Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın sağlak ya da solak olmasını etkileyen faktörler nelerdir? Psikolojik mi yoksa genetik mi?

Solaklık genetiktir, anadan, babadan miras kalmasından bahsetmiyorum sadece genlerde yazılıdır . Çocuk ilk olarak hangi elini baskın olarak kullanacağına kendi karar verir, hangisi daha becerikliyse onu kullanır. Eğer bu sol else bazı ailelerde ve sosyal ortamlarda baskı başlar ki bana da yatılı okulda hocalarım az baskı yapmadı yine de elimi değiştiremediler. Bütün insanların %10'u solaktır. Psikolojik ve sosyal etkenlerle solak olunmaz ancak baskıyla sağ el kullanılmaya alışılabilir ki bunun da kekemeliğe yol açtığı söyleniyor.
  • Paylaş
Bu soruda "psikolojik mi? " diye sormak, üzgünüm ama, yanlış olmuş. Çevresel etmenler genler üzerinde etkilidir elbette. Ancak psikolojik bir etmen (çocuğa ya da anne-babaya ait olması farketmez) mümkün değildir. "Nedir yani? Psikoloji de çevreden etkilenmez mi? " dediğinizi duyar gibiyim. Tabi etkilenir ancak bunun genomda bir anda etkili olması, yani anne-babanın eşey hücrelerini bir gecede etkilemesi mümkün değil. Kaldı ki çocuk doğunca sağ ya da sol eğilimli doğuyor, sonradan psikolojiyle şekillenen bir şey de değil, anlayacağınız.
Bu konuda (ingilizce ama) bir forumda karşılaştığım açıklayıcı bir cevabı daha paylaşacağım. Sağ ya da sol ellilerin sadece Mendel genetiğindeki prensiplere göre şekillenen bir yapıda olmadığını, yani anne ve babadan gelen genlerin yavruya aktarımında birçok farklı etkenin söz konusu olduğunu açıklıyor cevapta. Soran kişi anne ve babasının solak olduğunu ancak kendisinin sağ elini kullandığını aktarmış ve sormuş: " Bu nasıl mümkün olur? " diye. Cevap da yukarda dediğim gibi çeşitli çevresel etkenlerin de bazı genlerin aktarılmasında rol oynadığını anlatıyor. Örneğin yaşı ileri olduğu halde doğum yapan annelerin bebeklerinde solaklığın gelişkin olmasından tutun, ilk ve son doğumlardaki hormonal değişikliklere kadar... Yani psikoloji değil de, doğum sırası, yaş vb. etkenler söz konusu.
Soru ve cevap burada:
genetics.thetech.org/ask/ask124
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

71 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları