Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir internet sitesi için logo nasıl oluşturulur ve iyi bir logonun özellikleri neler olmalıdır? Hangi programlarla logo yapılabilir?

Logo, bir ürünün, firmanın ya da hizmetin isminin, harf ve resimsel öğeler kullanılarak sembolleştirilmesidir. Amblemden farklı olarak ayırt edici özellikler yanında firmanın ismini de yansıtır. Logo yaratmak için kullanılan fontlar yeni tasarlandığı gibi mevcut fontlarda olabilirler. Logo yaratmak için belli başlı bazı kurallar işin uzmanları tarafından şöyle sıralanırlar.


Sade, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalıdır. Her çeşit baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok küçük ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok büyük ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır. Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır.


Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya büyük zarar verir. Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine uygun olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır. Logo sadeliğinin yanı sıra gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile akılda kalıcı olmalıdır. Farklı bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı anlam bakımında bu bilgi çok önemlidir.

  • Paylaş
Öncelikle logo programla yapılmaz olsa olsa yapılan logoyu dijital platforma aktarmak için çeşitli programlar kullanılır. Bunların başında Adobe Illustrator gelir.

Logonun internet sitesi için olmasının hiçbir anlamı yoktur. Mühim olan sektör ve şirket kültürüdür. Buralardan yola çıkılarak logo üretilebilir, tasarlanabilir.

İyi bir logonun en büyük özelliği logoyu gören insanların çoğunun ne varki bunda ben de yapardım demesidir. Amaç budur. Logo bir sanat tablosu değildir, basit, yalın ve anlaşılabilir olmalıdır. Bunları yaparken özgünlük katacak bir çizgi bir dokunuş yeterlidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

992 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt