinin büyük bir kısmını unutuyor. Döndüğünde de eğer hatırlatılmazsa uzun bir süre hatırlamıyor.
 • Paylaş
Geçmişi unutmak için hafızamızı kaybetmek gerekir sanırım.
 • Paylaş
Bizi üzen şeyleri unutmak istediğimiz için kolay unuturuz
 • Paylaş
Geleceğe umutla bakmayı, geçmişin hatalarından ders çıkarmayı öğretebilirsek insanların çoğu geçmişini düşünmek yerine geleceğini kurtarma gayesi içerisinde olacaktır. Adı üstünde geçmiş geçmiştir artık. Önemli olan gelecek. :)
 • Paylaş
Geçmişi unuttururken, yeni geçmiş yaratmayan her uygulama doğru uygulamadır. Gerçeğini bu konunun uzmanları anlatsın.
 • Paylaş
1

Sengoz, Geçmişin etkisini bir nebze unutturmak için o eylem yerine başka eylemler eklenmesi gerekli.küçük bi örnek vermek gerekirse sigara içen bir insan sakız çiğnemeli gibi.

İnsan geçmişini unutmaz, insanı insan yapan geçmişidir. Geçmiş unutulmaz ancak hatırlanmayabilir.
 • Paylaş
Yaşam belirtisi yoksa, olan şeyleri döndürüyor insanoğlu beyninde. Yaşamaya başladığında ise geçmiş geçmişte bırakılabiliyor... Yaşamak hatırlatılmalı!
 • Paylaş
Unutmayıp korkularıyla yaşamasını öğreterek
 • Paylaş
Kafasını çevirdiğinde seni yanında görsün yeter :)
 • Paylaş
Gelmisi olarak
 • Paylaş
Bilinçli olarak şimdilik mümükün oldugunu sanmıyorum ancak kazayla yada hastalıklar sebebiyle olabilir... .
 • Paylaş
Konunun uzmanı olmasam da, bazı özel durumlarda kalınca bir sopanın çeşitli insanlara format atabildiği durumlar olduğunu duymuştum.
Evet, gelir şimdi eksiler ;)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

17048 Görüntülenme58 Takipçi47 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • http://www.inploid.com/t/ayrilik-acisini-nasil-gecer-/42091/

 • http://www.inploid.com/post/kesinlesmis-ayriligi-kolaylastirma-rehberi/51587/