Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insanın çok okuması zararlı mı? İnsan için günlük okuma (bütün okumalar) ne kadar olmalı?

Misal bazıları 14 saat kitap okuyorlar, ders çalışıyorlar, haber okuyorlar yani çok okuyorlar ama herhangi bir zararı olmuyor. Bazıları var bunu yapınca kafayı yedikleri için bu çalışmalardan kaçınıyorlar. Hani her şeyin fazlası zararlıdır derler ya bundaki fazlalık da zararlı mı? İnsan her gün bir okursa zararlı olur mu? Dahi olmak, çok zeki olmak insanı ruh ve akıl hastası olur mu? Tarih bu tür insanlarla dolu. Tarihte kaç tane ilim ve bilim adamı, yazar, dahi, çok zeki insanın ruh ve akıl sağlığı yerinde? Bununla ilgili kitap var mı?Düzenle
Evet, okumak oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Hala aklınız yerindeyken kitaplardan uzak durun.

İlk bakışta okumanın tek doğrudan zararı gözlerinizin bozulması gibi görünebilir. Ancak okumanın çok ciddi yan etkileri vardır. Biraz bunlardan bahsedelim.

Öncelikle, okuyan insan bilgili olur bilgili insan da doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü daha iyi ayırt edebilir. Kulağa güzel geliyor dimi? Aman dikkat. Sakın düşmeyin bu tuzağa sakın. Bir anda kendinizi yanlışların içine gömülmüş hissedebilirsiniz. Herkesin yalanlar söylediğini, insanların aslında göründükleri gibi olmadığını fark edebilir ve bir anda katlanılmaz bir mide bulantısıyla baş başa kalabilirsiniz. Var mı gereği?

İkincisi ve belki de daha kötüsü, okumak sizi düşünmeye sevk edecektir. Bir anda kutsal kabul ettiğiniz tüm kavramları sorgulamaya sonra da hepsinden uzaklaşmaya başlayabilirsiniz. Yer yüzünde bir bitkiden ya da hayvandan daha değerli olmadığınız hissine kapılabilirsiniz. Önce kendinizi sonrada tüm değerlerinizi yeniden inşa etmeniz gerekebilir. Kim ister bunu?

Yine bu okuma ve düşünmenin kötü etkisiyle, evrendeki tüm canlıların, tüm olayların sorumluluğunu bir anda omuzlarınızda hissetmeye başlayabilirsiniz. Korkarım bu durum yine hiç gereği yokken uykularınızın kaçmasına sebep olabilir. İkinci arabanız, yazlığınız için çalışmak, şık restaurantlarda konum bildirimi yapmak yerine kendinizi gönüllü faaliyetlerde, sahip olduklarınızı herkesle paylaşırken bulabilirsiniz. Kafayı yemenin ilk belirtileri..

İlk akla gelen bu yan etkilerden sonra kitaplar sizin bedeninize daha çok sahip olmaya başlayacaktır. Nur topu gibi dertlerinize çözümleri de yine bu kitaplarda arayacaksınız. Arada bulur gibi olup mutluluğu yakaladığınızı düşüneceksiniz ama kısa zamanda bir kolonya gibi uçup gidecek mutluluk. Hep birileri size hayal kırıklığının en güzelini, en beklenmeyenini, iddiada 20 oran verilenini tattıracak. Ayağa kalkar gibi olup yine düşeceksiniz. Bu süreçte, ya kitaplardan kurtulmayı başarıp siz de herkes gibi, kalabalıklar gibi olacaksınız. Ya da birileri sizi deli diye çağıracaklar. Arkanızdan hakkınızda saçma sapan tespitlerde bulunulacak, "Çok okudu, çok zeki ondan böyle oldu" diyecekler.

Son olarak, sizlerle çok sevdiğim ve kutsal gördüğüm bir sözü paylaşmak isterim. Lütfen not alın: "Ignorance is bliss". Mealen: "Cahillik mutluluktur". Sakın ola okumayın.
HÜLLLOOOOOOOOOĞĞĞĞ. .
  • Paylaş
14

Çiğdem Çelik, Sağol ama okumasaydım bunu öğrenemeyecektim.Çetrefil oluştu 😕

Bazarov, Tek tutarsızlık bu olsa keşke :)

Çiğdem Çelik, Bilmek mutluluktur aslında Bazarov.Ben içsel acılarıma razıyım .

Bazarov, İddianı desteklemelisin. Ben yeterince açıkladım diye düşünüyorum :)

Veysi Biçen, "okumak cahilliktir"sözünden bunu yazan kişinin ne kadar bilgili(!)(?) olduğunu anlarsınız.kısacası bir kaç yer hariç top yekûn yalan be...

Bazarov, Okumak cahilliktir ne demek? Kim demiş onu?

Veysi Biçen, Ben diyorum kardeşim ...şuan ki deneyimlerimden hareketle söylüyorum.ve şunu da eklemeyim ki kim ki okumak cahilliktir diyorsa o insan insan olma vasfından yoksundur.

Veysi Biçen, Bu bir ihtiyaç.yaşamak için.ekmek gibi su gibi önemli bir ihtiyaç. Şimdi diyeceksiniz hayatında tek satır okumayan insanlar yaşamıyor mu?yaşıyor ama dört duvar Arasında kalan bir mahkum gibi.kafese kapatılmış bir güvercin gibi.sınırları belli ve onun ötesinde hayat yokmuş gibi.

Veysi Biçen, İnsan, dünyaya kendi iradesinin dışında gönderilmiştir. Kendini okumak suretiyle geliştirir. Okumak ise, rûhu yüceltir. Akıl ve zekâyı öldürmemek için de okumalıyız. Zekâ okuyarak gelişir. Aklı ve zekâyı parlatmak için okumalıdır. Ufkumuzu açmak, önümüzü görmek için okumak gerek.

İki ayak üstünde gezen ölüler olmamak için okumalıyız. Körlükten kurtulmak için, faydalı hayaller kurabilmek için okumalıyız. Çevremize ve ailemize faydalı bireyler olmak için... Televizyonun ve internetin her türlü kötü etkisinden kurtulmak için okumalıyız. İstikbal, bilgi çağıdır. Bilgi çağına ayak uydurmak için okumak gerektir. Kitap en güzel dosttur.

İnsanoğlu genelde yalnızdır. İnsanın yalnızlıktan, can sıkıntısından ve stresten kurtulması için de faydalı eserler okuması gerekir. İnsanları ve dünyayı anlamak için okumalıyız. Hayatımıza mânâ katmak için, ömrümüzü uzatmak ve faydalı kılmak için kitap okumalıyız. Kur’ân ahlâkı ile ahlâklanmak için okumalıyız. Daha iyi bir hayata lâyık olabilmek için okumalıyız.

Aynı zamanda topluma örnek olabilecek iyi bir insan olmak için… Efendi, hanımefendi, beyefendi olabilmek için... Yüce Yaratıcımız olan Zât-ı Akdes’i tanımak için… Günah kirlerinden uzaklaşmak için iyi kitaplar okumalıyız.

Anne-babalar da iyi bir okuyucu olmalıdır. Hergün kitaptan yüksek sesle birkaç sahife okumalıdır. Çocuklara örnek olmalılar. Onlara zorlamadan, severek, okşayarak kitap okuma alışkanlığını kazandırmalıyız.

En iyi öğretici iyi ve terbiyeli bir annedir. Annelerin öğrettiği asla unutulmaz. Çocuk da anne ve babasının bir kopyasıdır bir nevî. Anne baba kitap okuyorsa, çocuklara iyi örnek olur. Çocuklarımızı küçükten itibaren iyi yetiştirmeliyiz.

Okumak rûhu yüceltir. Okumak, gelişmektir.

Ve herşeyden önemlisi de, “Oku”mak, Rabbimizin emridir.Kaynak:Yeni Asya

Veysi Biçen, Okumak ihtiyaçtır, ruhun -müzik gibi- gıdasıdır. Okuduğunuz herşeyin yanına gidersiniz, onlar da yanınıza gelir. Eski zamanladaki insanlarla arkadaşlık ne güzeldir .

Veysi Biçen, Zihni dinlendirmek,bakış açılarını çoğaltmak,anlamlı ve olabildiğince etkili bir konuşma sağlamak,yeni şeyler öğrenmek,bilgiyi topluma yaymak,öğretmek anlatmak,denemek,en önemlisi de kazanımları sürekli artırmak adına okuyorum . . .

Veysi Biçen, Zihni dinlendirmek,bakış açılarını çoğaltmak,anlamlı ve olabildiğince etkili bir konuşma sağlamak,yeni şeyler öğrenmek,bilgiyi topluma yaymak,öğretmek anlatmak,denemek,en önemlisi de kazanımları sürekli artırmak adına okuyorum . . .

Veysi Biçen, Hocam kusura bakmayın "cahillik mutluluktur"yazacak yere "okumak cahilliktir"yazmışım ama birbirine yakın anlamlardır:D

Bazarov, Kardeş sen cahillik mutlulukturu okumak cahilliktir olarak algılayıp bir de bunların yakın anlamlı olduğunu iddia ediyorsan senin sahiden okuma yapmaya ihtiyacın var demektir bence buralarda oyalanma :)

Sevmediğin alanda okumaya mecbur kalırsan, stresin üst düzeyde olur. Bu da her türlü hastalığa davetiye çıkarır. Sevdiğin alanda okuyorsan o 14 saat dediğin 2 3 saat gibi gelir sana. Tarihte ruh sağlığı bozuk olan bilim adamları ve sanatçılar az sayıdadır. Bazıları deli gibi görülebilir çünkü normal dediğiniz şey çoğunluk tarafından kabul edilmiş normlardır. Kişi bu normlara karşı gelince deli damgası yer.
  • Paylaş
2

Veysi Biçen, Beni cesaretlendirdiniz.

Uğur Çakmak, Ne mutlu bana :)

Bana sorarsanız tarihteki zeki, dahi insanların azımsanamayacak kısmı zaten zekaları yüzünden ruh hastası damgasını yemiştir. Bunun dışında psikolojik rahatsızlıkları ve zekalarının birleşimi harika olan insanlar da var (Bkz. : Vincent Van Gogh)

Kitap okumaya gelirsek; kalınlıklarına, akıcılığına bağlı olarak günde 4-5 tane kitap bitirmişliğim dahi vardır. Ortalama bin sayfalık bir kitabı bir gün içinde bitirebildiğim gibi bir ayda okuduğum da oldu. Bazen yatmadan uyumadan kitap okumuşluğum vardır çok sürükleyici olduğu için. Okumayı öğrendiğimden beri okuduğum kitap sayısı 500e ulaşmıştır sanırım (fakat goodreads denilen siteyi çok geç keşfettiğimden bunların yarısını kayda geçirebildim ve hala da her okuduğum kitabı listeme eklerim.) Üniversitedeyken çok azalttığım okumalarımı tekrar haftada iki üç kitaba çıkararak eski halime dönüş yaptım. Ruh sağlığım da gayet yerinde zannediyorum ki.: D
  • Paylaş
1

Veysi Biçen, Valla ruh sağlığınızın yerinde olması beni umutlandırdı.

Korkutuğun şey, Ludwig Van Beethoven, Albert Einstein, Galileo Galilei, Charles Darwin gibi olmaksa, gözünü seveyim ol, sen deli olsanda sonraki nesiller asla o adam deliydi diye bahsetmeyecekler :) Uğur, bazarov, portakallı ördek'in cevaplarına baktığında hepsinin düzenli kitap okuma alışkanlıkları olduğu aşikar.. Ne kadar çok okursan, o kadar çok insan tanırsın, o kadar çok bilgi edinirsin ve yeterince okuduktan sonra, okuduğun verilerin doğru olup olmadığını kabul etmeden önce kaynaklarını doğrulamak için tekrar okuyup teyit edersin. Ben okumayı 3 faza ayırıyorum.
Alt okuyucular: Okur ve inanırlar, kim yazmış, neden yazmış, nasıl yazmış bakmazlar.. Günlük gazeteden fazlasını okuduklarını da düşünmüyorum.
Orta Okuyucular: Küçük bir aydınlama içerisinde, kitap okuma alışkanlığı edindiğinin farkında ve haklı mutluluğunu yaşan arkadaşlardır ve üst okuyuculardan ayırt edebilmek için sohbete girmek gerekmektedir.
Üst Okuyucular: Ne okuduğunu ve neden okuduğunu bilen, sadece kütüphanesine yeni bir kitap ekleme amacını taşımayan ve sırf para kazanmak için yazılmış olan kitapları ön sözlerinden ayırabilen üstün arkadaşlardır. Yanlış kitabın zaman kaybı olduğunu bilen ve asıl bilginin önüne çekilmiş bir set olduğunun farkındadır. Üst okuyucularla yapmış olduğun sohbetler bazen seni/beni/bizi sıkabilir.. Çünkü bu abiler, bizi, bizim tanıdığımız karakterleri hatta bizim hayal bile edemediğimiz karakterlerin, doğumuna, büyümesine ve ölümüne okudukları kitaplarla şahit olmuşlardır. Bu abiler ve ablalar hayatı nirvana noktasında yaşarlar ve senden benden farklı oldukları için, normal olmayan kapsamındadırlar. Üst seviyedeki her okuyucu, ben merkezli olmaktan çıkmış ve tüm canlılara eşit miktarda sevgi beslemektedir.
Kısacası lütfen kitap okuyunuz. Eğitimli birer psikopat olmadığınız sürece, akıl sağlığınızın yerinde olmaması sorun teşkil etmeyecektir. Hatta o kıvama geldiğinizde bu sizin içinde sorun olmayacaktır.
  • Paylaş
2

Veysi Biçen, Gerçeğini söylemek gerekirse çok okumak istiyorum,çok bilgilenmek en önemlisi bilgece bir yaşam tarzı var hayallerimde...çok büyük hayallerim var ancak bunları gerçekleştirdiğimde akıl ve ruh sağlığımı kaybetmekten korkuyorum.(en önemlisi öğretmenlik hayatımın sekteye uğraması sonucu çocuklara ders verememekten korkuyorum) çünkü yaratıcı insanlar akıl ve ruh hastalıklarına daha meyilli olurlar.Ama sizin söyledikleriniz beni çok etkiledi daha doğrusu cesaretimi daha da artırdınız.motivasyonum 4 e katlandı.

Veysi Biçen, Yazar olmak en büyük hayalim

Su bile çok fazla içildiğinde zehirliyorken, çok okumanın hiçbir sıkıntısı yok.
  • Paylaş
3

Veysi Biçen, Kinaye mi yaptınız?

Veysi Biçen, Kinaye mi yaptınız?

Simay Ayan, Hayır kinaye yapmadım.

Tabi ki zararı yok. ne kadar çok okuyabiliyorsak okuyalım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR