Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insana güvenebilmek için sizce ne kadar süre gerekiyor?

Güven çok kişisel bir şey aslında. Herkesin "güven" tanımının farklı olabilme ihtimalini geçtim, böyle sayısal kıstasların, zaman dilimlerinin bir güven ölçütü olabileceğine inanmıyorum.

Her zaman çok bilinçli, kontrol edilebilir bir duygu da olmayabiliyor. Siz birine güven duymaya karar verdiyseniz, bu kolay kolay değişmiyor mesela. Duyulan güveni sarsabilecek her türlü delil, savunma mekanizmamız aracılığıyla yok sayılıyor. 

Bu noktaya gelmek için de öyle 6 ay, 1 sene geçmesi gibi şartlar yok. Kendi tanımladığını güveni hissetmeniz; geçirilen zamanla değil paylaşılanların yoğunluğuyla ilgili oluyor daha çok.
  • Paylaş
Eğer hissederseniz bir insana güvenip güvenemeyeceğinizi bir kaç dakika içinde anlayabilirsiniz.Herhangi bir yabancıya güvenmişliğim çok oldu.Bence herkes güvenilme şansını hak ediyor ama bu konuda hislerinizin gelişmiş olması gerek.
  • Paylaş

Bu çift değişkenli ve en az 4 parametreli bir matematik sorusu gibidir.Sizin o günkü psikolojiniz, güveneceğiniz olası kişinin o günkü psikolojisi, ortamın ikiniz için ortak uygunlukları, etraftaki insanların birbirinize güvenme ortamı yaratma derecesi vs vs..Tüm bunları optimum düzeyde kabul edersek; kişilerin çevresel faktörlerden ne kadar etkilendikleri, en önemli durum olarak karşımıza çıkıyor. Kadın arkadaşlarımız, bu konuda haliyle maalesef daha hassas oluyor. Erkeklerin ilgilerini genelde yanlış anlıyorlar. Güvenme konusunda çok ikilemde kalıyorlar.

       Yaşanılmış olumsuzluklar da güvenme süresini ciddi şekilde artırıyor. Ama son noktayı, beyinlerimizin frekanslarının uyumu belirliyor. Örneğin ben, 1 günde de güven sorununu ortadan kaldıran iletişimler kurmuşumdur. 1 hafta da sürmüştür 1 ay da sürmüştür. Kişilik farklılıklarının da etkisi vardır.Galiba çok karışık yazdım:(

  • Paylaş
Sizi ne kadar sürede iyi bir insan olduğuna ikna etmesine bağlı.
  • Paylaş
Sabah tanıştığım akşamına güvendiğim insanlar da oldu,yıllarca tanıyıp bir türlü güvenemediğim insanlar da.Hani meşhur bir laf var ya şu evlilik programlarında 'elektrik alamadım' diye ben işte tam onu insanlara güvenme konusunda yaşıyorum.Bazen ufak şeyler de yetebiliyor bazen büyük şeyler de yetmeyebiliyor.Toparlamak gerekirse zaman göre değil kişiye göre değiştiğini düşünüyorum.. 
  • Paylaş
Bence süreyle değil karşınızdaki insanı samimi, dürüst bulup bulmamanızla alakalı bir durum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

902 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt