Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir internet girişimcisi adayı bir proje geliştirmeye başlamadan önce hangi alanlarda mutlaka bilgi sahibi olmalıdır?

Spesifik cevaplar verilirse pek mutlu olurum. Pazarlama alanında bilgi sahibi olmalı demek yerine dijital pazarlamayla ilgili şu şu konuları bilmeli gibi.Düzenle
Teknik konular, Database, programa dilleri (Back office user interface alt yapısı olarak hangisini seçmeliyim?) , Hosting (Shared, dedicated, bandwidth, cloud, yurt içi, yurt dışı, maliyet), Dijital güvenlik, teknik kurucu yoksa proje kime ne kadara yaptırılır? Developer adam saat maliyetleri nelerdir?

Dizayn
PSD, html, css, iş gücü nereden bulunur? Kime yaptırılır? Maliyetleri nelerdir ve nasıl hesaplanır? E-mail tasarımı.

Pazarlama
Adwords*, banner flyer maliyetleri ve kimlere yaptırılacağı, sosyal medya facebook vs reklam mecraları, affiliate reklam mecraları, reklam maliyetleri ve detaylı pazarlama planı, müşteri segmentleri ve işinizle alakalı diğer reklam mecraları.

Ölçümleme
Analytics, Adwords.

Muhasebe
Şahıs, Limited ve AŞ arasındaki farklar, şirket nasıl kurulur?, ne kadar maliyeti vardır?, muhasebe için aylık ne kadar öderim ve hangi işleri ben yaparım hangi işleri muhasebeci yapar, fatura nasıl kesilir, hangi gelir/gider hangi hesaba aktarılır, kurucuların tüzel kişilik olan şirketlerdeki sorumlulukları nelerdir? (borç, iflas, ipotek, rehin, temettü vs gibi konular), KDV, geçici vergi, stopaj gibi vergi türleri, vergilerin ne zaman yattığı, yatmazsa ne olduğu, SGK, bağkur ödemeleri.

Finans
Finansman ihtiyacı hangi yollara karşılanır, yatırım almam gerekli mi? Yatırım alırken yapılması gereken hazırlıklar neler? (iş planı, finansal tablolar vs) banka kredisi nasıl çekilir?, vadeli ödeme dengesi nasıl kurulur?, nakit akışını nasıl dengelerim? Banka ile ilişkiler, leasing fimaları ile ilişkiler

Hukuk
Sözleşmeler, işinizin yasallığı, NDA formu, term sheet nedir? , share holder agreement nedir? Şirket ana sözleşmesi nedir? Noterlik işler nelerdir? Notere ne kadar ödenir? , İTO faliyet belgesi sicil tasdiknamesi nedir? İmza sirküleri nedir ve imza yetkileri ile kısıtlanan yetkiler neler olmalıdır? (Ortaklarınız varsa).

Satış
Satış öncesi tedarikçi ilişkileri, müşteri ilişkileri, marka konumlandırması nasıl yapılır? , vadeli satış, peşin satış ve nakit akış dengesi.

Lojistik
Yaptığınız işe göre parsiyel gelen ve giden gönderi maliyetleri, tedarikçilerle nasıl iletişime geçilir ve maliyetler ne olmalıdır, yine işinize göre depo maliyetleri, fatura gönderim maliyetleri kurye ile acele dosya gönderim maliyetleri.

Kişisel Gelişim
Networking, networking networking : )

Bu yukarıdaki yazdıklarım şu anda aklıma gelenler. Alt başlıklar daha da çoğaltılabilir. Umarım okuyana bir fikir verir.
  • Paylaş
1

Kuzeymavi, Tam aradığım cevap olmuş. Çok teşekkürler :)

Bence projeyi geliştirmeye başlamadan önce fikiriniz yani tezinizi ıspatlamaya çalışmalısınız. Adımlar da şunlar;

1. Fikir daha önce uygulanmış mı, gerçekleştirilmiş mi? Evet ise fikirinizi geliştirin ya da başka bir fikir bulun.

2. Fikir daha önce geliştirilmemiş... Güzel... Çözüm öneriniz kimlere hitap ediyor, yani hedef kitleniz kim onu belirleyin. Örneğin 18-25 yaş arası üniversite öğrencileri ya da çalışmayan ev hanımları ya da 3-8 yaş arası çocuklar...

3. Mutlaka ama mutlaka hedef kitleniz ile temasa geçin, en az 50 kişi ile bire bir konuşun ve tezinizi ıspalayacak ya da çürütecek yönde anket yapın. Elinize kağıt kalem alın Cevahir'e gidin, Üniversite kampüslerine gidin, komşularınıza gidin...

4. Anket sonrası fikriniz ya yalan olacak ya da değişip, gelişecektir... Eğer çürümemişse artık çıkaracağınız ürün için gerekli kaynakları hesaplayabilirsiniz. Ör: bir php geliştirici, android ya da ipone geliştirici, satış yapabilecek birisi, belki hukuk bilen birisi, biraz para ; )

5. Artık çok hızlı bir şekilde ürününüzün en basit işe yarar, tezinizi doğrulayacak versiyonunu geliştirmeye başlayabilirsiniz

Sonuç; henüz bir fikriniz yoksa ya da 4. Adıma kadar gelemediyseniz, Kaan Şenol (@kaansenol) arkadaşımın cevabındaki konuları fırsat buldukça araştırmanızı ve okumanızı tavsiye ederim, zaten google'da aramaya başladıkça sık sık birbirleriyle ilişkili olarak karşınıza da çıkacaktır.

Bence herşeyden önce 4. Adıma gelmeye çalışın, gerçekten ürünü geliştirmekten çok daha zor (bugün komple bir istagram'ı bile 5-10 bin TL'ye yaptırabilirsiniz o derece:) , ayrıca 4. Adımdan sonra işler çok daha hızlı ve zevkli ilerliyor, bir kaç yılda öğrenemediğiniz şeyleri bir kaç ayda öğreniyorsunuz ; )

saygılar. .
  • Paylaş
1

Eski Inploider, 1. maddeyi biraz tartışabilir miyiz ? Girişimciyi çok demoralize eden bir konu bence. Evet benzeri yapılmış olabilir ve başarılı olabilir. Daha iyisini yapmak bile elimizde olmayabilir ama yine de onu yapma isteği varsa yapılmalıdır bence. Tabiki ticari konular da önemli ama ne de olsa başkası yaptı nasılsa yapılmışı var diye diye çok konuda geri kaldı bu ülke.

Teknik konuları bir kenara bırakırsak - zaten tasarım ve kodlama konusunda birşey bilmeden veya vakıf bir ekibe sahip olmadan, proje geliştirmek mümkün değil - standart olan kalemlerin dışında Türkiye'de önemi azımsanan veyahut tamamen görmezden gelinen konular şu şekilde;

Kullanıcı Deneyimi (UX)
Günümüzde, internet ortamında her alanda ve birçok konseptte zibilyon tane websitesi, içerik sağlayıcı olduğundan, kullanıcı deneyimi tasarımı ince detaylarla projeyi öne çıkarma potansiyeline sahiptir. Endüstriyel tasarımın dijital yansıması denilebilecek kullanıcı deneyimi unsurları, kullanıcının siteyle etkileşime girdiği anlarda içgüdüsel/referans haz ve iktidarı hissetmesi konuları önemlidir, dikkate değerdir.

uxbooth.com/articles/the-complete-beginn...

Online Pazarlama
SEO, Adwords, Facebook Marketing, Twitter Marketing ve Social Proof bilinmesi gereken en temel unsurlardır. Bunun haricinde 2014'te sert bir çıkış yapan content marketing (içerik pazarlaması) atlanmamalıdır. Kullanıcılar sitenizi ziyarete değer görmeleri için, bir otorite, ya da faydalı bir kaynağa sahip olduğunuzu bilmeli.

blog.kissmetrics.com/guide-to-content-marketing/

Geçerlilik (Validation)
Her gün dünya çapında binlerce girişimci yeni projeleri tasarlıyor veya hayata geçiriyor. Fakat bu aşamada "fikrine aşık olmak" problemiyle karşılaşıyoruz. Bunun için de fikrin geçerliliğini test etmek veya traction (çekim) deneyi yapmak gerek. landerapp.com gibi servisleri bunun için kullanabilirsiniz.

Pazar Verileri
Biz yapalım, mutlaka tutar çığ gibi büyür diye farazi konuşmak yerine, pazarınızın toplam kaç kişiden oluştuğunu, varsa mevcut rakiplerinizi ve websitenizde görmek istediğiniz ziyaretçileri segmente etmeniz gerekiyor.

segmentationstudyguide.com/stp-process/w. . .
  • Paylaş
  1. Bir internet girişimcisi teknik personelle anlaşabilmesi için işleyişin nasıl olduğunu kesin bile bilmesi için fikir sahibi olması için en az web tasarımı hususunda 1 dil bilmek zorundadır (kaçınılmaz sebeptir.)
  2. Bütçesine bakıp ona göre davranmalıdır (patlamamak için, çünkü şöyle bir durum oluşuyor. İnternet hususunda grişimciler şöyle düşünüyorlar bazen. Sanki herkes onu bekliyormuş gibi hadi yapsa da bir girsek: Yok böyle bir şey. Hal böyle olunca elinde avucunda ne varsa yatırıyor sonra site açılıyor herşey olması gerektiği gibi olmuş insan yok içinde ki onu tanıyan insanlar da yok. Sonra sitenin sonu malum. 1'nci gün olacak olacak 2'nci gün olmalı arkadaşlar birileri içeri girmeli 3'ncü gün olacak bakalım ya daha zamanı var 4'ncü gün acaba yanlış bir yerden mi başladık).
  3. Evet tam da 4'ncü gün aha s...tık derler bu tarz işlerde tek ama tek önemli olan şey var REKLAM.
  4. Reklamsız bu iş olmaz istediği kadar dil bil .NET PHP JAVA HTML HTML5 SQL MYSQL vs. hepsini bil ama hepsini bunlar gereksiz şeyler paranın gücüyle bu işi çözdürebilirsin...
Birincisi neymiş? 1 tane bile olsa teknik personelle anlaşabilmek için Web Programlama dili bileceksin... İikincisi (italyanların mantığı, 100 TL param var iş kuracağım 99 TL'sine reklam yapacaksın 1 TL siyle iş kuracaksın). Bütçe Planlaması
üçüncüsü ve ilk yapılması gereken şey REKLAM ...

Gerisini çözersin. Örneğin bilişimle uğraşanlar bilirler biraz geçmişi veya filmi falan da çıktı Wozniak işini çok iyi biliyordu. Ama reklamı yoktu pazarlamacısı... Jobs ne yaptı adamın fikirleri üzerine bir platform kurdu. Adına Apple dedi. Bu zamana kadar geldi... Apple = Jobs diye biliniyor. Hayır, sadece reklama değer veren bir insandı o tanıtma vizyonu bu şekildeydi ama bir çok insan Wozniak'ı bilmez.
Jobs = Apple görüntü sadece bu...
  • Paylaş
Yazılım, sosyal medya, pazarlama, kişisel gelişim
  • Paylaş
Şirketini kur. Teknik işleri para ile yaptır. İyi bir reklamcıyı ikna et biraz hisse ver reklam konularını o halletsin. Diğer işleride bir danışmana ver biraz hisse ver gerisini o halletsin. Sen de paşa paşa keyfine bak : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1320 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt