Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir internet girişimi fikrini patentlemek mümkün mü?

Maalesef patent değil telif hakkı oluyor. Fakat onu da alabilmek için kaynak kodlarıyla birlikte sanayi bakanlığına gönderiyorsunuz. Ya da tüm iş fikrinizi ve tasarımlarınızı iadeli taahhütlü olarak kendinize gönderin. Böylece başka biri yaptığı zaman öncelik sizde olur.
  • Paylaş
TR'de (yurtdisinda da) mumkun degil bildigim kadari ile ayrica gerek de oldugunu dusunmuyorum cunku internet girisimlerinde onemli olan hiz, uygulama (execution) ve takim. Hangi fikirle gelirsen gel muhakkak senden once yapilmis baska bir projeden ilham almis olacaktir. Savunma olarak kullanilabilecek tek sey projede calisanlarin projeyi baska sekilde uygulamasina ya da baska bir rakipte ise girmesine engel olacak IK sozlesmeleri olabilir. (Marka tescilini yaptirabilirsin ama ki bunu unutmamak lazim) Son olarak hep verdigim bir ornek, mesela benim aklimda reklam verenler icin optimize edilmis bir algoritmaya dayanan bir arama motoru yapmak var desem sanirim anlasilir olur.
  • Paylaş
Bir fikri patentlemek mümkün değildir. En azından Türkiye'de. Fikriniz varsa yapmanız gereken yegane şey onu hızla gerçekleştirmek olmalıdır. Kaldı ki patentleme işlemi de kolay bir süreç değildir ve bu süreçte Claim maddelerini (patent yapısını ve türevlerini tanımlama) oluştururken harcayacağınız enerjiyi projenize harcasanız çok daha faydalı bir iş yapmış olursunuz. Bu süreç tahmininizin çok ötesinde emek ister (düzgün bir çalışma yapmazsanız patent tanımlamanız eksik kalacak ve patentiniz de aşılabilir durumda olacaktır ve sizi yine koruyamaz duruma gelecektir) . Ek olarak, patent yazım işlemini bir patent bürosu ile gerçekleştireceğinizi düşünürsek burada harcayacağınız meblağı da projeniz için harcayabilirsiniz.
  • Paylaş
Malesef patent mümkün değil Türkiye'de. Telif hakkı Nevzat ın dediği gibi bir yere kadar.
Ama asıl Ozan'ın söylediği en doğru cevap. Fikir karın doyurmuyor. Doğru şekilde başlamalı, büyümeli, aksi takdirde çok iyi bir fikir olsada malasef hayallerini gerçekleştiremiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

432 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt