Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insanın yalan söylediği nasıl anlaşılabilir?

Birisi dürüst değilse veya bir şeyler gizliyorsa bakışları öteki kişinin bakışından toplam zamanın üçte birinden daha az orandadır. Kısacası bakışları kaçırma eğilimindedir.
Bunun dışında yalan söyleyen kişilerin elleriyle yaptıkları jestler azalır. Normal olarak el jestleri ifadeyi güçlendirmek amacıyla yapılır. Ellerinin bir şeyler yaptığını bilmek, ancak ne yaptığını tam olarak bilmemek kişiyi şüpheye düşürür. Bu yüzden ellerin hareketleri azalır. Eğer kişi ellerini kullanmak istiyorsa daha çok elini yüzüne götürme ve yüz çevresine değdirme şeklinde tepki verir. Kaşınma eğiliminde olabilir.

Elin yüze gitmesi sırasında yapılan hareketler çeneyi tutmak, dudaklara bastırmak, ağzı örtmek, burna değmek, yanağı ovuşturmak, gözün altını kaşımak, kulak memesini çekmek ve saçla oynamaktır. Bir yalan sırasında bütün bu jestlerin sayısında artış görülmekle beraber ağzı örtmek ve burna değmek jestleri ise çok aşırı artar. Beyin bilinçdışından söylenen yalan dolu sözleri bastırmaya çalışırken el ağzı örter ve başparmak da yanağa bastırılır. Özellikle göz ovuşturma hareketi de yalan söylediği kişinin yüzüne bakmaktan kaçınma hareketidir.

Ancak bazen kişi söylediği konusunda tereddüt içindeyse, hata yapmaktan korkuyorsa, söyleyip söylememe konusunda kararsız ise veya zaman kazanmak istiyorsa da eli ağız çevresinde olabilir. Bazı kişiler yalan söyleyip de yalanlarının anlaşıldığından şüphelendiklerinde yaka çekiştirme hareketini kullanırlar.


Yalan söyleyen bir insanın yüz ifadesi büyük çoğunlukla normale çok yakındır. Bu alanda uzmanlaşmamış iseniz bir kişinin mimiklerine bakarak yalan söylediğini anlamak çok güçtür. Yüz ifadesinde yalanı ele veren en önemli ipucu, kişinin gözlerini sık sık konuştuğu kişiden kaçırmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1270 Görüntülenme9 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Birinin yalan söylediğini nasıl anlarız?

  • Kişi yalan söylerken ne gibi açıklar verir?